peoplepill id: bohumir-lifka
BL
Czech Republic
4 views today
4 views this week
Bohumír Lifka
Czech librarian

Bohumír Lifka

The basics

Quick Facts

Intro
Czech librarian
Work field
Gender
Male
Place of birth
Radomyšl, Strakonice District, South Bohemian Region, Czech Republic
Place of death
Prague, Duchy of Bohemia, Czech Republic
Age
87 years
The details (from wikipedia)

Biography

Bohumír Lifka (24. března 1900, Radomyšl – 24. listopadu 1987, Praha) byl český knihovník, bibliofil, heraldik a archivář.

Život

Narodil se v rodině obchodníka v Radomyšli Bohumíra Lifky (*1864) a jeho manželky Anny Rozarie, rozené Fialové (*1871).

Studoval Jirsíkovo gymnázium v Českých Budějovicích a poté na pražské univerzitě filozofii a literární historii. Doktorát získal v roce 1923. V letech 1921-1922 absolvoval Státní knihovnickou školu. Po studiích nastoupil jako knihovník do knihovny šlechtické rodiny Stadionů uložené na zámku v Koutu u Domažlic. Působil i jako archivář u šlechtické rodiny Colloredo-Mansfeldů. V roce 1925 se začal jako tajemník podílet na přípravě a vydávání Masarykova slovníku naučného. V této funkci setrval až do konce projektu v roce 1933.

V roce 1979 dosáhl hodnosti magistrální rytíř Maltézského řádu.

Rodinný život

Dne 20. září 1930 se v Radomyšli oženil s Marií Baborovou z Černíkova (*1908).

Dílo

Do encyklopedie přispěl hesly z oblasti historie, literatury a bibliografie. Podílel se rovněž na přípravě Ottova slovníku naučného nové doby. Redigoval časopisy Český bibliofil (1939-1941), Marginalie (1934-1944), řídil redakci Erbovních knížek (1940-1941) a Časopisu Rodopisné společnosti československé (1946-1947) Psal i do Heraldické ročenky. V roce 1957 se stal spoluzakladatelem Muzea knihy ve Žďáře nad Sázavou. Působil rovněž krátce v Národní a univerzitní knihovně, kde se podílel na katalogizaci starých tisků. V roce 1934 se stal vedoucím knihovny Náprstková muzea, kde působil až do roku 1959. V tomto roce byl neprávem obviněn z velezrady a na rok uvězněn. Po propuštění z vazby pracoval jako skladník ve společnosti Obuna a i jako antikvář v antikvariátu Praha-Smíchov. Poté pracoval do roku 1985 v knihovně Akademie věd České republiky. Úplné rehabilitace se však dočkal až posmrtně roku 1992.

Zabýval se zejména problematikou a historií klášterních a zámeckých knihovních fondů. V této oblasti provedl velmi záslužnou koncepční práci, kdy tyto vzácné fondy z pověření ministerstva kultury katalogizoval, třídil, hodnotil, zpopularizoval a zejména zachraňoval před zkázou. Snahou bylo zpřístupnit tyto fondy za pomocí souborných a lokálních katalogů.

Stal se členem Spolku sběratelů a přátel exlibris a jiné užitkové grafiky, kde rovněž publikoval několik svých článků z této oblasti. Za zásluhy se mu dostalo cti se stát čestným členem Spolku českých bibliofilů. Z literární historie se zabýval zejména osobností spisovatele F. X. Šaldy.

Hlavní díla

  • Exlibris a supralibros v českých koruních zemích v letech 1000 až 1900 (Praha: Spolek sběratelů a přátel exlibris, 1982)
  • Minulost a přítomnost knižní kultury ve Žďáře nad Sázavou (Brno: Krajské nakladatelství, 1964)
  • Radomyšl: dějiny jihočeského městečka a jeho okolí. (spoluautor Bořivoj Nechvátal; Radomyšl: Obecní úřad v Radomyšli, 1993. 299 s. ISBN 80-900018-8-2)
  • Zámecké a palácové knihovny v Čechách: přehled historicko-topografický (Praha: Dr. Bohumír Lifka, 1934)

Odkazy

Reference

Literaura

Externí odkazy

  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Bohumír Lifka
  • Obrázky k tématu Bohumír Lifka na Obalkyknih.cz
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Bohumír Lifka is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Bohumír Lifka
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes