peoplepill id: daria-husiak
DH
Poland Russia Ukraine
2 views today
2 views this week
Daria Husiak
Ukrainian nationalist

Daria Husiak

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian nationalist
Work field
Gender
Female
Place of birth
Truskavets, Lviv Oblast, Ukraine
Place of death
Lviv, Kingdom of Galicia and Lodomeria, Ukraine
Age
98 years
Residence
Lviv, Kingdom of Galicia and Lodomeria, Ukraine
Stats
Height:
175 cm
Awards
Order of Princess Olga, 3rd class
(2008)
medal of 25 years of Ukrainian independence
(2016)
Орден Лева
 
The details (from wikipedia)

Biography

Початкове місце поховання Дарії Гусяк — гробівець родини Шухевичів на 67 полі Личаківського цвинтаря
Могила Дарії Гусяк на полі 67 (Поле почесних поховань) Личаківського цвинтаря

Да́рія Ю́ріївна Гуся́к псевдо: «Дарка», «Нуся», (4 лютого 1924(1924-02-04), Трускавець, Львівське воєводство — 12 серпня 2022(2022-08-12), Львів) — зв'язкова Головнокомандувача Української повстанської армії, генерала-хорунжого Романа Шухевича, активістка Організації українських націоналістів, кавалер ордена княгині Ольги III ступеня.

Біографія

Народилася 4 лютого 1924 року в Трускавці Дрогобицького повіту Львівського воєводства Польщі (нині Дрогобицький район Львівської області України) у національно свідомій родині Юрія та Марії Гусяків. Дід Олекса був січовим стрільцем, а згодом багато років війтом Трускавця. Близькими родичами мами були знамениті діячі ОУН Дмитро Данилишин та Василь Білас.

Закінчила українську народну школу в Трускавці. Від 1939 року мала тісні контакти з членами підпільної ОУН та виконувала доручення організації. Батька в 1940 році заарештували органи НКВС, його подальша доля невідома. У 1943 році закінчила торговельну гімназію в Дрогобичі. Через загрозу арешту з боку НКВС Дарія разом із матір'ю перейшла на нелегальне становище.

У 1946 році разом із підпільницями Ольгою Ільків та Мартою Пашківською поїхала в Стрий, де познайомилася з Катериною Зарицькою, від якої одержує завдання та інструкції для організації хати-криївки. Діставши документи переселенців з Польщі, Дарія Гусяк з мамою і Мартою Пашківською організовує таку хату в селі Грімне Городоцького району. У тій хаті перебував три тижні взимку 1947 року головний командир УПА Роман Шухевич. З цього часу стала зв'язковою генерала Романа Шухевича. На Великдень 1948 року в лісі, при великій кількості повстанців була прийнята у члени ОУН, присягу приймав Роман Шухевич.

1950 року заарештована і з 2 березня 1950 року утримувалась радянськими спецслужбами в тюрмі «на Лонцького», у Львові. Після року перебування в тюрмі перевезена до Києва для продовження слідства. Рішенням комісії Особливої наради при МДБ СРСР засуджена за ст. 54.1а КК УРСР («зрада Батьківщини») на 25 років тюремного ув'язнення, яке відбувала у в'язницях Верхньоуральська та Володимира. Згодом відправлена в с. Барашево (Мордовія).

У березні 1975 року звільнена, дозволу на повернення на батьківщину не отримала. Поселилась у Волочиську на Хмельниччині, у подруги по боротьбі Катерини Зарицької. Разом працювали до пенсії у кравецькій майстерні. Шиттям заробляли собі на життя, висилали посилки ув'язненим шістдесятникам.

У 1995 р. переїхала в однокімнатну квартиру у Львові, яку їй надала місцева влада.

Займала активну громадянську позицію, виступала в пресі. Стала членом Проводу Конгресу українських націоналістів. За порадою Слави Стецько, створила громадську жіночу організацію — Всеукраїнську лігу українських жінок та стала її головою, об'їздила всю Україну, створила осередки ВЛУЖ у 22 областях. Як голова ВЛУЖ була співзасновником Національної ради жінок України, представляла цю організацію на міжнародних з'їздах і конференціях.

Після смерті Ольги Ільків 6 грудня 2021 року залишалась останньою живою зв'язковою Романа Шухевича.

Померла 12 серпня 2022 року в 98-річному віці у Львові.

Поховали її 15 серпня 2022 року в гробівці родини Шухевичів на 67 полі Личаківського цвинтаря.

10 грудня 2022 року врочисто перепохована в окрему могилу на полі 67 (Поле почесних поховань) Личаківського цвинтаря.

Нагороди

  • Нагороджена президентом України у 2008 році Орденом княгині Ольги III ступеня.
  • «Орденом Лева» від міста Львова, 2010 рік.
  • Указом Президента України № 336/2016 від 19 серпня 2016 року нагороджена ювілейною медаллю «25 років незалежності України».

Ушанування пам'яті

У Кінематографі

Частково історія Дарії Гусяк розповідається у фільмі «Нескорений». Роль Дарії Гусяк зіграла Ірма Вітовська.

Див. також

  • Жінки в ОУН та УПА

Примітки

Джерела

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Menu Daria Husiak

Basics

Introduction

Біографія

Нагороди

Ушанування пам'яті

Див. також

Примітки

Джерела

Lists

Also Viewed

Lists
Daria Husiak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Daria Husiak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes