peoplepill id: andrzej-rotwand
AR
Poland
2 views today
2 views this week
Andrzej Rotwand
Polish engineer

Andrzej Rotwand

The basics

Quick Facts

Intro
Polish engineer
Places
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
73 years
Awards
Gold Cross of Merit‎
 
The details (from wikipedia)

Biography

Andrzej Leon Rotwand (ur. 2 kwietnia 1878 w Warszawie, zm. 1 kwietnia 1951 tamże) – polski inżynier, bankowiec, przemysłowiec, kolekcjoner.

Życiorys

Syn Stanisława i Marii z Wawelbergów. W 1897 ukończył gimnazjum w Warszawie, zaś w 1904 Instytut Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Od 1904 pracował w bankowości w Petersburgu. Później prawdopodobnie pracował przy eksploatacji linii kolejowej warszawsko-kaliskiej. Został wprowadzony przez ojca do Banku Zachodniego S.A. i przedsiębiorstw należących do rodziny, przejmował stopniowo od ojca kierownicze funkcje w tych firmach. Od 1910 był zastępcą członka Rady Zarządzającej Towarzystwa Przemysłowego Zakładów Mechanicznych „Lilpop, Rau i Loewenstein” SA. Od 1915 był członkiem Rady i prezesem Zarządu Banku Zachodniego SA.

Po śmierci ojca w 1916 został członkiem Rady Zarządzającej „Lilpop, Rau i Loewenstein” SA, a w okresie międzywojennym jej prezesem. W czasie I wojny światowej był skarbnikiem Polskiego Komitetu Pomocy Sanitarnej.

Po odzyskaniu niepodległości był również członkiem dyrekcji Warszawskiego Towarzystwa Ubezpieczeń i Towarzystwa Ubezpieczeń „Przezorność”. Był członkiem zarządów cukrowni „Cielce” w powiecie tureckim, „Krasiniec” w powiecie przasnyskim, „Czersk” k. Warszawy i „Młodzieszyn Fabryczny” k. Sochaczewa.

W 1927 wyjechał do USA, gdzie prowadził zakończone sukcesem pertraktacje z Andrew Mellonem w sprawie kredytu dla Zakładów „Lilpop, Rau i Loewenstein”. W 1936 był współinicjatorem podpisania przez Zakłady Lilpopa z General Motors International na licencyjną produkcję, montaż i sprzedaż na terenie Polski samochodów osobowych i ciężarowych. Umowa gwarantowała spółce wyłączność na sprzedaż i prawo produkcji w Polsce samochodów o następujących markach: Opel, Buick, Chevrolet, Buick-Limuzyna, samochody dostawcze typu Chevrolet oraz oparte na podwoziach tej firmy autobusy i samochody ciężarowe. W latach 1937–1939 montowano w fabryce „Lilpopa” w Warszawie następujące modele samochodów: Buick 41 i 90, Chevrolet Master, Chevrolet Imperial i Sedan Taxi, Opel P4, Opel Kadett i Olimpia, samochody dostawcze Chevrolet 112, ciężarowe Chevrolet 121, 131, 157 oraz podwozia autobusowe Chevrolet 183. W konsekwencji tej umowy firma „Lilpop, Rau i Loewenstein” rozpoczęła budowę fabryki samochodów w Lublinie, przerwaną przez agresję III Rzeszy na Polskę.

W latach 1934–1936 wchodził w skład Rady Banku Polskiego SA w Warszawie; należał do Rady Giełdy Pieniężnej w Warszawie, był członkiem Rady Naczelnej (1927–1931) i członkiem Zarządu (1932–1939) Związku Banków w Polsce. Był też członkiem Rady (1927–1929), a następnie członkiem prezydium Rady (1930–1931) Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów („Lewiatana”).

Był człowiekiem bardzo zamożnym, właścicielem wielu akcji wymienionych wyżej przedsiębiorstw i towarzystw oraz kilku warszawskich nieruchomości. Przejął po ojcu obowiązki społeczne, zwłaszcza opiekę nad przekazaną państwu polskiemu w 1919 przez fundatorów Państwową Szkołą Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda.

W maju 1928 miał ciężki wypadek samochodowy, w którym zginęli jego przyjaciele Józef i Antonina Balińscy. Utworzył fundację ich imienia, dzięki której powstała średnia szkoła zawodowa w Reginowie w pow. baranowickim, prowadzona przez salezjanów. Pozostałą część funduszu przekazano na wykończenie prowadzonej przez nazaretanki szkoły żeńskiej w Nowogródku.

W latach 1934–1939 był przewodniczącym komisji finansowej Komitetu Budowy Muzeum Przemysłu i Techniki w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Ekonomistów Polskich. Pisał artykuły dotyczące problemów bankowości.

W czasie okupacji niemieckiej od jesieni 1940 ukrywał się pod Warszawą pod przybranym nazwiskiem Lewandowski. Powstanie warszawskie spędził w Śródmieściu, został wraz z ludnością cywilną wywieziony do Charsznicy k. Miechowa. Przebywał później w Krakowie, Chabówce, po marcu 1945 w Poznaniu. W czerwcu 1945 wrócił do Warszawy.

Zajmował się sprawami Zakładów „Lilpop, Rau i Loewenstein”, pełniąc nadal funkcję prezesa Rady Nadzorczej i czyniąc bezskuteczne starania o reprywatyzację zakładów, które po rozpoczęciu okupacji niemieckiej zostały skonfiskowane na potrzeby gospodarki wojennej III Rzeszy, w styczniu 1940 włączone do koncernu Hermann Göring Werke, zaś po styczniu 1945 przejęte w zarząd przez władze komunistyczne. W kwietniu 1944 roku przedsiębiorstwo zatrudniało ok. 2 tys. pracowników. W sierpniu 1944 roku, w czasie powstania warszawskiego, Niemcy wywieźli do Rzeszy wszystkie maszyny, urządzenia, dokumenty firmy oraz pracowników. Po zakończeniu walk w Warszawie w październiku 1944 roku specjalne oddziały niemieckie (Vernichtungskommando) zniszczyły hale fabryczne zakładów wysadzając je w powietrze (ocalało jedynie kilka budynków biurowych). Zabudowania fabryczne zostały zniszczone w 100%, wartość straconego mienia wyniosła 384,7 milionów złotych przedwojennych (według wartości z roku 1939).

Posiadał znakomity zbiór malarstwa polskiego, liczący ok. 150 płócien, w tym „Trąbki” Aleksandra Gierymskiego, „Chmielnicki pod Lwowem” Jana Matejki, obrazy Józefa Brandta, po pięć płócien Józefa Chełmońskiego i Jacka Malczewskiego, kilkanaście prac Juliana Fałata i in. Część zbiorów została zrabowana przez Niemców w czasie wojny, część po wojnie sprzedana, bądź darowana Muzeum Narodowemu w Warszawie.

Pochowany został na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 111-3-28).

Jego żoną od 23 kwietnia 1932 była Maria ze Skarbek-Kruszewskich (1905–2007), plastyczka. Małżeństwo pozostało bezdzietne.

Ordery i odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi (9 listopada 1932)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Andrzej Rotwand is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Andrzej Rotwand
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes