peoplepill id: atanas-babata
AB
Bulgaria
3 views today
4 views this week
Atanas Babata
Bulgarian revolutionary

Atanas Babata

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian revolutionary
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Sinitovo, Pazardzhik Municipality, Pazardzhik Province, Bulgaria
Age
30 years
Atanas Babata
The details (from wikipedia)

Biography

Атанас Иванов Димитров, наречен Баба̀та и Пазарджиклията, е български революционер, деец на Върховния македоно-одрински комитет и войвода на Вътрешната македоно-одринска реолюционна организация.

Биография

Сборната чета на войводите Ефрем Чучков, Мише Развигоров, Атанас Бабата, Стефан Димитров, Кръстьо Българията, Петър Ангелов, Коста Нунков и други.

Роден е в пазарджишкото село Синитово в семейството на учител. Рано остава сирак и става шивач, като работи като калфа в Пазарджик, а по-късно – в София. В София постъпва в Унтерофицерското училище и през 1897 година става член на ВМОРО. Наречен е Бабата заради едрото му телосложение и голямата му глава.

Атанас Бабата заедно с Марко Лерински, Христо Чернопеев и Михаил Апостолов Попето, е сред първите военни инструктори, изпратени в Македония от Гоце Делчев. През 1897 Атанас Бабата постъпва във върховистката чета на Антон Бузуков и заедно с четите на Гоце Делчев и Кочо Муструка обикалят Драмско и Сярско.

Мише Развигоров, Даме Груев, Ефрем Чучков, Атанас Бабата.
Списък на четниците на Атанас Бабата от Кюстендилския пункт на ВМОРО.

В началото на 1901 година Атанас Бабата е помощник войвода в тиквешката чета на Петър Юруков, а по-късно същата година става самостоятелен войвода. Участва в аферата „Мис Стоун“ заедно с Христо Чернопеев, Яне Сандански, Сава Михайлов, Кръстьо Асенов и Андон Кьосето.

По време на Илинденско-Преображенското въстание четата на Атанас Бабата действа в Кратовско, където води няколко тежки сражения с многохилядна турска войска. След въстанието Атанас Бабата заминава за кратко в София, а на 5 декември 1903 година отново навлиза в Кратовско с чета в състав:

Чета на Атанас Бабата, 5 декември 1903 година
НомерИмеСелищеОколияЗабележка
1.Атанас БабатаПазарджик
2.Йордан СпасовКнежеЩипско
3.Андон ЯневШлеговоКратовскоубит на 9 юли 1904 година в Горно Гюгянци
4.Арсо ИлиевБогословецЩипскозавърнал се в България на 29 февруари 1904 година по болест
убит по погрешка на 9 март 1905 година от другарите му в Кръкля
5.Никола ДосевЛесновоКратовскозаминал легално още на 11 май 1902 година
6.Найден ДрагановЛитаковоОрханийскозавърнал се по свое желание на 20 юли 1904 година
7.Моне СтанковРатковицаКратовскозавърнал се на 5 януари 1904 година по болест
8.Строиман ЗдравевЛесновоКратовскозаминава легален на 11 май 1904
9.Анания ПавлевЛуковоКратовскозаминава легален на 11 май 1904
10.Юрдан МицовЛомницаКюстендилскоранен на 29 февруари 1904
11.Алексо МарковДурачка рекаПаланечко
12.Лило СтоевВидрареТетевенскаубит на 9 юли 1904 година в Горно Гюгянци
13.Йордан ДосевШлеговоКратовска

В Кратовско основният проблем пред Атанас Бабата е засилената след въстанието сръбска пропаганда. След предателство от сърбомани на 11 юли 1904 година четите на Атанас Бабата, Славейко Арсов и Стоян Донски са обградени при светиниколското село Горно Гюгянци. След шест часово сражение, в което турците използват артилерия и кавалерия, четите успяват да пробият кордона и да се измъкнат, като загиват 20 четници и войводата Донски, а раненият войвода Славейко Арсов се самоубива. След сражението кратовската чета на Атанас Бабата извършва клане в Кокошине като наказва със смърт шпионите.

На 13 декември 1904 година кратовската чета на ВМОРО под командването на Атанас Бабата изненадва и разбива в Шопско Рудари сръбската чета на Йован Довезенски. Осем сръбски четници загиват и четата се пръска. На другия ден войводата Боби Стойчев унищожава изцяло в манастира край Беляковци откъснала се група от четата на Довезенски.

На конгреса на Скопския революционен район, провел се на 2 януари 1905 година над село Кнежево, Бабата е избран за член на окръжното ръководство на Скопски район заедно с Даме Груев, Ефрем Чучков, Кръстьо Българията и Мише Развигоров.

На 25 юни 1905 година четата на Атанас Бабата попада на потеря между селата Куклица и Пендак. Четата от 21 души заема връх Видим, над Долна Куклица, който е обсаден от няколкохилядна турска войска и башибозук. От Куманово пристигат и два ескадрона османска кавалерия, а по-късно и планинска артилерия, която започва да обстрелва върха. След приключване на мунициите четниците чупят пушките си, унищожават архива и се самовзривяват. Последен възпламенява своята бомба войводата. В сражението загива и четникът Йосиф (Йоско) Панайотов от Стара Загора, избягал в четата кадет от Военноморското училище във Варна.

Деецът на ВМОРО Стефан Аврамов пише за Атанас Бабата:

Бабата беше една от крупните фигури на освободителното движение. И каква вяра имаха в него Гоце, а след това и Даме! Със своята неизчерпаема енергия и свеж дух той будеше от вековен сън поробената рая и ѝ вдъхваше животворен ентусиазъм за борба и вяра в започнатото освободително движение... Неговата челичена структура, добрият му дух и творческа енергия не му даваха покой. Той не познаваше що е умора. Неговата смелост и решителност са редки в историята на македоно-одринското освободително движение.

Галерия

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Atanas Babata is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Atanas Babata
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes