peoplepill id: doncho-donchev
DD
Bulgaria
2 views today
9 views this week
Doncho Donchev
Bulgarian geography

Doncho Donchev

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian geography
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Sheremetya, Veliko Tarnovo Municipality, Veliko Tarnovo Province, Bulgaria
Death
Age
74 years
Education
Sofia University
The details (from wikipedia)

Biography

Вижте пояснителната страница за други личности с името Дончо Дончев.

Дончо Иванов Дончев е български учен географ, професор.

Биография

Дончо Дончев е роден на 12 февруари 1934 г. в Шереметя, област Велико Търново. Средното си образование завършва във Велико Търново. От 1953 до 1958 г. е студент по география в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Завършва специализация по икономическа география. От 1958 до 1963 г. работи като преподавател в Строителния техникум във Велико Търново. През април 1963 г. постъпва на работа като научен сътрудник в Географския институт при БАН – София, секция Икономическа география. От 1974 г. е доктор по география, а от 1976 г. старши научен сътрудник II степен. През 1991 г. Дончо Дончев е избран за старши научен сътрудник I степен, а през 1997 г. – за професор във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Чел е лекции в Сорбоната в Париж, в университетите в Руан и Хавър, Франция. През 1989 – 1991 г. е заместник-директор на Географския институт при БАН, през 1991 – 1993 г. негов директор, а през 1997 – 1999 г. – ръководител на катедра „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Умира през 2009 г.

Научна дейност

Насочва се към изследване на отрасловата и териториалната организация на промишлеността в България, на нейното влияние върху околната среда. Важно научно и методологическо значение имат многобройните му трудове, посветени на социално-икономическото райониране на страната. Ценни за социално-икономическата география в България са научните му проучвания на отделни социално-икономически микрорайони (Великотърновски, Полскотръмбешки, Павликенски и пр.) и райони (Янтренски, Витско-Осъмски и др.).

Значителен научен принос имат изследванията на Дончо Дончев за влиянието на структурата на промишлеността върху демографското развитие на селищата от различни географски ареали на България, за развитието на производството и формирането на териториално-производствените комплекси, за състоянието на формите на териториална организация на промишленото производство и т.н.

Творчеството на Дончо Дончев включва над 100 научни и над 60 научнопопулярни студии, статии и доклади. Той е автор на 15 карти в Националния атлас на Народна република България, на шест карти в атласа на София и Софийската агломерация, на три карти в атласа на страните от Централна и Източна Европа.

Творческата дейност на Дончо Дончев е свързана с усилена изследователска работа в областта на социално-икономическото планиране и с разработване на въпросите на устойчивото развитие. Той е един от най-активните популяризатори и пропагандатори на географски знания в България. Дългогодишен редактор е на списание „География“, редактор на научното издание на Географския институт при БАН – „Проблеми на географията“, на тритомника „География на България“, на комплексния географски труд „Физическа и социално-икономическа география на България“ (1998).

Трудове

  • „Физическа и социално-икономическа география на България“
  • „География на световното стопанство“ (1991)
  • „География на България. Физическа и социално-икономическа география.“ – АИ „Марин Дринов“ 1997
  • „Геоикономика“ (2003)
  • „География на производството и световното стопанство“ – Абагар 2003, 2004
  • „География на туризма на България“ (2008)
  • „География и икономика за 9 клас“ – „Анубис“
  • „География и икономика за 10 клас“ – „Анубис“

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Doncho Donchev is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Doncho Donchev
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes