peoplepill id: edward-deren
ED
6 views today
7 views this week
The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Edward Dereń (ur. 27 czerwca 1939 w Chodaczkowie Wielkim) – polski nauczyciel, działacz społeczny i polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys

Dzieciństwo i edukacja

Urodził się w Chodaczkowie Wielkim, w powiecie tarnopolskim. Po zakończeniu II wojny światowej został wraz z rodzicami osiedlony w Starej Łomnicy w powiecie kłodzkim. Ojciec był działaczem ruchu spółdzielczego i ruchu ludowego z okresu międzywojennego. Po wydarzeniach poznańskiego czerwca '56 kontynuował naukę w Liceum Pedagogicznym w Kłodzku, które ukończył w 1959. W szkole zakładał harcerstwo. W powiecie bystrzyckim organizował koła Związku Młodzieży Wiejskiej i ruch amatorsko-artystyczny, a także organizował punkty biblioteczne na wsi.

W systemie zaocznym ukończył Studium Nauczycielskie we Wrocławiu i Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskując w 1975 tytuł magistra oraz dwuletnie studia podyplomowe z ekonomiki przemysłu w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 1994 ukończył studia podyplomowe w Szkole Finansów i Zarządzania we Wrocławiu. W 2008 ukończył Studium Prawa Europejskiego w Instytucie Europejskim w Warszawie.

Praca zawodowa

Pracę zawodową rozpoczął w szkolnictwie w 1959. Pracował kolejno jako kierownik szkoły w Szklarni k/Międzylesia, Paszkowie i Bystrzycy Kłodzkiej. Od 1969 podjął pracę w ZSL, pracując również na pół etatu w szkolnictwie zawodowym. Do 1975 jako sekretarz PK ZSL w Bystrzycy Kłodzkiej, a od 1975 do 1989 jako prezes Wojewódzkiego Komitetu ZSL w Wałbrzychu. W czwartym kwartale 1989 został wybrany na pierwszego przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego PSL w Wałbrzychu. W latach 1990–1994 pracował w handlu i bankowości. W 1994 w wyniku wygranego konkursu został prezesem zarządu, dyrektorem naczelnym Zakładu Przetwórstwa Nasion Oleistych w Burkatowie. Po 10 latach pracy w zakładzie przeszedł na emeryturę.

Działalność społeczna i polityczna

Działał w ruchu młodzieżowym w latach 1956–1965 (ZHP, ZMW, LZS). W 1965 wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a od 1989 jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego (do 1990 PSL „Odrodzenie”). Działał w Narodowym Funduszu Ochrony Zdrowia, Polskim Czerwonym Krzyżu, samorządzie gospodarczym. Był radnym szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Wojewódzkiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.

Był posłem na Sejm PRL IX kadencji. Był wiceprzewodniczącym Wojewódzkiego Zespołu Poselskiego. Uczestniczył w pracach zespołu roboczego – składającego się z posłów, przedstawicieli opozycji oraz hierarchii kościelnych różnych wyznań – pracującego nad projektami zmian ustrojowych oraz Konstytucji w 1989. Był członkiem Komisji Sejmowych: Prac Ustawodawczych, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw zmieniających przepisy dotyczące rad narodowych i samorządu terytorialnego, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji Polski Rzeczypospolitej Ludowej, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego, o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz o ubezpieczeniu społecznym duchownych oraz licznych sejmowych podkomisji.

W październiku 2007 został wybrany przez Radę Miejską w Świebodzicach na ławnika Sądu Okręgowego w Świdnicy na kadencję 2008–2011. W grudniu 2007 wybrany został na przewodniczącego Okręgowej Rady Ławniczej.

W 2015 powołał Forum Inicjatyw Edukacyjnych i Obywatelskich, zostając jego prezesem.

Publikacje

  • Nowy paradygmat w kształceniu i doskonaleniu nauczycieli. Forum Inicjatyw Edukacyjnych i Obywatelskich, Wałbrzych 2014, ss. 293, ​ISBN 978-83-930866-1-0
  • Kształcenie nauczycieli w Polsce w seminariach nauczycielskich i liceach pedagogicznych (1918–1970). Wydawnictwo Naukowe GWSP, Mysłowice 2010, ss. 350, ​ISBN 978-83-89032-42-3
  • Edukacja nauczycieli szkół podstawowych na Dolnym Śląsku w latach 1945–70. Wydawnictwo Naukowe DSW. Wrocław 2010, ss. 345, ​ISBN 978-83-62302-19-2
  • Liceum Pedagogiczne im. Tadeusza Kościuszki w Kłodzku 1946–1970. Szkic monografii szkoły. Poldruk, Wałbrzych 2008, ss. 178

Odznaczenia

Odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski 10 maja 1989 i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 11 lipca 1984 oraz Złotym Krzyżem Zasługi 6 lipca 1979 i Brązowym Krzyżem Zasługi 16 sierpnia 1971, a także innymi odznaczeniami państwowymi i regionalnymi.

Życie prywatne

Ma żonę Halinę oraz syna.

Przypisy

Linki zewnętrzne

  • Kształcenie nauczycieli w Polsce. W: Portal [on-line]. Edward Dereń. [dostęp 2017-03-12].  Cytat:
    Nauczyciel musi posiadać oprócz wykształcenia takie cechy osobowości, które sprawiają, że wiedza stanie się dla ucznia górą, którą chce zdobyć. Praca nauczyciela to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale równocześnie logicznego myślenia, wnioskowania. Nauczyciel musi być wyrozumiały, nie może wymagać od uczniów czegoś, czego nie przedstawił lub nie zadał. Nauczyciel jest w klasie głową małego państwa i jednocześnie głową rodziny. Musi być miłym i dobrym oraz sprawiedliwym i odpowiedzialnym. … Jaki powinien być człowiek, który chce być dobrym nauczycielem?
    Zasadnicza zmiana, która musi zajść w kształceniu nauczycieli, dotyczy tego, aby ministrowie oraz kształcący przyszłych nauczycieli, starali się sobie zadać proste pytanie – czy wystarczy ukończyć tylko studia, aby otrzymać przepustkę do zawodu nauczyciela i stać się doskonałym nauczycielem w „III Tysiącleciu”, czy osoba, która chce zostać nauczycielem ma do tego odpowiednie predyspozycje interpersonalne i społeczne, odpowiednią empatię i osobowość.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Edward Dereń is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Edward Dereń
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes