peoplepill id: andrzej-szymanowski
AS
Poland
3 views today
4 views this week
Andrzej Szymanowski
Polish physician

Andrzej Szymanowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish physician
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Kościan, Poland
Place of death
Kościan, Poland
Age
56 years
The details (from wikipedia)

Biography

Andrzej Bolesław Szymanowski (ur. 20 czerwca 1938 w Kościanie, zm. 14 kwietnia 1995 w Kościanie) – polski polityk, senator II kadencji, lekarz.

Życiorys

Był synem mistrza krawieckiego Władysława i Klementyny z domu Stróżyńskiej. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym Kościanie, egzamin dojrzałości zdał w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W latach 1956–1963 studiował na Akademii Medycznej w Poznaniu, dyplom lekarza uzyskując 25 lutego 1964. Staż zawodowy odbył w Szpitalu Powiatowym w Kościanie. W 1965 rozpoczął pracę w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Wonieściu, gdzie wykonywał również obowiązki kierownika placówki. Z Wonieściem pozostawał związany do 1970, jednocześnie od 1968 kierował i był lekarzem w Wiejskiej Spółdzielni Zdrowia w Wilkowie Polskim (do 1971). W latach 1970–1973 był lekarzem Przychodni Rejonowej w Kościanie. Od 1970 asystent na oddziale wewnętrznym kościańskiego Szpitala Powiatowego, w 1974 uzyskał specjalizację I stopnia w zakresie chorób wewnętrznych. Ponadto uzyskał specjalizację I stopnia w zakresie medycyny społecznej (1978) oraz specjalizację II stopnia w dziedzinie organizacji służby zdrowia (1984).

W 1973 został zastępcą dyrektora ds. lecznictwa, a w 1981 dyrektorem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie. Pod jego kierunkiem od 1985 trwała modernizacja i rozbudowa szpitala, czego efektem był m.in. nowy pawilon chirurgii oraz dobudowanie pomieszczeń dla pracowni diagnostycznych przy oddziale noworodków. Dyrektor Szymanowski był również inicjatorem powstania przyszpitalnej kaplicy. W 1990, wobec kryzysu finansowego zagrażającego także i szpitalowi w Kościanie, zorganizował i stanął na czele Kościańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Służby Zdrowia, którego działalność gospodarcza pozwoliła na pozyskanie środków na nowoczesny sprzęt i aparaturę. Dokończenie budowy pawilonu chirurgicznego udało się Szymanowskiego sfinansować z dochodów ze sprzedaży zainicjowanego przez niego albumu Wielkopolska (z fotografiami Andrzeja Mroczka). Uważał, iż dzieła sztuki wpływają pozytywnie na pacjentów, w związku z czym przez siedem lat organizował wspólnie z doktor Ireną Florkowską plenery malarskie w Gryżynce; około 100 obrazów, plon tych plenerów, ozdobiło ściany szpitalne.

Był organizatorem obchodów 600-lecia szpitalnictwa kościańskiego (1985) oraz sesji naukowej „Zdrowie dla wszystkich w 2000 w kościańskim Zespole Opieki Zdrowotnej” (1989), na którym wygłosił referat Zapalenie płuc jako jedna z głównych przyczyn hospitalizacji dzieci. W 1992 uzyskał doktorat nauk medycznych po przedstawieniu rozprawy Ocena stanu zdrowia ludności regionu kościańskiego na podstawie wyników analizy umieralności. Ogłosił kilka publikacji, związanych głównie z jego działalnością publiczną oraz wspomnianymi plenerami malarskimi; w „Biuletynie Informacyjnym Wielkopolskiej Izby Lekarskiej” pożegnał nekrologiem Irenę Florkowską (1991, nr 10).

Należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W drugiej połowie lat 80. brał udział w pracach Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lesznie, w której przewodniczył Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych. Interesował się problematyką ekologiczną. W 1990 wstąpił do Polskiej Unii Socjaldemokratycznej Tadeusza Fiszbacha, potem był liderem kościańskich struktur Unii Wielkopolan. W latach 1991–1993 z ramienia Unii Wielkopolan sprawował mandat senatora, reprezentując województwo leszczyńskie. W 1993 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję.

Od marca 1986 był członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej. Wyróżniony został m.in. nagrodą „Wiadomości Kościańskich” (których był współpracownikiem) oraz nagrodą twórczą miasta Kościana. Posiadał również odznaczenia: Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984), Medal Karola Marcinkowskiego (1985), odznaki „Za Zasługi dla Województwa Leszczyńskiego” (1985) oraz „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” (1986).

Zmarł 14 kwietnia 1995 w Kościanie, pochowany został na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Życie prywatne

Z małżeństwa z Mirosławą z Zygmańskich, zawartego w 1963, miał trzech synów: Tomasza (ur. 1964), Przemysława (ur. 1965), Jacka (ur. 1976).

Przypisy

Bibliografia

  • Henryk Florkowski, Słownik lekarzy ziemi kościańskiej, nakładem autora, Kościan 1995, s. 213–216 (z fotografią)
  • Marian Koszewski, Słownik regionalistów kościańskich. Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej zmarli w latach 1961–1996, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej, Kościan 1996, s. 29
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Andrzej Szymanowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Andrzej Szymanowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes