peoplepill id: ewa-wieczorek
EW
Poland
6 views today
6 views this week
Ewa Wieczorek
kunstschilder

Ewa Wieczorek

The basics

Quick Facts

Intro
kunstschilder
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Warsaw, Poland
Age
64 years
The details (from wikipedia)

Biography

Ewa Wieczorek – autoportret – obraz olejny
Ewa Wieczorek – autoportret – rysunek
Ewa Wieczorek – autoportret – obraz olejny

Ewa Janina Wieczorek (ur. 14 lipca 1947 w Warszawie, zm. 14 października 2011 tamże) – artystka plastyk. 

Życiorys

Córka Janusza Wieczorka (działacza państwowego i społecznego, wieloletniego szefa Urzędu Rady Ministrów) i Alicji z domu Ciesiołkiewicz. Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od 1966 roku na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki. Uzyskała wyróżnienie za rysunek na I roku studiów, a z malarstwa – na II, III, IV i V roku studiów.

Po zmianie nazwy wydziału studia ukończyła w 1972 roku w pracowni malarstwa prof. Aleksandra Kobzdeja na Wydziale Malarstwa. Tematem pracy dyplomowej z malarstwa był cykl kompozycji olejnych. Praca teoretyczna pisana pod kierunkiem prof. Ksawerego Piwockiego nosiła tytuł „Przedmiot poetycki w malarstwie”. Została ona oceniona przez promotora jako wyjątkowa. Studiowała także grafikę – jako specjalizację dodatkową u prof. Haliny Chrostowskiej, uzyskując wyróżnienie za prace graficzne na II, III, IV i V roku studiów, kończąc je aneksem do dyplomu z grafiki.

W 1972 roku uzyskała I nagrodę w konkursie zorganizowanym przez PKO na plakat o tematyce oszczędzania pt. „Pończocha”. Jurorem tego konkursu był prof. Henryk Tomaszewski. Jej profesorem był także Tadeusz Dominik.

Poliglotka – władała biegle angielskim, rosyjskim, francuskim, szwedzkim, włoskim, niemieckim i fińskim.

Jako artysta była wrażliwa nie tylko na piękno, ale także na krzywdę ludzi i zwierząt. Na miarę swoich możliwości niosła pomoc wszystkim potrzebującym.

Zmarła przedwcześnie w 2011 roku. Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (w Alei Zasłużonych wraz z rodzicami; w pobliżu swoich wykładowców – prof. Kobzdeja i prof. Dominika).

Twórczość

W jej dorobku artystycznym są grafiki, obrazy olejne, akwarele, plakaty, rysunki wykonane ołówkiem, piórkiem, piórkiem japońskim, pastele oraz biżuteria. Zajmowała się także grafiką książkową. Była autorką wielu okładek i ilustracji do książek oraz map turystycznych. Współpracowała m.in. z Państwowym Instytutem Wydawniczym oraz Państwowym Przedsiębiorstwem Wydawnictw Kartograficznych, Wydawnictwem "Sport i Turystyka", Pracowniami Sztuk Plastycznych (ilustrowała wiersze Lesława M. Bartelskiego "Dzieci Warszawy" wydane z okazji położenia kamienia węgielnego pod budowę Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka). Wystawiała – głównie grafikę – zarówno w Polsce, jak i za granicą, mi.in. w Warszawie (Desa), Berlinie, Budapeszcie i Edynburgu (New ’57 Gallery). Zajmowała się również sztuką użytkową. Była autorką wielu unikatowych torebek damskich ze sznurka, ścinków oryginalnych materiałów tekstylnych oraz filcu. Wystawy jej autorskiej biżuterii (ze sznurka lnianego i kamienia polnego, głównie krzemienia) miała m.in. w Desie.

Motywy krajobrazowe i krajoznawcze

Malowała abstrakcje, pejzaże, portrety. Szczególnie lubiła uwieczniać przyrodę – zwierzęta, drzewa, krzewy, kwiaty, rośliny, owoce, warzywa, a także chwasty. Pejzaże – to głównie Mazowsze, Warmia i Mazury, Tatry oraz Chorwacja. W twórczości Ewy Wieczorek można także odnaleźć motywy związane z motoryzacją. To efekt zainteresowania brata i bratanków starymi samochodami. Pod koniec życia artystka powróciła do pierwszych fascynacji naturą.

Motywy rodzinne

Portretowała wyłącznie członków rodziny – rodziców (Janusza i Alicję), brata (Piotra), bratową (Beatę) i bratanków (Piotra juniora i Juliana). Na swoim koncie ma również kilka autoportretów wykonanych różnymi technikami. Twarz matki Ewy Wieczorek – Alicji – można odnaleźć na wielu obrazach olejnych. Jej także artystka poświęciła wiele rysunków ołówkiem i piórkiem. Z kolei obraz olejny „Twarze” dedykowany jest członkom rodziny, w tym w hołdzie poległym 5 sierpnia 1944 roku w trakcie rzezi Woli w czasie Powstania Warszawskiego (Janinie, Józefowi, Irenie, Wandzie, Jerzemu, Jerzemu juniorowi, Januszowi juniorowi Wieczorkom i wujowi ks. Romanowi Ciesiołkowiczowi, rezydentowi kościoła św. Stanisława Biskupa – rozstrzelanego 8 sierpnia 1944 roku za pomoc udzielaną mieszkańcom Woli), a także wujowi Stanisławowi Ciesiołkiewiczowi, nauczycielowi, żołnierzowi Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, zamordowanemu 19 września 1942 roku w KL Mauthausen-Gusen Piętno na jej twórczości wywarła ciężka choroba przebyta w dzieciństwie. W Jej pracach można odnaleźć zarówno smutek i ból, jak również radość życia; radość z powrotu do zdrowia. Nigdy jednak nie mogła zapomnieć o doznanym jako dziecko – przez błąd medyczny – cierpieniu.

Podsumowanie twórczości

W jej twórczości dominował rysunek ołówkiem, rysunek piórkiem, gwasz, akwarela, a najczęściej techniki mieszane. O swoim stylu mówiła, iż nasuwa się jej analogia do japońskich wierszy haiku. Rzadko nadawała swoim pracom tytuły, zostawiając odbiorcom swobodę ich interpretacji. Większości prac nie sygnowała – tworzyła bowiem w zasadzie wyłącznie dla siebie i dla swoich bliskich.

Galeria

Akwarele
Rysunki i inne
Grafiki
Obrazy olejne
akt

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ewa Wieczorek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ewa Wieczorek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes