peoplepill id: evgeny-shnyukov
ES
Russia Ukraine
1 views today
2 views this week
Evgeny Shnyukov
Ukrainian scientist

Evgeny Shnyukov

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian scientist
Work field
Gender
Male
Place of birth
Arkhangelsk, Arkhangelsk Oblast, Russian Soviet Federative Socialist Republic, Russia
Age
92 years
Education
Taras Shevchenko National University of Kyiv
Kyiv, Ukraine, Russian Empire
Employers
Institute of Mineral Resources
Simferopol, Simferopol municipality council
Institute of Geological Sciences
Kyiv, Ukraine
M. P. Semenenko Institute of Geochemistry, Mineralogy and Ore Formation
Ukraine
National Museum of Natural History at the National Academy of Sciences of Ukraine
Kyiv, Ukraine
Taras Shevchenko National University of Kyiv
Kyiv, Ukraine, Russian Empire
Awards
State Prize of Ukrainian SSR in Science and Technology
(1989)
Honoured worker in science and technology of the Ukrainian SSR
(1991)
Order of the Badge of Honour
 
Order of Prince Yaroslav the Wise, 5th class
 
Order of Merit (Ukraine), 3rd class
 
State Prize of Ukraine in Science and Technology
(2000)
The details (from wikipedia)

Biography

|портрет=

Шнюков Євген Федорович (26 березня 1930 року в м. Архангельськ — 1 жовтня 2022) — український вчений-геолог, академік НАН України (1982), заслужений діяч науки і техніки України (1991), двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1989, 2000), дійсний член Міжнародної академії наук (МАН) Євразії.

Біографія

Народився 26 березня 1930 року в м. Архангельську в родині службовців. Школу закінчив із золотою медаллю в м. Одесі. У 1953 з відзнакою закінчив Київський університет ім. Т. Г. Шевченка, здобувши освіту за фахом «геолог-геохімік».

У 1953—1956 навчався в аспірантурі Інституту геологічних наук АН УРСР. У 1958 успішно захистив кандидатську дисертацію. Її основою стали дослідження мінералогії Криворізького залізорудного басейну та мінералів заліза Українського щита.

Результати подальших досліджень у галузі геології, мінералогії та геохімії залізних руд Азово-Чорноморської провінції згодом були узагальнені у докторській дисертації Євгена Федоровича, захищеній у 1965 році.

У 1957—1959 працював молодшим науковим співробітником Інституту мінеральних ресурсів АН УРСР у м. Сімферополі під керівництвом професора Ю. Ю. Юрка.

Подальша його доля тісно пов'язана з роботою в різних наукових установах Академії наук України. Він займав посади заступника директора Інституту геологічних наук АН УРСР (1968—1969), Інституту геохімії і фізики мінералів АН УРСР (1969—1973), директора Інституту геологічних наук АН УРСР і завідувача відділу осадового рудоутворення цього інституту (1977—1992), директора Національного науково-природничого музею НАН України (1978—2008). В 1992 очолив Державну наукову установу «Відділення морської геології та осадового рудоутворення НАН України».

Наукові досягнення

Євген Федорович одним із перших в Україні почав проводити геологічні дослідження як внутрішніх морів, так і Світового океану. Під його керівництвом було збудовано перше спеціалізоване бурове судно «Геохімік», яке дало змогу здійснювати буріння з відбором керну до 100 м при глибині моря до 30 м, що допомогло дослідити геологічну будову Азовського моря і північно-західної частини Чорного моря. Також він став організатором і керівником двох спеціалізованих геолого-геофізичних експедицій науково-дослідного судна (НДС) «Академік Вернадський» в Індійський та Атлантичний океани, комплексної міжнародної чорноморської експедиції на НДС «Михаил Ломоносов», численних експедицій у Чорне море на НДС «Іхтіандр», «Київ», «Профессор Водяницкий» тощо.

Як визнаний фахівець у галузі морської геології Євген Федорович брав участь в роботі Комітету ООН з мирного використання дна морів і океанів (Женева, 1971; Нью-Йорк, 1972; Париж, 1985, 1987). Він неодноразово очолював чи входив до складу оргкомітетів багатьох конгресів, нарад і симпозіумів українського та міжнародного рівнів, керував школою-семінаром з морської геології для спеціалістів з країн Західної Африки по лінії ЮНЕСКО (Гвінея, 1987).

Євген Федорович Шнюков є засновником наукової школи з морської геології та осадового рудоутворення — його учнями є 32 кандидати наук. Він є автором понад 550 наукових і науково-популярних праць, має 1 патент, є головним редактором журналу «Геология и полезные ископаемые Мирового океана».

Нагороди

  • Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (21 серпня 2015) — за значний особистий внесок у державне будівництво, консолідацію українського суспільства, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, активну громадську діяльність, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм
  • Орден «За заслуги» ІІІ ступеня (11 лютого 2000) — за значний особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України
  • Заслужений діяч науки і техніки Української РСР (1 березня 1991) — за заслуги в розвитку науки і техніки, особистий вклад у підготовку наукових кадрів
  • Державна премія України в галузі науки і техніки:
  • в 1989 році — за серію «Геологія шельфу УРСР» у 8 томах, опубліковану в 1981—1987 роках
  • в 2000 році — за цикл робіт «Регіональна океанологія: стан середовища та мінерально-сировинні ресурси Атлантичного, Індійського, Південного океанів та їх морів»
  • Орден «Знак Пошани»
  • Премія імені В. І. Вернадського
  • Золота медаль Леонардо да Вінчі МАН Євразії

Примітки

  1. Ю. Кононов, Г. Орловський. Шнюков Євген Федорович. — Вісник НАН України. — 2005. — № 3 — c.57-58
  2. Указ Президента України від 21 серпня 2015 року № 491/2015 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня незалежності України»
  3. Указ Президента України від 11 лютого 2000 року № 206/2000 «Про відзначення нагородами України наукових працівників»
  4. Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 1 березня 1991 року № 811-XII «Про відзначення наукових працівників державними нагородами Української РСР»
  5. Постанова Центрального Комітету Компартії України і Ради Міністрів Української РСР від 6 грудня 1989 року № 300. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 28 серпня 2015.
  6. Указ Президента України від 5 грудня 2000 року № 1302/2000 «Про присудження Державних премій України в галузі науки і техніки 2000 року»

Джерела

Посилання


The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Evgeny Shnyukov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Evgeny Shnyukov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes