peoplepill id: edmund-rezler
ER
Poland
4 views today
4 views this week
Edmund Rezler
Polish pianist (1906-1958)

Edmund Rezler

The basics

Quick Facts

Intro
Polish pianist (1906-1958)
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Moszczenica, Piotrków County, Gmina Moszczenica, Łódź Voivodeship, Piotrków County, Łódź Voivodeship
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
52 years
The details (from wikipedia)

Biography

Edmund Rezler (Rösler, Rözler) pseud. radiowy Józef Rosławski (ur. 1906, zm. 1958) – polski pianista, kompozytor, pedagog, polski działacz kultury.

Życiorys

Urodził się 16 marca 1906 r. we wsi Moszczenica w powiecie piotrkowskim. Był synem Edmunda, mistrza tkackiego ze Zduńskiej Woli i Huldy z Ehrentrautów (Ohrentrautów) - Niemców, którzy w drugiej połowie XIX w. przybyli na ziemie polskie. Jego młodszymi braćmi byli: Alfons i Arnold Rezler. Wychowywał się w atmosferze rodzinnego muzykowania. Do szkoły powszechnej i gimnazjum uczęszczał w Zduńskiej Woli.

W latach 1924-1927 studiował w Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej w Łodzi, uzyskując dyplom pedagogiczny w klasie fortepianu. W latach 1927-1928 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Tomaszowie Mazowieckim, a następnie studiował w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu (1928-1930), uzyskując dyplom wirtuoza w klasie fortepianu. W czasie studiów występował jako pianista i akompaniator w kwintecie fortepianowym Rezlerów.

Po studiach, w 1930 r. został nauczycielem przedmiotów teoretycznych oraz fortepianu w Miejskim Konserwatorium Muzycznym w Bydgoszczy. Występował na koncertach i wieczorkach muzycznych urządzanych przez działające przy Konserwatorium Collegium Musicum (1932-1939). Był członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Muzycznego i występował na organizowanych przez nie koncertach. Działał w Polskim Związku Zachodnim oraz Radzie Artystyczno-Kulturalnej.

Po wybuchu II wojny światowej brał udział w działaniach militarnych kampanii wrześniowej. Następnie przebywał na emigracji na Węgrzech i w Rumunii. Koncertował w obozach i środowiskach polskich żołnierzy i uchodźców. Pracował również jako prywatny nauczyciel muzyki w Cluj w Rumunii.

W 1946 r. powrócił do Bydgoszczy. Od sierpnia 1946 do grudnia 1949 r. pracował jako kierownik muzyczny, a później aż do przeniesienia do Warszawy w 1954 r., jako kierownik sekcji koordynacyjnej programów muzycznych Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. Równocześnie w latach 1946-1954 uczył w Państwowym Liceum Muzycznym. Aktywnie uczestniczył w życiu muzycznym Bydgoszczy. Od 1947 r. był doradcą artystycznym w Towarzystwie Muzycznym. Popularnością wśród bydgoszczan cieszyły się jego recitale. Został przewodniczącym Komisji Programowej Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej, w której od 1947 r. występował jako solista.

1 lutego 1954 r. przeniesiono go służbowo do Warszawy, gdzie został redaktorem odpowiedzialnym Redakcji Muzyki Poważnej w Zespole Programu Krajowego Polskiego Radia. Wygłaszał w radiu pogadanki popularyzujące muzykę oraz czynnie uczestniczył w szkoleniu młodych kadr radiowych. W 1957 r. w związku z pogłębiającą się chorobą nowotworową krtani wycofał się z czynnego życia zawodowego.

Zmarł 20 lipca 1958 r. w Warszawie.

Działalność artystyczna

Był autorem wielu kompozycji z zakresu muzyki rozrywkowej. Komponował m.in. piosenki żołnierskie oraz muzykę do słuchowisk radiowych. Do najpopularniejszych jego utworów należały: „Kaprys”, „Marsz”, „Marsz groteskowy”, „Walc sentymentalny”.

Działalność polityczna

Od grudnia 1946 r. był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. Pełnił funkcję przewodniczącego Koła PPS w Polskim Radio. Po zjednoczeniu PPR i PPS w 1948 r. został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Rodzina

Edmund Rezler był żonaty z Węgierką Ewą Buzdą. Nie miał potomstwa.

Zobacz też

  • Alfons Rezler – młodszy brat, poległy w kampanii wrześniowej podporucznik Wojska Polskiego, dyrygent Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Bydgoszczy;
  • Arnold Rezler – młodszy brat, wiolonczelista, dyrygent m.in. Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej, bydgoskiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Bibliografia

  • Błażejewski Stanisław, Kutta Janusz, Romaniuk Marek: Bydgoski Słownik Biograficzny. Tom III. Bydgoszcz 1996. ​ISBN 83-85327-32-0​, str. 122-123
  • Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 504-505
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Edmund Rezler is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Edmund Rezler
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes