peoplepill id: andrzej-korsak
AK
Poland
2 views today
2 views this week
Andrzej Korsak
Polish physician

Andrzej Korsak

The basics

Quick Facts

Intro
Polish physician
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Vilnius, Vilnius City Municipality, Vilnius County, Lithuania
Place of death
Hamburg, Germany
Age
71 years
Family
Education
Wrocław Medical University
Awards
Cross of Valour
 
Andrzej Korsak
The details (from wikipedia)

Biography

Andrzej Michał Ziemowit Korsak, ps. Żuraw i Aczek(ur. 21 stycznia 1928 w Wilnie, zm. 15 marca 1999 w Hamburgu) – polski lekarz, pisarz, popularyzator medycyny, harcerz Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, więzień polityczny PRL, taternik i grotołaz.

Życiorys

Kościół i klasztor jezuitów w Nowym Sączu – miejsce spotkania założycielskiego w kwietniu 1941 obywatelskiego komitetu pomocy Żydom z pobliskiego getta, widok współczesny
Odznaka Zgrupowania Pułku AK Baszta

Urodził się w Wilnie. Pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. Był synem zawodowego oficera Wojciecha Korsaka (1894–1965) i Ireny z domu Brzostowskiej (1898–1974). Ojciec był szefem Rejonowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu i w czasie wojny walczył w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Matka przebywała z dziećmi w Nowym Sączu. Od listopada 1939 była jedną z lokalnych inicjatorek i członkiem organizacji pomagającej Żydom z lokalnego getta.Pracując na kolei jako sprzątaczka zbierała informacje na temat transportów z Nowego Sącza i Tarnowa do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. W swoim mieszkaniu przetrzymywała w roku 1941 uciekinierów z pobliskiego getta. Używała pseudonimu „Roma”.

Andrzej Korsak aktywnie uczestniczył w konspiracji w rejonie Nowego Sącza i pomocy ludności żydowskiej. Był członkiem Szarych Szeregów, używał pseudonimów „Aczek” i „Żuraw”. We wspomnieniach napisał: „Zdawałem sobie sprawę, że puszczenie pary z ust nie tylko może narazić wielu ludzi na pewną śmierć, ale skazałoby mnie na okropne, stokroć większe męczarnie”.

W latach 1941–1944 uczestniczył, razem z matką, w Akcji N. Aby uniknąć aresztowania przez Gestapo wyjechał w 1944 do Warszawy i w pod pseudonimem „Żuraw” wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK pułku „Baszta” (batalion „Olza”). Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Wlatach 1945–1949 był członkiem Męskiego Hufca ZHP w Nowym Sączu. W 1948 uzyskał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im, Jana Długosza w Nowym Sączu, jednej z najstarszych (1818) szkól w Polsce. W tym samym roku został przyjęty na studia medycyny w Uniwersytecie i Politechnice we Wrocławiu, które ukończył dopiero w 1960. W 1951 został razem z Aleksandrem Seniutą (ps. „Krzysztof”) aresztowany i skazany na 8 lat więzienia pod zarzutem przynależności na terenie Wrocławia do organizacji podziemnej Armii Krajowej.Obniżony po amnestii wyrok czterech lat w całości odbył (1951–1954) w ciężkim więzieniu w Strzelcach Opolskich. Jako „były członek nielegalnej organizacji” byłinwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL do 1990.

Stopień naukowy doktora medycyny (promotor prof. Zdzisław Wiktor) w Akademii Medycznej we Wrocławiu uzyskał w 1971. W latach 1960–1971 był członkiem Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych.

Od 1963 pracował jako kierownik przemysłowej przychodni lekarskiej w Piasecznie, a w okresie 1971–1979 był adiunktem naukowo-badawczym w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. W 1979 zatrudnił się jako lekarz okrętowy w Polskich Liniach Oceanicznych, gdzie pracował do czasu stanu wojennego w Polsce. W 1983 uzyskał azyl w Niemczech, gdzie później pracował jako lekarz. Zabierał głos w sprawach polskiej kultury. Zmarł w Hamburgu w 1999. Został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Północnym, kwatera S-IX-2, rząd 2, grób 25.

Twórczość pisarska

Getto w Nowym Sączu, 1941

Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu przechowuje opracowanie Andrzeja Korsaka poświęcone pomocy Żydom w czasie okupacji i przedstawiające jej przykłady w powiecie nowosądeckim. Napisał ten tekst w 1969 w odpowiedzi na atakujący Polaków artykuł Szymona Wisenthala w brytyjskim dzienniku „The Guardian”. Jego relacja o pomocy Żydom została także włączona do monografii Polacy, Żydzi: 1939–1945 wydanej przez Książka i Wiedza w 1971. W 1988 w oparciu o własne wspomnienia opisał konspirację harcerzy nowosądeckich w latach wojny. Wspomnienia o bohaterskich uczestnikach i dramatach Akcji N w powiecie nowosądeckim zamieścił w obszernej pracy zbiorowej w 1972. W 2007 roku wydano jego wspomnienie o akcji pomocy Żydom przez Polaków i okrucieństwach niemieckich w Nowym Sączu.

W 1973 Wrocławskie Towarzystwo Naukowe wydało jego monografię o XVI-wiecznym lekarzu dolnośląskim Joachimie Achillesie. Dla młodzieży opracował zarys historii polskiej medycyny.

Był autorem ponad czterdziestu książek oświatowo-zdrowotnych i poradników medycznych. Był pionierem w Polsce walki z nikotynizmem,Książka Nie dajmy się astmie miała szereg wydań i została przetłumaczona na język czeski. Jego popularno-naukowa broszura Krew–życie wydana w 1964 przez Polski Czerwony Krzyż i Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich była powodem śledztwa Służby Bezpieczeństwa.

Inne informacje

Andrzej Korsak w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach, 1960

Uprawiał taternictwo. Od 1956 był także członkiem wrocławskiej Sekcji Grotołazów i uczestniczył jako członek lub kierownik w wyprawach jaskiniowych w Tatrach. Kierował wyprawą w Jaskini Zimnej w 1957. W 1977 wydał książkę wspomnieniową Tatrzańscy kosynierzy przedstawiającą historię zdobywania przez wrocławian ścian i jaskiń tatrzańskich w latach 1947–1960.

W 1997 napisał powieść biograficzną o Michale Belinie-Czechowskim.

Kolekcjonował rzeźby w drewnie Józefa Soboty (1895–1979), polskiego prymitywisty ze wsi Regut w woj. mazowieckim. Kolekcja 46 rzeźb została w 2019 odkupiona przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu od Michała, syna Andrzeja.

W 1960 wstąpił w związek małżeński z Władysławą z domu Bońdos (1930–2014), mieli syna Michała (ur. 1963) i córkę Izabellę (ur. 1965).

Przypisy

Linki zewnętrzne

  • Andrzej Korsak, [w:] Katalog Biblioteki Narodowej [dostęp 2020-10-05]
  • Andrzej Korsak, [w:] Katalog Biblioteki Jagiellońskiej [dostęp 2020-10-06]
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Andrzej Korsak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Andrzej Korsak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes