peoplepill id: emma-meisel-1
EM
Poland Germany
1 views today
3 views this week
Emma Meisel
Holocaust victim, b. 1885-06-04

Emma Meisel

The basics

Quick Facts

Intro
Holocaust victim, b. 1885-06-04
Work field
Gender
Female
Place of birth
Opava, Opava District, Moravian-Silesian Region, Margraviate of Moravia
Place of death
Auschwitz, Oświęcim County, Lesser Poland Voivodeship, Nazi Germany
Age
57 years
The details (from wikipedia)

Biography

Emma Sara Meisel (4. června 1885 Opava – 7. října 1942 Osvětim) byla pedagožka, propagátorka moderního umění, osobnost teplického kulturního života po roce 1918. Zemřela jako oběť holocaustu ve věku 57 let v koncentračním táboře Auschwitz.

Ranná léta

Emma Meisel se narodila 4. června 1885 v Opavě (německy Tropau), jako dcera továrního mistra Adolfa Meisela a jeho ženy Rosy Meisel. Měla sestru Wilhelminu, výtvarnici, která studovala ve Vídni. O studiích Emmy Meisel není nic známo, ale jelikož se věnovala pedagogické činnosti, dá se předpokládat, že měla pedagogické vzdělání.

Nejprve vyučovala v Moravské Ostravě. V roce 1916 byla jmenována profesorkou na dívčím lyceu v Českých Budějovicích. Poté v roce 1920 se přestěhovala do Teplic, kde působila jako profesorka na německém dívčím lyceu. Bydlela v Teplicích se svou matkou, v roce 1936 se k ní z Liberce přistěhovala sestra Wilhelmina.

Sekce pro výtvarné umění

V převážně německém prostředí Teplic usilovala Meisel o zvýšení zájmu veřejnosti o moderní výtvarné umění. Stala se zakladatelkou a také jednatelkou a korespondentkou nově založeného oddělení při Muzeu v Teplicích. Dne 29. října 1932 byl ohlášen vznik nového oddělení s názvem Sekce pro výtvarné umění (Sektion für bildende Kunst).

Mezi hlavní cíle sekce patřily: podpora svobodně tvořících umělců, podpora umění, získání příznivců, sběratelů a finanční podpory, pořádání výstav, nakupovat pro muzeum výtvarná díla s cílem vytvořit sbírku moderního umění. Na začátku svého působení, v roce 1934, měla sekce 65 členů. Jednalo se převážně o významné osobnosti města, jakými byli např. Herman Flügel, obchodník, Ludwig Seiche, bankovní ředitel, Karl Ettinger, ředitel divadla, také výtvarníci, jako Rudolf Jakubek, Ottomar Laube a mnoho dalších.

Za necelých šest let existence sekce evidovala 300 členů. Sekce pro výtvarné umění v nově zřízené Kunsthalle v budově v Kapelní ulici každý rok nabídla tři výstavy. Výstavy byly spojené s prodejem uměleckých děl s cílem získat peníze na podporu umělců a další činnost. Do muzejních sbírek bylo zakoupeno 30 olejomaleb, 33 plastik, 5 akvarelů a 270 grafických listů.

Kurátorská činnost

Emma Meisel neúnavně pokračovala v osvětové činnosti. Připravovala a plánovala výstavy, celkem jich bylo do roku 1938 osmnáct. Byla ve styku s umělci i podobnými spolky z regionu i z Prahy, psala články, věnovala se komentovaným prohlídkám. Sama byla sběratelkou grafiky a vlastnila soukromou sbírku. Část její sbírky se po konfiskaci ocitla v teplickém muzeu. Celkem 163 kreseb od 30 autorů. Teprve po roce 1989 se tyto předměty začaly zpracovávat a byla objevena a zpracována další díla německých a židovských autorů.

Zánik Sekce pro výtvarné umění

O soukromém životě Emmy Meisel je zatím málo informací. V roce 1938 činnost Sekce a výstavy ustaly z důvodů změny politického prostředí a nakonec i anexe Sudet znamenala zhoršení postavení Židů, kterých bylo mezi členy Sekce celá třetina. Sama Emma Meisel byla už na začátku roku 1938 obviněna ze špatného hospodaření a na podzim roku 1938 Sekce zanikla. Sbírka Sekce zůstala muzeu. Některé kresby a obrazy jsou unikátními díly. Pro tuto sbírku i ostatní dochovaná díla to bylo štěstí. V Říši bylo moderní umění zavrhováno jako tzv. Entartete Kunst, díla byla ničena a odsuzována.

Velmi brzy, už 13. července 1942, byla Emma Meisel povolána do transportu do koncentračního tábora, nejprve do Terezína a 7. října 1942 následně zahynula v Osvětimi, jak vyplývá z databáze obětí Šoa, muzea Jad vašem.

Odkazy

Reference

Literatura

  • BOUŠKOVÁ, Pavlína. Židovské osobnosti teplicka. 1. vyd. Teplice: Ulpan, spolek, 2019. 227 s. ISBN 978-80-85321-90-6. 
  • CHLEBORÁDOVÁ Bohuslava. Umění v nouzi !?- Kunst in Not !? 1. vyd. Regionální muzeum v Teplicích, 2020, ISBN 978-80-85321-90-6

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Emma Meisel is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Emma Meisel
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes