peoplepill id: branko-okmaca
BO
Croatia
2 views today
10 views this week
The basics

Quick Facts

Places
The details (from wikipedia)

Biography

Branko Okmaca
Ovaj članak ili dio članka nije pokriven izvorima.
Branko Okmaca

Branko Okmaca (7. listopada 1963.) hrvatski skladatelj, dirigent i glazbeni teoretičar. Osim što se aktivno bavi kompozicijom i dirigiranjem, trenutno predaje na odsjeku glazbene pedagogije Muzičke akademije u Puli.

Životopis

Osnovnu i srednju glazbenu školu završio je u rodnom gradu, a diplomirao je glazbenu teoriju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (1989.), pohađajući kolegij kompozicije kod prof. Stanka Horvata, a dirigiranje kod prof. Vladimira Kranjčevića.

Za vrijeme studija ističe se njegov interes za zborsko muziciranje. Tako se, osim u pjevački zbor Akademije, uključuje i u mješoviti zbor Ivan Goran Kovačić, u kojem povremeno i korepetira. Tako nadopunjava svoje znanje iz zborskog pjevanja i dirigiranja. I nakon završetka studija zborovi ostaju njegova preokupacije – ne samo što dirigira i vodi razne zborove, već i određeni dio njegovog skladateljskog opusa čine upravo zborovi.

Već kao student predaje klavir, solfeggio i korepeticiju na Školi za balet, ples i ritmiku u Zagrebu. Nakon završenog studija zapošljava se kao profesor teorijskih glazbenih predmeta na glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Puli na kojoj predaje različite predmete – solfeggio, harmoniju, polifoniju, dirigiranje, poznavanje glazbala itd., a na istoj školi vodi i istoimeni djevojački pjevački zbor.

Sa spomenutim zborom sudjeluje na Danima duhovne glazbe u Splitu, na susretu pjevačkih zborova Naš kanat je lip u Poreču, Matetićevim danima u Rijeci i mnogim drugim manifestacijama, uključujući nastupe u inozemstvu (Njemačka, Italija).

Od 1992. do 1995. dirigent je prvog istarskog mješovitog pjevačkog zbora Matko Brajša Rašan s kojim također ostvaruje velik broj nastupa u zemlji i u inozemstvu (Nizozemska, Ukrajina, Italija). Osim toga, od 1995. do 1997. dirigent je orkestra Istarskog narodnog kazališta u Puli, a usto je i aktualni dirigent Puhačkog orkestra grada Pule (vidi sliku). Od 2002. do 2008. godine djeluje kao orguljaš i zborovođa Katedralnog mješovitog pjevačkog zbora Laudate Dominum u Puli. Nekoliko godina bio je član stručnog povjerenstva susreta pjevačkih zborova Naš kanat je lip u Poreču, a isto tako bio je i član prosudbenog suda na natječajima za nove skladbe u sklopu iste manifestacije. Osim toga godinama je bio i član programskog odbora susreta dječjih pjevačkih zborova Mali kanat u Pazinu, međunarodnog natječaja zborova u Rovinju Chorus Inside, te na festivalu duhovne zborske glazbe Cro Patria u Splitu 2018. kao član žirija za ocjenu i odabir novih skladbi. Izuzetno je plodan kao skladatelj, te piše djela za solo instrumente, komorna i orkestralna djela, te zborove. Djela mu se izvode diljem Hrvatske, a i šire (Ljubljana, Trst, Moskva, Reykjavik…). Redovni je član hrvatskog društva skladatelja.

Djela

  • Suonar za violinu solo (1998.), kojom postiže prvi značajniji međunarodni uspjeh
  • Impromptu za klavir (2003.), zadana skladba za 3. EPTA-ino natjecanje u Osijeku
  • Inventio za simfonijski orkestar (2007.) praizvedena u Reykjaviku
  • Tanac II (2001.) za puhački orkestar, skladana za susret puh. orkestara u Novom Vinodolskom
  • Sonata za dvije gitare (2009.), za koju je dobio nagradu Porin, a koju su snimili istaknuti gitaristi Ana i Viktor Vidović za Aquarius records
  • Sonata za kontrafagot i klavir (2014.) praizvedena u Trstu

Osim toga, nagrađivane su mu i brojne skladbe – zborske skladbe na manifestaciji Naš kanat je lip u Poreču (Tri venca, Boru moj zeleni, Letuća beseda, Uspavanka, Pastirica, Slika), na festivalu duhovnih zborskih skladbi Cro Patria u Splitu (Bože koj' sjaj svoj daješ zvijezdama, Hvalospjev svetome Dujmu, Jesu redemptor, Svetoj Ceciliji, Nek bude svjetlo, Jutarnja molitva) na kojem je dobio i Jubilarnu Povelju povodm 20. godišnjice festivala, te na natječaju Ministarstva kulture (Ecce quam bonum i Laudate Dominum za zborove i opera Epulon kralj 2015.). Godine 1996. odlikovan je Redom Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za doprinos u kulturi.

Njegova skladba Inventio za simfonijski orkestar dobila je nagradu koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog 2006., a na natječaju Hrvatskog sabora kulture za puhačke orkestre dobiva nagrade za skladbe Olimfos (1999.), Tanac II (2001.) i Mala zavičajna uvertira (2012.). Osim toga dobitnik je i posebne nagrade za Sonatinu za klarinet i klavir praizvedenu na ciklusu mladih glazbenika mo. Vinko Lesić (2016./2017.)

Vanjske poveznice

Izvori

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Branko Okmaca is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Branko Okmaca
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes