peoplepill id: edmund-krause-1
EK
Poland
3 views today
5 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Poznań
Place of death
Grójec Wielki, Greater Poland Voivodeship
Age
39 years
Edmund Krause
The details (from wikipedia)

Biography

Pomnik w hołdzie powstańcom wielkopolskim na cmentarzu w Nowej Wsi Zbąskiej, Edmund Krause wymieniony jako pierwszy w lewej kolumnie
Płyta na pomniku

Edmund Krause (ur. 22 września 1879 r. w Poznaniu, zm. 15 lutego 1919 r. pod Grójcem Wielkim koło Babimostu) – powstaniec wielkopolski, podporucznik.

Udział w powstaniu

Na początku powstania uczestniczył w walkach w Poznaniu jako dowódca Kompanii Straży i Bezpieczeństwa (8 kompanii wachty garnizonowej batalionu Poznań I), jednostki, do której przydzielony był również Franciszek Ratajczak - jeden z pierwszych poległych w powstaniu.  

Następnie dowodził 1 kompanią 2 Poznańskiego Batalionu Garnizonowego, który uczestniczył w ciężkich walkach na froncie zachodnim na  odcinku Kopanica-Grójec Wielki.

11 lutego 1919 Niemcy rozpoczęli kontrofensywę w okolicach Babimostu, który utracili 25 stycznia razem z Kargową (najdalszy zachodni zasięg powstania). Niemcy byli wspierani przez pociągi pancerne i lotnictwo i obie miejscowości powstańcy utracili 12 lutego. Następnie Niemcy podeszli aż pod wieś Grójec Wielki, wywiązała się intensywna walka, Niemcy ponieśli poważne straty, ale powstańcy również stracili 40 poległych, 70 rannych i 30 wziętych do niewoli i potrzebowali posiłków. Uwaga Niemców skierowana była na most na rzece Obrze.

15 lutego powstańcy chcieli okrążyć Niemców jednocześnie od północy od strony Nowej Wsi Zbąskiej i od południa od strony Jeziora Chobienickiego, a następnie zabezpieczyć most. Wskutek niedostatecznego rozpoznania (Niemcy otrzymali na krótko przed szturmem znaczne posiłki) napotkali silny opór nieprzyjaciela i zarówno na jednym, jak i na drugim kierunku natarcia zalegli pod zaporowym ogniem. Na północnym kierunku 1 kompania, którą dowodził Edmund Krause, zmuszona była się okopać. Następnie odparła pierwszy szturm Niemców, a potem próbowała się wycofać, lecz została okrążona. Niemcy, mając przewagę liczebną, zaczęli w następnym ataku zadawać ciężkie straty powstańcom, którym kończyła się już amunicja. Krause, ciężko ranny w brzuch, nakazał poddanie się i popełnił samobójstwo, strzelając do siebie z pistoletu. Ogółem w walkach pod Grójcem Wielkim po stronie polskiej poległo 32 powstańców, 35 było rannych wziętych następnie do niewoli, po stronie niemieckiej zginęło 40 żołnierzy, a 70 zostało rannych.

16 lutego podpisano rozejm w Trewirze kończący powstańcze walki. Ostatecznie Grójec Wielki pozostał w granicach Polski, natomiast Babimost znalazł się po niemieckiej stronie granicy, która przebiegała między obiema miejscowościami.

Edmund Krause został pochowany w zbiorczej mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi Zbąskiej.

Pośmiertnie został odznaczony za męstwo Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych.

Osierocił żonę i dwoje dzieci.

Upamiętnienie

W 1988 roku powstał film „Powrót do Polski” - dramat historyczny opowiadający o okolicznościach wybuchu powstania, gdzie w postać Edmunda Krausego wcielił się poznański aktor Waldemar Szczepaniak.

Od 1990 roku imię Edmunda Krausego nosi jedna z ulic w Zbąszyniu.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Edmund Krause is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Edmund Krause
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes