peoplepill id: arsen-kwilecki
AK
Poland
2 views today
2 views this week
Arsen Kwilecki
Polish politician

Arsen Kwilecki

The basics

Quick Facts

Intro
Polish politician
Places
Work field
Gender
Male
The details (from wikipedia)

Biography

Arsen Kwilecki herbu Szreniawa (ur. 17 lipca 1805 w Kwilczu, zm. 25 sierpnia 1883 r. tamże) – powstaniec listopadowy, działacz narodowy, ziemianin.

Życiorys

Był synem Klemensa, kasztelana przemęckiego, i Anieli z Kwileckich (z Dobrojewa). Już podczas nauki w Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu wziął udział w manifestacji narodowej, będącej protestem przeciw wyszydzaniu Napoleona. Wobec zaostrzenia sytuacji w gimnazjum ojciec przeniósł go do szkoły kadetów w Dreźnie. Po jej ukończeniu udał się do Włoch, gdzie w połowie grudnia 1830 r. doszła go wieść o wybuchu powstania. Natychmiast wrócił do kraju. W Warszawie zaciągnął się do szwadronu ochotników Księstwa Poznańskiego. Wziął udział w bitwie grochowskiej, oraz w bitwach pod Dębem Wielkim, Iganiami, Mińskiem i Kałuszynem. Wraz z oddziałem Poznańczyków uczestniczył w wyprawie na gwardie cesarskie. Po powrocie do Warszawy, awansowany na porucznika jazdy; został adiutantem w sztabie gen. Adama Węgierskiego, prezesa sądu wojennego. Po upadku powstania wrócił do Księstwa Poznańskiego; do służby narodowej wstąpił raz jeszcze na krótko w r. 1848. Z ramienia Komitetu Narodowego, jako podskarbi, stanął na czele Kasy Narodowej i na jego ręce wpływały wszelkiego rodzaju dary w pieniądzach i kruszcach (te ostatnie jego agent sprzedawał w Berlinie). Po kilku tygodniach działalności (28 III – 30 IV) Komitet został rozwiązany. W r. 1863 ograniczył się już tylko do pomocy finansowej powstaniu.

Jeszcze jako młodzieniec odziedziczył wszystkie majątki Kwileckich z Kwilcza: Kwilcz i kilka innych w pow. międzychodzkim oraz Gaj w pow. szamotulskim. Gospodarował dobrze (wystawił w Kwilczu cukrownię, jedną z pierwszych w Wielkopolsce). Uczestniczył w pracach Towarzystwa Pomocy Naukowej, a w 1883 roku współorganizował obchody rocznicy odsieczy wiedeńskiej, jednej z pierwszych rocznic obchodzonych uroczyście w zaborze pruskim (w kościele w Kwilczu ufundował okolicznościową tablicę). Arsen Kwilecki zmarł 25 sierpnia 1883 roku w Kwilczu, został pochowany na tamtejszym cmentarzu. Wobec braku potomstwa z małżeństwa (22 X 1833) z Pauliną Ponińską większość majątku przeszła na bratanka Mieczysława.

Bibliografia

  • Karwowski S.: Historia W. Księstwa Poznańskiego. Poznań: 1919.
  • Wojtkowski A.: Bibliografia historii Wielkopolski. Poznań: 1938.
  • Gierliński J.: Parafia w Kwilczu. Kraków: 1951.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Arsen Kwilecki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Arsen Kwilecki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes