peoplepill id: faustyna-morzycka-1
FM
Poland
11 views today
12 views this week
Faustyna Morzycka
Entuzjastka w kole Narcyzy Żmichowskiej

Faustyna Morzycka

The basics

Quick Facts

Intro
Entuzjastka w kole Narcyzy Żmichowskiej
Places
Gender
Female
Place of birth
Chociszew, Zgierz County, Poland
Death
Place of death
Paulinów, Lublin Voivodeship, Poland
Age
68 years
Family
The details (from wikipedia)

Biography

Wąwolnica, grób Faustyny Morzyckiej, entuzjastki

Beatrycze Faustyna Prakseda Konstancja Morzycka (ur. 2 sierpnia 1822 w Chociszewie, zm. 15 kwietnia 1891 w Paulinowie) herbu Mora – aktywistka lewicowa i feministyczna. Entuzjastka w kole Narcyzy Żmichowskiej. Powstaniec w 1863 roku.

Życiorys

Urodziła się w rodzinie ziemiańskiej. Ojciec Jan był kapitanem w 3 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Matka, Rozalia Umińska, pochodziła z ziemiańskiej rodziny na Kujawach. Rodzeństwo: Julian Morzycki, Stanisław Morzycki i Eufrazyna Morzycka. Jej imię nadano bratanicy (córce Juliana) Faustynie Morzyckiej młodszej, znanej literatce i pierwowzorze Siłaczki Stefana Żeromskiego.

Podejmowała aktywność spiskową zajmując się więźniami politycznymi X-tego Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Od 11 października 1850 objęta tajnym nadzorem policyjnym. Obok Skimborowiczównej, Rembiewskiej, Kołakowskiej, Zabłockiej, Ziemięckiej i Siewielińskiej, członkini „Związku Wspólnego Nieszczęścia” założonego przez Narcyzę Żmichowską w 1843 roku.

Po otrzymaniu spadku po zmarłym bezpotomnie wuju Umińskim od 1854 roku, zamieszkała z bratem Julianem w majątku Lachowce pod Żytomierzem, gdzie zajmowała się dobrami hrabiego Adolfa Grocholskiego w pobliskiej Kukulnej. Wzięła udział w akcji powstańczej w 1863 pod Sołotwinem. Korespondowała z kuzynką Ksawerą Mazurkiewiczówną, siostrą Ludwika Mierosławskiego, dyktatora Powstania Styczniowego. Po zesłaniu brata Juliana na Syberię w 1863 roku, zajmowała się jego dziećmi. Przyjechała na Syberię opiekować się bratem, kiedy opuściła go żona, Maria z Obuchowskich. Po amnestii, wraz z bratem brała udział w tworzeniu uzdrowiska w Nałęczowie. Zmarła w Paulinowie. Pochowana jest w pobliskiej Wąwolnicy. Na płycie grobowej jest napisane: „Jedna z najczynniejszych entuzjastek i towarzyszek N. Żmichowskiej. Żyła dla Ojczyzny i Rodziny”.

Przypisy

Bibliografia

  • Jerzy Klijanienko-Pieńkowski. Pan Pieńkowski? Da oni żili zdieś. Wołyń, Syberia, Nałęczów, losy ziemiaństwa polskiego. Wydawnictwo Sztafeta, 2012, ​ISBN 978-83-63767-08-2​.
  • Jerzy Klijanienko. Morzyccy herbu Mora. [w:] Oleg Chorowiec. Herbarz Szlachty Wołyńskiej. Tom III, 2014, s. 260–265. ​ISBN 978-83-935076-2-7​.
  • Djakon W.N., Gałkowska A., Śliwkowska W., Zajcew W.M. Uczestnicy ruchów wolnościowych w latach 1832–1855 (Królestwo Polskie). Przewodnik biograficzny. Wrocław 1996, str 311.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Faustyna Morzycka is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Faustyna Morzycka
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes