peoplepill id: dominik-kuta
DK
Poland
2 views today
2 views this week
Dominik Kuta
Polish musician

Dominik Kuta

The basics

Quick Facts

Intro
Polish musician
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Warsaw
Age
72 years
The details (from wikipedia)

Biography

Dominik Kuta (ur. 5 października 1952 w Warszawie) – polski gitarzysta, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor.

Życiorys

W połowie lat 60. debiutował w amatorskich zespołach bluesowych i współpracował z ustecką grupą rockową 74 Grupa Biednych. Na gruzach formacji Telam (III miejsce na warszawskiej, młodzieżowej Gitariadzie w 1967 roku) powstał pruszkowski Motyw Blues z Kutą w składzie. W 1969 r. zespół otrzymał wyróżnienie podczas przeglądu w klubie Stodoła, dzięki czemu dostał się do czołówki grup warszawskich. Pod koniec listopada tegoż roku na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu zajął IV miejsce, zaś Kutę wyróżniono w kategorii instrumentalistów.

W styczniu 1970 roku muzyk dołączył do zespołu Czerwone Gitary, gdzie pełnił rolę gitarzysty, flecisty i pianisty. Występował pod pseudonimem Dominik Konrad. Wtedy też w muzyce zespołu zaczęła dominować aranżacja rozłożona na wiele harmonicznie dopasowanych instrumentów. Z myślą o Kucie jako multiinstrumentaliście, zespół przygotował ambitniejszy niż zwykle repertuar, który znalazł się na longplayu Na fujarce (1970). Płyta została przychylnie przyjęta krytykę, lecz nie znalazła uznania w oczach publiczności.

Muzyk odbył z zespołem liczne tournée krajowe i zagraniczne, występował na VIII KFPP w Opolu (1970) i na bułgarskim festiwalu Złoty Orfeusz w kurorcie Słoneczny Brzeg. Jesienią grupa koncertowała w ZSRR, nagrała też kolejny album zatytułowany Warszawa i wydany przez NRD-owską Amigę. W grudniu 1970 r. Kuta opuścił Czerwone Gitary i rozpoczął krótkotrwałą współpracę z warszawskim zespołem Capella, a następnie z grupą Quorum.

Na początku lat siedemdziesiątych z Piotrem Buldeskim i Markiem Migdalskim założył przy Klubie Piosenki ZAKR w warszawskim hotelu Bristol folk-rockową Rodzinę Pastora. Skład zespołu uzupełniały wokalistki: Maria Figiel, a następnie Zofia Borca (od stycznia 1972). Dzięki występom w Bristolu Rodzina Pastora pozyskała sobie fanów. Grupa pojawiała się w Radio i Telewizji. Została również zaproszona do wzięcia udziału w koncercie Debiuty w ramach KFPP Opole'72.

Z początkiem 1972 roku zespół zarejestrował 8 nagrań z czego 4 zostały opublikowane przez Polskie Nagrania na płycie EPce (N-0708) pod nazwą Grupa Dominika. Na płycie znalazły się trzy kompozycje Kuty (Ogon pawia, Zawsze humor mam, Uśmiech trzeba mieć) i jedna Andrzeja Zygierewicza (A gdy leci głaz) do tekstów Marka Dagnana, Tadeusza Rzymskiego i Grzegorza Walczaka. Piosenka A gdy leci głaz dostała się na listy przebojów i często była emitowana w radiu. Wkrótce jednak drogi Kuty i Buldeskiego rozeszły się, co położyło kres istnieniu grupy.

Latem 1972 r. Buldeski założył zespół Piotr Pastor i Słońce, natomiast Kuta w latach 1972-1975 współpracował z Bractwem Kurkowym 1791 – grał wtedy na gitarach (6 i 12-strunowa), banjo, flecie, harmonijce ustnej i śpiewał. Był współtwórcą widowisk Już gwiazdeczka się kolebie i Życie, Miłość, Folk (fragmenty obydwu spektakli ukazały się na płytach). Jest kompozytorem utworów Niezwykła noc i Teatr życia.

W 1973 roku wystąpił z Bractwem na XI KFPP w Opolu, gdzie nagrodzono utwór Koleiny oraz na VII FPŻ w Kołobrzegu, gdzie zespół wywalczył Srebrny Pierścień za piosenkę W wojsku nie jest źle. Ponadto w latach 1973-1974 grupa wystąpiła poza konkursem na XIII MFP w Sopocie, X Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Berlinie, na Festiwalu Mody w Gdańsku, gdzie zespół otrzymał Złoty Medal za program Muzyka i moda oraz trzykrotnie w ZSRR.

Na początku 1975 roku gitarzysta reaktywował Grupę Dominika, lecz zespół nie przetrwał zbyt długo. Z dawnego składu w różnych okresach w grupie pojawili się Buldeski i Migdalski. W kwietniu 1975 roku Grupa Dominika wystąpiła przed szerszym audytorium podczas II Targów Estradowych Poltest w Łodzi, opracowała program literacko-muzyczny Z krzyku rodziło się życie (autorem słów piosenki tytułowej jest Piotr Janczerski) i jeździła z koncertami po Polsce. Po rozwiązaniu zespołu Kuta został muzykiem sesyjnym.

Indywidualnym sukcesem artysty było zdobycie III nagrody za kompozycję Tam znajdę cię Ojczyzno (muz. D. Kuta, sł. G. Walczak), ex aequo z autorami piosenki Naprawdę warto (muz. S. Krajewski, sł. K. Winkler) w dwuetapowym konkursie (otwartym i zamkniętym) na piosenkę młodzieżową, ogłoszonym przez FSZMP w 1976 roku (I i II nagrody jury postanowiło nie przyznawać). Już w XXI wieku instrumentalista występował z Maciejem Kubickim (ex-Eden i Breakout) w formacji Lapidarium Band.

Życie prywatne

Żoną D. Kuty była w latach 70. Laura Łącz. Pobrali się w 1972 roku. Ona miała wtedy 18 lat i była na pierwszym roku studiów aktorskich, a on był popularnym muzykiem, który miał już za sobą współpracę z Czerwonymi Gitarami i Quorum. Relację z uroczystości pokazano w Dzienniku Telewizyjnym. Ich małżeństwo przetrwało 7 lat.

Jego siostrą jest aktorka Magdalena Kuta.

Dyskografia

Albumy (z zespołem Czerwone Gitary)

  • 1970: Na fujarce (LP, Muza – XL/SXL 0599)
  • 1970: Warszawa (LP, Amiga (NRD) – 8 55 256)

Single (z zespołem Czerwone Gitary)

  • 1970: Anna Maria / Wenn Du Willst [Jeśli tego chcesz] (SP, Amiga (NRD) – 4 50 797)
  • 1970: Solche Schönen Augen [Takie ładne oczy] / Heut’ Kennst Du Mich Nicht Mehr (SP, Amiga (NRD) – 4 50 798)

Kompilacje (z Elizą Grochowiecką)

  • 1993: Perfect – 1971-1991 Historie NieznaneO tobie, jesieni i innych rzeczach (Inter Sonus – IS 062)

Czwórki (z Grupą Dominika)

  • 1972: A gdy leci głaz / Ogon pawia / Zawsze humor mam / Uśmiech trzeba mieć (EP, Muza – N-0708)

Kompilacje (z Grupą Dominika)

  • 1975: Polskie Targi Estradowe – Łódź 1975Z krzyku rodziło się życie (LP, Muza – SX 1219)

Nagrania radiowe (z Grupą Dominika)

  • 1972: Musisz w drodze być, Polski leń, A gdy leci głaz, Tak długa nieobecność, Zawsze humor mam, Uśmiech trzeba mieć, Ogon pawia, Kawałek świata przed moimi oczami
  • 1975: Z krzyku rodziło się życie

Albumy (z zespołem Bractwo Kurkowe 1791)

  • 1973: Już gwiazdeczka się kolebie (LP, Muza – SXL-0959; płyta z pastorałkami)
  • 1974: Życie, Miłość, Folk (LP, Muza – SXL-1063)
  • 1974: Hallo 1/74 Wege Ändern Sich [Koleiny] / Schornsteinfeger Johnny [Kominiarz Johnny] (LP, Amiga (NRD) – 855 343) (kompilacja)
  • 1974: Beat, Rock & Blues Aus Der VR PolenKasia und die Sonne [Kasia i słońce] / Schornsteinfeger Johnny [Kominiarz Johnny] (LP, Amiga (NRD) – 855 394) (kompilacja)
  • 2000: Polskie Dzwony...Plus...Już Gwiazdeczka Się Kolebie (CD, Yesterday, Muza – 830988514-2) (kompilacja)
  • 2000: Bractwo Kurkowe – Życie, Miłość, Folk ...Plus... Piotr Janczerski I Bractwo Kurkowe (CD, Yesterday, Muza – 830988515-2) (kompilacja)

Single i czwórki (z zespołem Bractwo Kurkowe 1791)

  • 1974: Kasia und die Sonne [Kasia i słońce] / Vor langen Jahren [Obraz zapamiętany] (SP, Amiga (NRD) – 456 036)
  • 1974: Hej, Winterschaft [Skrzypi wóz] / Schlaf, mein Sohn [Mroźna cisza] (SP, Amiga (NRD) – 456 083)
  • 1975: Сойди На Землю [Zejdź na ziemię] / Дневник Человека [Pamiętnik człowieka] / Эй, Принесите [Hej, przynieście] / Летит Серебро [Leci srebro] (EP, Melodia (ZSRR) – C62-05327-28)

Nagrania radiowe (z zespołem Bractwo Kurkowe 1791)

  • 1973: Polonez Gdański, Koleiny; W wojsku nie jest źle, Pytasz mnie matulu, Hej przynieście, Wiosna życia, Dyskoteka babci
  • 1974: Lato, lato, Przynieście maki, A my majowi, Witaj dniu

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Dominik Kuta is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Dominik Kuta
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes