Aneta Borowik
Quick Facts
Biography
Aneta Borowik (ur. 1974) – historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych.
Prowadzi badania nad środowiskiem architektów, inżynierów i budowniczych związanych z Katowicami w okresie międzywojennym.
Sylwetka
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1998, promotor prof. dr hab. Jacek Purchla); tamże doktorat nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce (2008, promotor prof. dr hab. Jacek Purchla).Nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka kilkudziesięciu publikacji w tym dwóch książek oraz kilkudziesięciu artykułów i rozdziałów w monografiach naukowych. W latach 2014–2015 kierowała Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków jako Zastępca, a następnie (od kwietnia do września 2015) jako Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. 28 września 2018 w wyniku konkursu wygrała konkurs na stanowisko Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na które została powołana w dniu 5 listopada 2018 roku. Funkcję tę pełniła do 2 lutego 2019 r. - 19 stycznia złożyła rezygnację przyjętą przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika.
Zatrudniona kolejno jako asystent (2008-2009) oraz adiunkt (od 2010) w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Stypendystka funduszu Karola Estreichera (1997), laureatka nagrody Rektora UŚ za osiągnięcia naukowe (2012).
W latach 1994-1995 uczestniczyła w akcji dokumentacji kościołów rzymskokatolickich na Ukrainie. Od 2001 do 2002 r. realizowała projekt badawczy „Architektura neobarokowa historycznego obszaru Galicji w XIX i XX w.” finansowany przez Komitet Badań Naukowych, od 2014 r. kieruje projektem badawczym„Architektura i urbanistyka lat 60. i 70. XX w. na terenie Górnego Śląska i Zagłębia. Forma, ideologia, wpływy, waloryzacja” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Brała udział w projekcie badawczym: „Architektura Galicji w XIX wieku” (kierownik prof. Jacek Purchla), obecnie uczestniczy w dwóch projektach badawczych: „Między Centrum a Prowincją. Opracowanie dzieł Lwowskiej Szkoły Architektonicznej” (kierownik prof. Jakub Lewicki) oraz „Twórcy Śląskiej Architektury” (kierownik prof. Jan Malicki). Współpracowała z Instytutem Architektury w Krakowie przy katalogu wystawy „Adolf Szyszko-Bohusz reakcyjny modernista” oraz opracowaniu części merytorycznej Krakowskiego szlaku modernizmu.
Pełniła funkcję ekspercką w ramach współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Regionalnym Instytutem Dziedzictwa w Katowicach oraz Komitetem nagrody Europa Nostra. Pełniła również funkcję Przewodniczącej Rady Programowo-Biznesowej w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Prowadzi działalność w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego (m.in. wykłady dla muzeów, domów kultury, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury). Podejmuje działania na rzecz ochrony zabytków regionu.
Członek: Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddział w Katowicach, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Studenckiego Koła Naukowego Historyków Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (członkostwo honorowe), Komisji egzaminacyjnej wojewódzkich eliminacji olimpiady z historii sztuki, Rady Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach (2014-2015), Rady Programowej Fundacji „Napraw sobie miasto” (2012-2014).
Pełni funkcję opiekuna praktyk zawodowych w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2018 roku wygrała konkurs na stanowisko Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Funkcję tę pełniła do 2 lutego 2019.
Publikacje
- Słownik architektów, inżynierów i budowniczych związanych z Katowicami w okresie międzywojennym; Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, I wyd.: Katowice 2012, II wyd.: Katowice 2017.
- Dzieje, architektura oraz twórcy Zakładu OO. Jezuitów w Chyrowie. Twórczość Edgara Kovatsa oraz Antoniego Łuszczkiewicza na tle epoki, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Katowice 2012.
- Nowe Katowice. Forma i ideologia polskiej architektury powojennej na przykładzie Katowic (1945-1980), Neriton, Katowice 2019.