peoplepill id: boleslaw-gardulski
BG
Poland
1 views today
4 views this week
Bolesław Gardulski
Polish photographer

Bolesław Gardulski

The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Bolesław Gardulski (ur. 27 września 1885 w Dąbrowie Tarnowskiej zm. 30 stycznia 1961 w Krakowie) – polski prawnik, fotograf.

Młodość

W wieku 17 lat aparatem własnej konstrukcji z kliszą o rozmiarach 9×12 cm wykonał pierwsze fotografie. Cztery lata później został członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotografów Amatorów. W 1908 roku skończył studia na wydziale prawa UJ.

Kariera prawnicza

Zaraz po studiach rozpoczął pracę jako sędzia powiatowy w Radłowie i Nowym Targu. W 1920 roku został prokuratorem okręgowym, a później sędzią apelacyjnym i wiceprezesem sądu w Poznaniu. W 1949 przeszedł na emeryturę i został notariuszem oraz kierownikiem Państwowego Biura Notarialnego w Żywcu).

Kariera fotograficzna

Od 1924 był współzałożycielem i członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu. Od tego czasu prowadził też kursy fotograficzne w zakresie technik specjalnych. W 1925 roku uczestniczył w IX Dorocznej Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1926 roku został prezesem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Poznaniu, pod którego patronatem był Polski Przegląd Fotograficzny (utworzony rok wcześniej m.in. dzięki Gardulskiemu). W 1927 roku pokazał swoje prace na I Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Warszawie. W tym samym roku wystawił swoje prace na międzynarodowej wystawie w Sydney. W 1928 roku wraz z Tadeuszem Cyprianem wydał Podręcznik fotografii dla początkujących. W 1929 wystawiał swoje prace na indywidualnej wystawie w Polskim Towarzystwie Fotograficznym w Warszawie. W tym samym roku był współorganizatorem III Międzynarodowego Salonu Fotografiki w Polsce. Od 1930 roku był członkiem Fotoklubu Polskiego, a od 1931 roku - członkiem Komitetu Honorowego V Międzynarodowego Salonu Fotografiki w Polsce. W latach 1932-1949 pracował jako sędzia apelacyjny i wiceprezes Sądu w Krakowie. Od 1932 roku czynnie uczestniczył w oddziale krakowskim Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, współpracował też z Klubem Fotograficznym Y.M.C.A. w Krakowie, oraz z Komitetem Organizacyjnym VI Międzynarodowego Salonu Fotografiki w Polsce. W 1933 Gardulski został wiceprezesem Klubu Fotograficznego Y.M.C.A. w Krakowie, wziął też udział w VII Międzynarodowym Salonie Fotografiki w Krakowie. W 1934 roku był jednym ze współorganizatorów III Międzynarodowej Wystawy Fotografiki w Klubie Fotograficznym Y.M.C.A. w Krakowie. W 1924 otrzymał zaproszenie do VIII Międzynarodowego Salonu Fotografiki w Polsce. W 1938 został uhonorowany złotym krzyżem zasługi. Rok później otrzymał Złoty Medal Zasługi; wszystko to za dokonania w dziedzinie fotografii. W okresie II wojny światowej fotograf nie podjął większej aktywności artystycznej. Zginęło wtedy wiele jego prac, zachowało się jedynie ok. czterdzieści prac w USA i część negatywów. Ten trudny czas Gardulski spędził w Krakowie, pozostając w kontakcie z tamtejszą grupą fotografów. Od 1945 roku współpracował z krakowską Sekcją Fotograficzno-Filmową Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w charakterze sekretarza. Od 1947 był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1948 roku został wiceprezesem Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1949 przeszedł na emeryturę i został notariuszem oraz kierownikiem Państwowego Biura Notarialnego w Żywcu. W 1950 wziął udział w II Polskiej Wystawie we Wrocławiu. W 1956 roku ostatni raz wystawił swoje prace na Okręgowej Wystawie Fotografiki w Warszawie. W 1960 roku za 50 lecie pracy artystycznej został odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Fotografików.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Bolesław Gardulski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Bolesław Gardulski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes