Edward Leonard Daab
Quick Facts
Biography
Edward Leonard Daab (ur. 1873 w Firlejówce k. Lublina, zm. w sierpniu 1944 w Warszawie) – warszawski przedsiębiorca pochodzenia niemieckiego, optyk i współwłaściciel stolarni, w czasie II wojny światowej zaangażowany w działalność konspiracyjną.
Był synem Fryderyka Franciszka Daaba i Ludwiki (z domu Uhle), ewangelików. Był optykiem, równocześnie prowadził wspólnie z rodziną stolarnię przy ul. Skierniewickiej 6/8 w Warszawie. Był bratem Leopolda Daaba oraz kuzynem Adolfa Daaba, warszawskiego przemysłowca i radnego Warszawy z przełomuXIX i XX wieku.
W latach II wojny światowej w stolarni funkcjonował lokal konspiracyjny, w którym odbywały się zebrania szkoleniowe członków Armii Krajowej oraz przechowywano osoby ukrywające się, w tym uciekinierów z getta warszawskiego.
Podczas powstania warszawskiego w sierpniu 1944 Edward Leonard Daab został wypędzony z zakładu wraz z rodziną (z siostrą, dwoma braćmi, bratowymi i bratanicami) i rozstrzelany przez hitlerowców.
O stolarni rodziny Daab powstało opowiadanie Wióry (1970) autorstwa Bohdana Czeszki, który podczas okupacji pracował w tej stolarni. Postać z tego opowiadania, nazwana imieniem i nazwiskiem Edwarda Daaba, jest mężem Niemki i bardzo swobodnie posługuje się językiem niemieckim, w utworze deklaruje też narodowość niemiecką.
Zobacz też
- Witold Daab
- Mieczysław Daab
- Janusz Daab, ps. Robur
- Katarzyna Daab
Bibliografia
- Alina E. Janowska [w:] Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość Polski 1939-45. Słownik Biograficzny Komisja Ochrony Pamiątek, Społeczny Instytut Historyczny przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, Warszawa 2007 t. I, s.123.