peoplepill id: elfriede-springer
ES
Poland Germany
8 views today
8 views this week
Elfriede Springer

Elfriede Springer

The basics

Quick Facts

Gender
Female
Place of birth
Żagań, Żagań County, Lubusz Voivodeship, Poland
Place of death
Leipzig, Saxony, Germany
Age
73 years
The details (from wikipedia)

Biography

Elfriede Anna Springer (ur. 5 kwietnia 1886 w Żaganiu, zm. 29 listopada 1959 w Lipsku) – niemiecka rysowniczka i ilustratorka. Przedstawiała przede wszystkim zabytki śląskiej architektury tworzące dziedzictwo kulturowe regionu. Jej prace publikowano w prasie, wydawnictwach książkowych, stanowiły motywy pocztówek. Były to głównie rysunki wykonane ołówkiem, piórkiem i węglem.

Całe zawodowe życie związała z prywatną szkołą dla dziewcząt im. cesarzowej Augusty Wiktorii w Legnicy, gdzie pracowała jako nauczycielka rysunku, zasad perspektywy i kompozycji.

Wykształcenie

Pochodziła z rodziny o tradycjach nauczycielskich. Jej ojciec, Bertold Springer, uczył w Seminarium Królewskiego w Żaganiu, w zawodzie nauczycielskim pracował także jej dziadek. Elfriede w Żaganiu pobierała nauki w szkole dla dziewcząt. Zdolności plastyczne ujawniła już w dzieciństwie, była posyłana na prywatne lekcje rysunku i kursy malowania.

Edukację kontynuowała w Szkole Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu (Königliche Kunst-und Kunstgewerbeschule), której dyrektorem był w tym czasie Hans Poelzig, niemiecki architekt. Studiowała prawdopodobnie w istniejącym przy uczelni seminarium dla nauczycieli rysunku. Było ono popularne wśród kobiet, ponieważ pozwalało zdobyć zawód. Pobierała tam lekcje rysunku, malarstwa, metodyki nauczania, historii sztuki. W roku akademickim 1911/1912 zdała egzamin uprawniający do wykonywania zawodu nauczyciela rysunków w szkołach średnich. Uzyskała też uprawnienia pozwalające na prowadzenie zajęć z prac ręcznych i gimnastyki.

Praca zawodowa

Początkowo pracowała w prywatnych wrocławskich szkołach. W 1913 r. zamieszkała w Legnicy i zatrudniła się w szkole dla dziewcząt im. cesarzowej Augusty Wiktorii (Auguste-Victoria-Schule, gdzie doczekała emerytury. Springer lubiła swój zawód i uważała, że praca z młodymi ludźmi jest (…) bardzo ciekawa i piękna. Rysunku uczyła na przykładach zabytkowych obiektów w Legnicy i okolicy. Słynęła z tego, że zajęcia często prowadziła w terenie, a uczennice zabierała poza miasto.

Twórczość

Praca dydaktyczna gwarantowała Elfriede Springer utrzymanie i była istotnym elementem życia. Jednak jej pasję stanowiło przede wszystkim rysowanie zabytków architektury reprezentujących wielkie epoki w sztuce. Fascynowała ją ich wartość historyczna. Twórczość rysowniczki miała wartość dokumentalną, ale celem jej artystycznej działalności było także, by jak największej ilości bliźnich przekazać wiedzę i radość z piękna, które powstawało przez stulecia. Rysowaniu obiektów, które były wynikiem niemieckiego osadnictwa na terenach wschodnich, poświęcała cały wolny czas.

Cel, tematyka, środki graficzne

Architektura, czasem pejzaż, nigdy człowiek. Na motywy prac najczęściej wybierała śląskie zamki i pałace powstałe w różnych okresach i reprezentujące różnorodne architektoniczne style. Przedstawiała także kościoły, klasztory, ratusze, budowle obronne, ponadto mieszczańskie kamienice, ulice, place, urokliwe zaułki i malownicze ruiny, mosty, fontanny i rzeźby, detale architektoniczne, zabytkowe wnętrza, a także panoramy miast, pejzaże, chłopskie domy, zagrody, kuźnie. Obiekty te znajdowały się w Legnicy i okolicach, ale także na całym Śląsku. W kręgu jej zainteresowań znalazły się także inne regiony Niemiec oraz Austria, Szwajcaria i Włochy.

Rysunki artystki charakteryzuje swoisty styl i łatwo je rozpoznać. Widoczna jest w nich dbałość o odtworzenie detalu architektonicznego, dyscyplina w podporządkowaniu linii i płaszczyzn kształtom i przedmiotom, a także umiejętność redukcji, która pozwala za pomocą kilku kresek oddać to, co istotne. Sięgała ona po środki graficzne dekoracyjne (stosowała linię i kratownicę, odtwarzała wygląd nieba). Jej prace to głównie rysunki wykonane ołówkiem, piórem, węglem, ale także akwarele, ponadto obrazy olejne i miedzioryty.

W 1956 r. rysowniczka oceniała swój dorobek na około 5 tysięcy motywów. Największy zbiór jej prac (około 170 rysunków i akwarel) znajduje się w Liegnitzer Sammlung Wuppertal, pewna część pozostaje w prywatnych kolekcjach, po jednym rysunku mają Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Miedzi w Legnicy.

Publikacje: pocztówki, prasa, książki

Prace rysowniczki stały się znane dzięki rozpowszechnieniu na kartach pocztowych i dzięki reprodukcjom w lokalnej prasie (m.in. Liegnitzer Tageblatt, Görlitzer Nachrichten). Były również publikowane w wielu czasopismach i różnych wydawnictwach książkowych, także w przewodnikach krajoznawczych i historycznych.

Pocztówki z jej reprodukcjami były wykonane przede wszystkim metodą litografii. Pojawiły się w obiegu po zakończeniu I wojny, a następnie były drukowane po II wojnie światowej.

W 1925 r. artystka nawiązała współpracę z lokalnym dziennikiem Liegnitzer Tageblatt. W czasie blisko 20 lat dostarczyła redakcji około 700 rysunków, głównie ilustracji do tekstów o charakterze krajoznawczym, również o zabytkach i historii Śląska, czasem dotyczących aktualnych wydarzeń (np. budowy dworca kolejowego w Legnicy, powstanie zakładów energetycznych w tymże mieście).

W latach 30. Springer wydała trzytomową książkę poświęconą śląskim zabytkom (w oficynie Heinricha Krumbhaara). Przedsięwzięcie sfinansowała sama. Publikacje w założeniu miały wzbudzić zainteresowanie wschodnią częścią Niemiec, sztuką i pogłębiać uczucia patriotyczne. Cieszyły się popularnością. Pierwszy tom (wyd. 1931 r.), który zawierał 116 reprodukcji przedstawiających zabytki z 86 miejscowości Dolnego Śląska, miał co najmniej trzy wydania. Władze Legnicy zaleciły korzystanie pozycji do prowadzenie lekcji o tematyce regionalnej. Drugi tom (z 95 ilustracjami różnych miejscowości Dolnego Śląska) doczekał się dwóch wydań. Trzeci tom mieścił 104 ilustracje śląskich zabytków, w tym kilku z Górnego Śląska.

W 1939 r. oficyna Fritza Bokӓmpera w Göerliz wydała album Springer przedstawiający pogranicze Śląska, Łużyc i Saksonii. Zawiera około 150 ilustracji opatrzonych autorskimi tekstami krajoznawczymi.

Prace rysowniczki znalazły się też w publikacjach takich jak Chronik der Stadt Liegnitz (1940) czy „ojczyźniany” kalendarz dla legniczan (1942). Pierwsza z pozycji, obok tekstu o dziejach Legnicy, sporo miejsca poświęciła opisowi czasów narodowego socjalizmu. W drugiej zamieszono wizerunki Hitlera, gauleitera Karla Hankego, teksty na temat wojny, ale też informacje lokalne.

Po wojnie współpracowała z redakcją pisma Liegnitzer Heimatbrief kierowanego do dawnych legniczan. Publikowała tam rysunki i artykuły o zabytkach Śląska, a także wspomnienia.

Znawczyni dziejów Śląska

Elfriede Springer była uznawana za ekspertkę w dziedzinie zabytków i dziejów Śląska. Pisała na ten temat artykuły. Stowarzyszenia i instytucje zapraszały ją do wygłaszania wykładów, na tematy historyczne, m.in. w 1944 r. Nadprezydent Dolnośląskiej Prowincji we Wrocławiu powierzył jej prestiżowe zadanie, jakim było wygłoszenie serii wykładów (ilustrowanych przeźroczami z jej rysunkami) pt. „1000 lat śląskiej historii w 25 miastach Śląska”. Podobne prelekcje prowadziła także po wojnie.

Dorobek

W 1956 r. rysowniczka oceniała swój dorobek na około 5 tysięcy motywów. Największy zbiór jej prac (około 170 rysunków i akwarel) znajduje się w Liegnitzer Sammlung Wuppertal, pewna część pozostaje w prywatnych kolekcjach, po jednym rysunku mają Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Miedzi w Legnicy.

Prywatnie

W dzieciństwie mieszkała w Żaganiu przy dzisiejszej ulicy Przyjaciół Żołnierza 18 (Halbauer Straße). Jako czteroletnie dziecko straciła matkę, sześć lat później jej ojciec ponownie się ożenił. Stosunki z macochą ułożyły się dobrze, Elfriede nazywała macochę kochaną drugą matką i doceniała oddanie, z jakim ta prowadziła dom.

Po przeprowadzce do Legnicy rysowniczka zamieszkała przy Złotoryjskiej 106(Goldberger Straße), gdzie zajmowała pierwsze piętro w czterokondygnacyjnej kamienicy. W 1938 r., jako emerytowana nauczycielka, kupiła dom z ogrodem na Starych Piekarach (Groß Beckern), oddalony 3 km od miasta.

Rysowanie, a szczególnie wyszukanie odpowiedniego obiektu, wymagało wysiłku fizycznego, ale i nakładów finansowych. Elfriede Springer po okolicy poruszała się głównie rowerem. Czasem były to nawet kilkutygodniowe wyjazdy. Przy większych odległościach korzystała z samochodów firmowych rozwożących po okolicy prasę i, oczywiście z kolei.

Po wojnie (jako 66-letnia kobieta) wraz z innymi niemieckimi mieszkańcami została zmuszona do opuszczenia Legnicy. Wyjechała jesienią 1946 r. Razem z macochą zamieszkała w Löbichau, a po jej śmierci (1947) przeniosła się do Lipska, gdzie kontynuowała twórczość. Zmarła 29 listopada 1959 r., została pochowana w miejscowości Großstechen. Dramatyczne przeżycia z lat 1945-1946 (splądrowany dom, przymusowa ewakuacja) opisała we wspomnieniach w Liegnitzer Heimatbrief.

Odniesienia

Współczesne rysowniczce środowisko artystyczne Legnicy reprezentowali: Frida von Hauffe-Gromadzinski, Charlotte Hasselmann, Walter Bayer, Herbert Schnürpel, Max Weese, van Rietschoten, Carl Loewe. Jednak trudno znaleźć analogie pomiędzy ich pracami a dziełami Springer. Jej twórczość jest porównywana przede wszystkim z dorobkiem Teodora Blätterbauera, innego związanego z Legnicą malarza żyjącego w drugiej połowie XIX w. Oboje pracowali jako nauczyciele rysunku, łączył ich szacunek do historii i zabytków, które uwieczniali na swoich pracach, Duża część ich dzieł przedstawia miasto, z którym związali sporą część życia. H.J. Henske w książce nt. twórczości Blätterbauera i Springer wskazuje ich oboje jako najbardziej znanych legnickich artystów.

Natomiast M. Szafkowska podkreśla, że Elfriede Springer autorka wielu rysunków o wyraźnym zacięciu inwentaryzatorskim, pokazujących zabytki śląskiej architektury, wyrosła z tutejszego ilustratorstwa krajoznawczego, zapoczątkowanego w XVIII w. przez rysownika, kronikarza i geometrę, Friedricha B. Wernera.

Twórczość rysowniczki doceniana była przez Ślązaków osiadłych po II wojnie w Niemczech i przede wszystkim te środowiska zajmowały się popularyzacją jej dorobku.

Uwagi

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Elfriede Springer is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Elfriede Springer
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes