peoplepill id: anna-chmielewska
AC
Poland
4 views today
5 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Female
Birth
Place of birth
Warsaw, Poland
Age
76 years
The details (from wikipedia)

Biography

Anna Chmielewska (ze Szlachcińskich, primo voto Walicka, ur. 29 stycznia 1905 w Warszawie, zm. 23 czerwca 1981 tamże) – polska pedagog społeczna, badacz i teoretyk, jedna z prekursorek polskiej pedagogiki społecznej.

Życiorys

Urodziła się na warszawskiej Woli w rodzinie szewca Stanisława, który był synem powstańca styczniowego i Marii z Ziembińskich. Maturę zdała w 1922, wcześniej ucząc się w prywatnym Gimnazjum Żeńskim Reginy Gaczeńskiej i Eweliny Kacprowskiej. W tych latach miała okazję zapoznać Władysławę Martynowicz i Józefinę Łapińską, co wpłynęło na jej zainteresowanie harcerstwem i wychowaniem młodzieży. W latach studenckich kierowała wydziałem polskich żeńskich drużyn na obczyźnie w Głównej Kwaterze Żeńskiej ZHP. Od 1922 studiowała na Uniwersytecie Warszawskim – polonistykę oraz historię sztuki. Od 1922 do 1925 była uczennicą w Szkole Malarstwa im. Wojciecha Gersona. W latach 1923 - 1930 pracowała też w robotniczych świetlicach młodzieżowych oraz w świetlicach dla dorosłych.

W 1925, przy wsparciu Kazimierza Korniłowicza, rozpoczęła studia na warszawskiej Wolnej Wszechnicy Polskiej – w Studium Pracy Społeczno-Oświatowej. Uczelnię ukończyła na podstawie pracy Teatr widowiskowy w świetlicach Magistratu m. st. Warszawy w latach 1925-1926. Od 1929 do 1932 kontynuowała studia na Uniwersytecie Warszawskim (psychologia wychowawcza) pod kierunkiem prof. Stefana Baleya. Od 1927 była asystentem na Studium Pracy Społeczno-Oświatowej Wolnej Wszechnicy Polskiej. Od 1929 pełniła tam funkcję adiunkta. Do wybuchy II wojny światowej prowadziła wykłady z wychowania estetycznego, techniki pracy umysłowej i pedagogiki społecznej (proseminarium). Oddawała się też pracom badawczym na temat poziomu życia na warszawskiej Ochocie. Badaniami tymi kierowała prof. Helena Radlińska. Kształciła pracowników świetlicowych i kierowała świetlicami (Wola, Powiśle, Mokotów). Była członkiem zarządu Instytutu Teatrów Ludowych. Prowadziła szkolenia oświatowe dla Związku Kolejarzy i świetlicę na dworcu Warszawa Główna (1939). Była inicjatorką stworzenia Archiwum Pracownika Społecznego Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Od 1939 do 1944 pracowała w III Ośrodku Zdrowia i Opieki Społecznej w Warszawie (ul. Srebrna 8). Prowadziła tajne kursy przygotowawcze dla pracowników socjalnych na Ziemie Postulowane, zwłaszcza Pomorze i Mazury. W czasie powstania warszawskiego prowadziła dom starców i matek z małymi dziećmi (ul. Górskiego 4).

Po zakończeniu wojny przeniosła się do Łodzi, gdzie pozostawała do 1949 i gdzie była adiunktem na Uniwersytecie Łódzkim (Katedra Pedagogiki Społecznej). Była profesorem kontraktowym pedagogiki społecznej na łódzkiej Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego.

W 1949 powróciła do Warszawy. Została naczelnikiem szkolenia kadr i konsultantem naukowym w Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Od 1953 do 1961 była kierownikiem Sekcji Współpracy Szkoły i Domu w Instytucie Pedagogiki. Nadal prowadziła badania wśród dzieci i młodzieży na Woli. Redagowała też rocznik Służba Społeczna.

Od 1961 kierowała szkoleniem kadr w Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, pozostając też konsultantem naukowym tej organizacji. Redagowała czasopismo Przyjaciel Dziecka. Do 1969 wykładała metodykę pracy socjalnej i pedagogiki społecznej w warszawskiej Państwowej Szkole Pracowników Socjalnych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.

Rodzina

Była dwukrotnie zamężna:

  • z historykiem sztuki Michałem Walickim w latach 1927-1935, z którym miała syna Andrzeja (ur. 1930), profesora filozofii, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych,
  • od 1935 z Romanem Chmielewskim, który zginął podczas kampanii wrześniowej – miała z nim córkę Annę, ur. w 1938 (dziennikarkę).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Anna Chmielewska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Anna Chmielewska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes