peoplepill id: denys-telishchuk
DT
Ukraine
3 views today
3 views this week
Denys Telishchuk
Ukrainian priest

Denys Telishchuk

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian priest
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Zavaliv, Pidhaitsi Raion, Ternopil Oblast, Ukraine
Place of death
Potma, Zubovo-Polyansky District, Republic of Mordovia, Zubovo-Polyansky District, Russia
Age
66 years
The details (from wikipedia)

Biography

Денис Теліщук (4 вересня 1885, с. Завалів, нині Підгаєцький район — 28 січня 1952, Потьма (Зубово-Полянського району), нині РФ) — український священник, капелан УГА, в'язень ГУЛАГу.

Життєпис

Теліщук Денис народився 4 вересня 1885 року в селі Завалів колишнього Підгаєцького повіту на Тернопільщині в бідній селянській сім'ї. Початкову школу закінчив у своєму селі. Як здібного і обдарованого учня його направляють на навчання Бережанську гімназію. Заробляв на прожиття репетиторством. Його учителем і добрим наставником був Богдан Лепкий.

У Завалові організував молодь до роботи в читальні «Просвіта». Сам мав гарний голос і вчив молодь співати українських пісень. Після закінчення гімназії поступив до Львівської духовної Академії.

У 1911 році митрополит Андрей Шептицький висвятив його на священника. Був одружений з учителькою Марією Лопатинською. Першою його парафією було село Отиневичі Жидачівського району Львівської області. У 1918—1919 рр. отець Теліщук був військовим капеланом Української галицької армії. У 1921 році Львівською єпископською консисторією назначений парохом у сіл Потік і Залип'я.

Тут він продовжує культурно-просвітницьку роботу і цим здобуває собі велику пошану не тільки серед інтелігенції, але й серед селянських мас, бо його промови і виступи були полум'яними та національно-патріотичними. Він невтомно викривав завойовників, які грабували український народ. За те його не любила польська адміністрація і він тричі був арештований і засуджений на різні строки ув'язнення від двох тижнів до двох років. Міру покарання відбував у тюрмах Львова, Бережан і Дрогобича.

Причиною третього арешту послужив інцидент з таємною польською поліцією. Польська прокуратура порушила проти священника кримінальну справу за підбурювання людей проти влади, на судове засідання нікого не допускали. З тюрми повернувся влітку 1939 року.

З приходом німецької окупації він першим проявляє ініціативу в наведенні порядку в районі, бо деякий час Рогатин залишався без влади. Українська Національна Рада, яка була утворена у Львові, призначає Дениса Теліщука головою повітової управи на Рогатинщині. Тут він активно взявся за доручену ділянку роботи, хоч головою працював один місяць. За цей короткий час зумів створити 106 сільських і міських староств, сформував керівний склад міста Рогатина.

Проте Теліщук відмовився виконати наказ нової влади на досить високий, непосильний окнтингент здачі зубіжжя та худоби. Внаслідок відмови до його резиденції в село Потік приїжджає Гестапо з так званою шуцполіцією (охоронна поліція), але не заставши його вдома, тяжко побили його вагітну дочку Меланію. Через деякий час Дениса Теліщука все ж таки арештували і забрали до Тернополя, де його чекав розстріл. Але вдалося буквально чудом його врятувати.

У сім'ї Дениса Теліщука було восьмеро дітей: три сини і п'ять дочок. Трагічна доля спіткала трьох синів отця Дениса. Наймолодший Зеновій у 1938 році добровільно йшов допомагати Закарпатській Україні встановлювати свою державність, але був схоплений польськими прикордонниками і опинився в Дрогобицькій тюрмі, де й загинув. Другий син, Омелян, студент теології, влився в похідні групи молодих українських патріотів, які несли ідею національної свободи. Через невідомі обставини поклав свою голову на Східній Україні. Така сама доля спіткала й найстаршого сина, Володимира. У 1942 році польська підпільна військова організація «Армія Крайова» підступно вбила його на квартирі у Львові. Він згуртував групу різьбярів, які різьбили портрети Шевченка, Франка, хрести, тризуби тощо.

13 квітня 1945 року отця Дениса Теліщука арештували органи НКВС і відправили до Станіславської тюрми, заборонивши рідним зустрічі з ним. Його звинуватили в українському націоналізмі, за діяльність на посаді голови повітової управи, за націоналістичний виступ у вересні 1941 року під час освячення могили померлим героям, за публікацію статті в газеті «Рогатинське слово» про звільнення Києва від більшовиків, за те, що на автомобілі, на якому він їздив, був намальований тризуб і майорів синьо-жовтий прапорець.

Кримінальну справу по звинуваченню Дениса Теліщука розглядав на закритому судовому засіданні військовий трибунал військ МВС Станіславської області 21 серпня 1945 року. У вироку, зокрема, говорилося, що «Теліщук Денис Микитович звинувачується по ст. 54-1-А КК УРСР і позбавляється волі строком на 10 років з відбуттям міри покарання у виправно-трудових колоніях суворого режиму з конфіскацією особистого майна та позбавлення прав на 5 років».

ГУЛАГ

Дениса Теліщука після суду в Станіславі відправили в Мордовську АРСР, Добровлаг МВС, станція Потьма (Зубово-Полянського району). Через важку фізичну працю став інвалідом. Тривалий час лікувався. Останні відомості про перебування в лікарні: 30 листопада 1949 року. Помер Денис Теліщук 28 січня 1952 року, про що свідчить довідка, видана санітарним відділом Добровлагера МВС.

Література

  • Михайло Воробець. Денис Теліщук — січовий стрілець, священик, в'язень ГУЛАГу / газета «Голос Опілля», 13 січня 1993 року, Рогатинський район Івано-Франківської області.
  • Підгайчани в боротьбі за волю України. Історично-мемуарний збірник / Гол.ред. Василь Ліщинецький. — Детройт-Клівленд-Парма, США, 2000. — С. 196—198.
  • У Другу світову війну у Рогатині розстріляли майже дев'ять тисяч євреїв
  • Волинець Н., Мазурак Я., Теліщук Г. Теліщук Денис Микитович // Тернопільський енциклопедичний словник: у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль: Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2010. — Т. 4 : А — Я (додатковий). — С. 612—613. — ISBN 978-966-528-318-8.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Denys Telishchuk is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Denys Telishchuk
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes