peoplepill id: bara-kolenc
BK
Slovenia Socialist Federal Republic of Yugoslavia
5 views today
5 views this week
Bara Kolenc
Slovene philosopher and artist

Bara Kolenc

The basics

Quick Facts

Intro
Slovene philosopher and artist
Gender
Female
Place of birth
Ljubljana, Ljubljana City Municipality, Slovenia
Age
46 years
The details (from wikipedia)

Biography

Bara Kolenc, slovenska filozofinja in umetnica na področju uprizoritvenih umetnosti, * 20. marec 1978, Ljubljana

Bara Kolenc je članica Društva za teoretsko psihoanalizo in trenutna predsednica Mednarodnega heglovskega združenja Aufhebung. Zaposlena je kot raziskovalka na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in kot predavateljica na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani. Je avtorica knjige »Ponavljanje in uprizoritev: Kierkegaard, psihoanaliza, gledališče«, Društvo za teoretsko psihoanalizo, Analecta, Ljubljana, 2014. [1]

Bara Kolenc je prejemnica nemške gledališke nagrade Theatertreffen Stückemarkt Comission of Work  (2016) in Priznanja za pomembna umetniška dela Univerze v Ljubljani (2018).

Izobrazba

Študirala je filozofijo in primerjalno književnost z literarno teorijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je leta 2004 diplomirala, leta 2014 pa doktorirala iz filozofije. Mentor njene diplomske in doktorske naloge je bil Mladen Dolar.

Ima klasično in sodobno plesno izobrazbo, ki jo je pridobila na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Leta 2003 je prejela evropsko štipendijo Danceweb za mlade nadarjene koreografe in plesalce, ki jo podeljuje ImplusTanz na Dunaju.[2]

Ozadje

Pri 15-ih letih je predstavila svojo prvo kratko koreografijo Sama, pri 19-ih letih pa svojo prvo celovečerno plesno predstavo Bela. Njeni začetki so bili v javnosti dobro sprejeti, zato je v času študija začela sodelovati pri številnih slovenskih in mednarodnih umetniških projektih na področjih uprizoritvenih umetnosti, filma in vizualnih umetnosti. Ob tem je razvijala svoje avtorsko delo na področju plesa, potovala in nastopala na številnih prestižnih in »underground« prizoriščih ter festivalih po Evropi, Balkanu in na Bližnjem vzhodu. V času študija je tudi začela dolgoletno sodelovanje s Teatrom Pozitiv in Želimirjem Žilnikom, s katerim je ekipa Kud Pozitiv raziskovala travmatizirano povojno balkansko območje.

Filozofsko delo

Bara Kolenc, kot članica ljubljanske šole, izhaja iz branja Hegla in Marxa prek Freuda in Lacana kot konceptualnega izhodišča za kritiko ideologije.

Raziskuje tudi notranje meje strukturno-ontološkega jedra ljubljanske šole, da bi razvila konceptualni in epistemološki pogled, ki bi ustrezal novim postopkom resnice in novim produkcijam realnosti, ki so se pojavile na prelomu stoletja.

Pri tem se osredotoča na vprašanje začetka, konca in nastanka novega, ter raziskuje procese ontologizacije časa skozi zgodovino filozofije. Ta vprašanja povezuje s problemom ponavljanja, ki tvori jedro njenih dosedanjih raziskav.

Predlaga štiri osnovne matrice ponavljanja kot metodološko orodje za razumevanje različnih pristopov k vprašanju začetka in ontologizaciji tega vprašanja v zgodovini filozofije. Štiri matrice ponavljanja, ki jih predlaga, so deflacija, reformacija, inflacija in produkcija (oz. kreacija).

Svoje ontološko-strukturne raziskave povezuje z aktualnimi vprašanji našega časa, kot so vprašanje ekološke krize, antropogeneze, živalskosti, prepoznosti in razsvetljenstva ter s kritiko neoliberalizma, kapitalizma in zagat postmodernizma.

Prav tako se ukvarja z vprašanjem uprizarjanja oz. insceniranja subjekta in z vzvodi, ki na ravni uprizoritve konstituirajo intersubjektivnost, družbenost in delovanje oblastnih mehanizmov, ter z vprašanjem produkcijske moči jezika. Ukvarja se tudi s konceptom obraza in s fenomenom dotika v razmerju do mišljenja in jezika. [11]

Bila je ena od pobudnic in organizatork treh odmevnih mednarodnih filozofskih konferenc v Ljubljani: Repetition/s: Performance and Philosophy in Ljubljana (2016), Concept / s: Hegel's Aesthetics (2018) in Hegel's 250th Anniversary: Too-late? (2020).[9]

Umetniško delo

Bara Kolenc deluje na stičišču uprizoritvenih umetnosti, vizualnih umetnosti in eksperimentalnih umetniških oblik. Svoje projekte zastavi kot večmedijske enote, v okviru katerih preizprašuje določene teme in njihovo umestitev v konkretno družbeno okolje. Pogosto je tudi avtorica besedil svojih predstav.

V svojem umetniškem delu obravnava posameznikovo odtujenost, vrtičenje njegove želje in njegovo ustvarjalno moč. Poglablja se v meje in brazgotine človeškega ter se vedno znova ukvarja z družbenimi vprašanji neenakosti, revščine, marginalizacije in z osebnimi vprašanji iskanja, upora, boja, prestopništva, kreacije in norosti. Pri rekontekstualizaciji tem, ki se jih loteva, kritično obravnava procese moči kanonizacije in zgodovinopisja, pri čemer pogosto postavlja v ospredje nekatere pozabljene osebe iz novejše slovenske zgodovine, kot so kiparka Karla Bulovec Mrak, transspolna odvetnica Ljuba Prenner ali sodobna plesalka Marta Paulin-Brina. Tako se pogosto srečuje z vprašanjem spola in žensk.

Je ustanovna članica dveh umetniških kolektivov: Threshold Collective in Eat-Art Collective.

Drugo

Leta 2010 je napisala nacionalno nagrajeno izobraževalno knjigo za otroke Kje pa ti živiš?, v soavtorstvu z arhitektko dr. Živo Deu.  

V letih 2011 in 2012 je bila predsednica Društva za sodobni ples Slovenije (DSPS).

Bibliografija (izbor)

To je izbor. Za celoten seznam bibliografskih enot glej:

https://bib.cobiss.net/bibliographies/si/webBiblio/bib201_20201218_142325_a41756515.html

Knjige

  • Kolenc, B. (2014): Ponavljanje in uprizoritev : Kierkegaard, psihoanaliza, gledališče [Repetition and Enactment : Kierkegaard, Psychoanalysis, Theatre], DTP, Analecta, Ljubljana.
  • Kolenc, B. and Deu, Ž. (2010): Kje pa ti živiš? [Where do you live?], Rokus Klett, Ljubljana.

Poglavja knjig

  • Kolenc, B. (2021): The (Un)Touchable Touch of Pyramus and Thisbe: Doubt and Desire. In: A Touch of Doubt: On Haptic Scepticism, De Gruyter, 2021.
  • Kolenc, B. (2019): The Category of the (Un)Touchable in Haptic Materialism: Touch, Repetition and Language. In: The Language of Touch, Ed. Komel, M., London: Bloomsbury Press, 91-106.
  • Kolenc, B. (2019): Druga zgodovina živali [The Second History of Animals]. In: Timofeeva, Oksana. Zgodovina živali [The History of Animals]. Ljubljana: Maska, 2019, 191-224.
  • Kolenc, B. (2007): Obraz in maska : delovanje površine [The Face and the Mask : Effects of a Surface]. In: Bahovec, E. (Ed.), Bida, G. (Ed.) and Herbst, M. (Ed.), Filozofija in življenje [Philosophy and Life]. (Ljubljana : University of Ljubljana Press), 85-99.

Članki

  • Kolenc, B. (2020): Fantazma dotika in uprizoritev (ne)dotakljivega : Piram in Tizba [The Fantasy of Touch and the Enactment of the (Un)touchable: Pyramus and Thisbe]. In: Problemi, Nr. 5/6, (Ljubljana: DTP), 103-142.
  • Kolenc, B. (2020): Jezik in dotik 1 : (ne)dotakljiva materialnost [Language and Touch 1: (Un)touchable Materiality]. In: Problemi, Nr. 3/4, (Ljubljana: DTP), 197-228.
  • Kolenc, B. (2018): The Paradoxes of the Limping Cause in Hegel, Kierkegaard and Lacan. S: Jounal of the Circle for Lacanian Ideology Critique, Nr.10-11, 90-108.
  • Kolenc, B. (2018): On Repetition and Theatricality: A Dialogue with Samuel Weber = O ponavljanju in teatralnosti: Dialog s Samuelom Weberjem. In: Maska - Performing Arts Journal, Nr. 191/192, 52-61.
  • Kolenc, B. (2016): Štiri matrice ponavljanja [The Four Matrices of Repetition]. In: Problemi, Nr. 9/10, (Ljubljana: DTP), 105-118.
  • Kolenc, B. (2015): Surova ponovitev: Deleuze in Freud [Brute Repetition: Deleuze and Freud]. In: Problemi, Nr. 1/2 , (Ljubljana: DTP), 179-224.
  • Kolenc, B. (2015): Ponavljanje med reprodukcijo in variacijo: Deleuze, Hegel, Kierkegaard [Repetition Between Reproduction and Variation: Deleuze, Hegel, Kierkegaard]. In: Filozofski Vestnik, Nr. 3, (Ljubljana: Institute of Philosophy at the Slovenian Academy of Sciences and Arts), 205-228.
  • Kolenc, B. (2015): Authentic Emotion and Body-Subject: Are these Tears for Real? = Avtentična čustva in telo-subjekt: ali so te solze prave?. In: Maska - Performing Arts Journal, Nr. 161/162, (Ljubljana: Maska Institute), 44-55.
  • Kolenc, B. (2007): Antihumanizem in gledališče, ali kdo ima človeški obraz [Antihumanism and Theatre or Who has a Human Face]. In: Problemi, Nr. 8/9, (Ljubljana: DTP), 119-146.
  • Kolenc, B. (2006): The Diary of a Stranger and the Real in Contemporary Theatre = Dnevnik neznanca in realno v sodobnem gledališču. In: Maska - Performing Arts Journal, Nr. 1/2, (Ljubljana: Maska Institute), 46-51.

Umetniški projekti (izbor)

  • Brina, 2019 -.
  • Izumitelj na zemlji / Inventor on Earth, 2018 -.
  • Metamorfoze 4°: Črne luknje / Metamorphoses 4°: Blackholes, 2018.
  • Metamorfoze 3°: Retorika / Metamorphoses 3°: Retorika, 2015 -2018 (soavtor Atej Tutta).
  • Metamorfoze 2°: Izgubljeni (k)raj /Metamorphoses 2°: The No-place (soavtorja Teja Reba in Loup Abramovici), 2014-2015.
  • Metamorfoze 1°: Lov / Metamorphoses 1°: The Hunt, 2011-2012.
  • Atelje /Atelier, 2008 - 2012.
  • Memoari, 2006-2007.
  • Inciso Rubida, 2008.
  • Brezdno / The Abyss, 2004.
  • Razobraz / Gargoyle, 2001.
  • Križ na gori / The Cross on the Mountain, 2000.
  • Bela / White, 1998.

Kolektivno delo

  • Haptic Cinematography, 2018. Zack Sievers, Rachel Aumiller, Mirt Komel, Goran Vranešević, Ana Jovanović, Tami Bartole, Bara Kolenc.
  • Hegel's Begriff, 2018. Atej Tutta, Mirt Komel, Bara Kolenc.
  • Eat-art Collective, 2013-2015. Teja Reba, Loup Abramovici, Rado Jaušovec, Bara Kolenc.
  • Threshold Collective, 2009-2011. Atej Tutta, Estevan Bruno, Neil Barbisan, Jernej Černalogar, Andrea Cazzolato, Nereo Marulli, Rado Jaušovec, Marek Fakuč, Bara Kolenc.

Mladinske predstave s Teatrom Pozitiv

  • Elita / Elite, 2012 (with Radovan Jaušovec)
  • Nova generacija / New generation, 2010 (with Radovan Jaušovec)
  • Strup / Poison, 2009 (with Radovan Jaušovec)
  • Na drugi strani podplat / A foot on the reverse side (2007)
  • Speče celice / Slipping cells, 2006 (with Borut Bučinel and Radovan Jaušovec)
  • BU-FA (2005, co-author with Borut Bučinel)
  • Odiseja 2004 / 2004 Odyssey, 2004 (with Borut Bučinel)
  • Lej Do Luta! (2002)
  • Če če če ...bula? / On on on ... onion? (2001)

Nagrade

  • 2018 Priznanje za pomembna umetniška dela Univerze v Ljubljani, 2018
  • 2016 nagrada Theatertreffen Stueckemarkt Comission of Work 2016, Theatertreffen 2016, Berin, za avtorsko predstavo Metamorfoze 3: Retorika
  • 2013 posebna nagrada mentorjema in avtorjema Bari Kolenc in Radovanu Jaušovcu  
  • na festivalu Transgeneracije 2013 v Cankarjevem domu za predstavo Elita
  • 2010 1. nagrada za koreografijo treh plesov v izvedbi Sofye Agnesse Yakuntsove na Moskovskem mednarodnem forumu nadarjenih otrok v Bolšoj Teatru v Moskvi
  • 2009 1. nagrada na festivalu Transgeneracije Y 2009 za predstavo Strup
  • 2006 nagrada za najboljšo predstavo na festivalu Transgeneracije y 2006 za predstavo Speče celice
  • 2004 nagrada za »najboljši odrski eksperiment« za predstavo Brezdno na festivalu Teatarfest v Sarajevu
  • 2004 nagrada za najbolj celovito predstavo za predstavo Brezdno na festivalu Tremafest v Rumi
  • 2003 1. nagrada na 42. Linhartovih srečanjih za predstavo Lej Do Luta!!, 2003
  • 2001 1. nagrada na festivalu Transgeneracije y za predstavo Če če če ...bula?

Konference (izbor)

»Theatre of Voyeurs and Exhibitionists: from Ungeschehenmachen to flirtation«, predstavljen na mednarodnem simpoziju Philosophers and Thespians: Staging Concepts International Symposium, Ljubljana, 2019.

»The (un)touchable Touch of Pyramus and Thisbe: Doubt and Desire«, predstavljeno na mednarodni delavnici Intenational Workshop A Touch of Doubt: On Haptic Scepticism, Maimonides Centre for Advanced studies, University of Hamburg, 2018.

»Touch and Repetition«, predstavljeno na mednarodnem simpoziju at the Haptic Cinematography International Symposyum, Villanova University, 2018.

»Haptic Cinematography«, The New School of Social Research, New York, 2018.

»The Naturalisation of Politics and the Dangerous Mind«, predstavljeno na mednarodnem simpoziju International Symposyum Truth and Politics, CAS SEE, Rijeka, 2017.

»The (Un)Touchable Value: Capital and Repetition«, predstavljen na konferenci Historical Materialism Beirut e, Beirut Institute for Critical Analysis and Research (BICAR), 2017.

»David Bowie and Anti-humanism - The Construction of a Face«, predstavljeno at the  David Bowie - Vita, Melancholia and Political Economy International Colloquium, MAMA, Zagreb, 2017.

»The Four Matrices of Repetition: Deflation, Reformation, Inflation, Production«, predstavljeno na mednarodni konferenci REPETITION/S: Performance and Philosophy in Ljubljana, 2016.

»On Repetition and Theatricality: A Dialogue with Samuel Weber's Thought (Through Kierkegaard, Freud, Lacan and Deleuze)«, predstavljeno na mednarodni konferenci Theatre, Performance, Philosophy Conference 2014, Paris Sorbonne University.

»Performing Arts in Slovenia with a focus on Cooperation Projects«, predstavljeno na mednarodni konferenci Cultural Empathy and Communicative Intelligence, Istanbul Archeology Museum, Mimar Sinan University.

Viri

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Bara Kolenc is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Bara Kolenc
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes