peoplepill id: andrzej-kos-1
AK
2 views today
2 views this week
The basics

Quick Facts

Gender
Male
The details (from wikipedia)

Biography

Andrzej Jan Kos (ur. 28 października 1954 w Sosnowcu) – polski elektronik, profesor zwyczajny od 2003, doktor habilitowany inżynier, pracownik Katedry Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kierownik Zespołu Nano- i Mikrosystemów.

Życiorys

Absolwent Technikum Energetycznego w Sosnowcu i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1978). Jako student został odznaczony Medalem Staszica dla najlepszego studenta uczelni w roku akademickim 1977/78.

Doktoryzował się w AGH w 1983, zaś habilitował w 1994 w Politechnice Łódzkiej. Praca doktorska (1983) dotyczyła zwiększenia sprawności i niezawodności scalonych układów elektronicznych z uwzględnieniem procesów elektro-termicznych. Praca habilitacyjna (1994) poświęcona jest projektowaniu i optymalizacji scalonych systemów elektronicznych z wykorzystaniem zarówno klasycznych metod jak i sztucznej inteligencji, w dużym stopniu przygotowana była w University of Manchester (UMIST). Tam też brał udział w projekcie dot. przedsiębiorczości akademickiej. Jest profesorem tytularnym nauk technicznych od 2001 r. ze specjalnością technologie informacyjne.

Członek Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN od 2003. Ekspert Komisji Europejskiej od 1999. Pracuje na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, w Katedrze Elektroniki. Pełni funkcję Kierownika Zespołu Nano- i Mikro-systemów. W latach 2005-2008 był prodziekanem ds. Nauki i współpracy z zagranicą.

W swoich badaniach naukowych prof. Andrzej Kos zajmuje się projektowaniem i szeroko rozumianym zastosowaniem w praktyce mikro- i nano-systemów jako warstwy fizycznej technologii informacyjnej. Między innymi wdrożył elektroniczny system bezpieczeństwa pracy pieców indukcyjnych o masie wkładu 8 t w latach 80. XX wieku w Fabryce Silników Elektrycznych TAMEL w Tarnowie. Jego zainteresowania naukowe dotyczą także inżynierii biomedycznej. Zastosował w praktyce termiczną matrycę odczytową (tablet) dla niewidomych, wykonaną wg. swojego patentu.  Termiczna matryca dla niewidomych uznana została za jedno z 10 najważniejszych wydarzeń w polskiej medycynie w 2011 r. przez portal Nauka w Polsce PAP (6 pozycja). Jest projektantem oryginalnego systemu bezpieczeństwa dla górnictwa podziemnego. Brał udział w pionierskim programie wprowadzania nauczania projektowania scalonych systemów elektronicznych w krajowych ośrodkach akademickich i przemysłowych - ADEC.

Na podkreślenie zasługuje doprowadzenie, dzięki staraniom prof. A. Kosa, do utworzenia filii 2 renomowanych firm z obszaru wysokich technologii informacyjnych w Krakowie: SILICON LABS (Norwegia) i SILICON CREATIONS (USA). Obie firmy zajmują się projektowaniem i wytwarzaniem systemów scalonych. W Krakowie mieszczą się wyłącznie biura projektowe. Prof. A. Kos prowadzi współpracę naukowo-badawczą i dydaktyczną z partnerami zagranicznymi, w tym z University of Ghent, Ecole Centrale d’Electronique – Paris, Aristotle University of Thessaloniki, Prowadzi wykłady dla studentów tych uczelni dotyczące projektowania bioelektronicznych systemów wielkiej skali integracji (nano-systemów).

Współpracuje także z polskimi partnerami: KOPEX MACHINERY SA, ELSTA ELEKTRONIKA, PAYDA ELECTRONICS, KONEL, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Jest zapraszany na wykłady dla uczniów szkół średnich, m. in. w Jarosławiu i Przemyślu. Odbył staże naukowe w różnych ośrodkach naukowych, m.in: Technical University of Eindhoven, University of East England, Universite de Grenoble, Technische Universitat Darmstadt, Helsinki University of Technology oraz w ośrodkach przemysłowych: w Ośrodku Badawczo-Rozwojowych Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów w Krakowie (obecnie ITE – Kraków), FSE TAMEL w Tarnowie.

Od 2008 jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Współpracy z Zagranicą przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był członkiem sekcji Elektroniki Komitetu Badań Naukowych. Członek lub przewodniczący komitetów naukowych konferencji: IEEE, ICSES, IMAPS, MIXDES, ELTE, NTI. Kierownik kilkunastu projektów MNiSzW, NCBiR, NCN, Komisji Europejskiej, NATO. Jest autorem lub współautorem ok. 300 publikacji naukowych, 3 monografii, w tym jednej wydanej w Wielkiej Brytanii oraz 4 patentów. Jeden z nich otrzymał złoty medal na targach Innowacji w Brukseli w 2011 r. Jest promotorem ukończonych ponad 300 prac magisterskich lub inżynierskich i 9 doktoratów. Otrzymał wiele nagród za działalność naukową i dydaktyczną. Jest odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Żonaty, ma córkę (lekarz) i syna (inżynier elektronik). Uprawia łyżwiarstwo, turystykę górską, fotografię, interesuje się jazzem.

Bibliografia

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Andrzej Kos is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Andrzej Kos
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes