Andrzej Kaube
Quick Facts
Biography
Andrzej Kaube (ur. 14 czerwca 1945 r. wWągrowcu, zm. 4 września 1992 w Tatrach) – polski archeolog. W latach 1968–1992 kustosz Muzeum Regionalnego w Wolinie. Inicjator tamtejszego Festiwalu Słowian i Wikingów. Zasłużony w badaniach i ochronie zabytków Ziemi Wolińskiej, zaangażowany w rozwój kulturalny miasta Wolin.
Życiorys i praca
W 1963 roku skończył Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu, następnie studia na Wydziale Archeologii UAM w Poznaniu (1968). W okresie studiów brał udział w pracach wykopaliskowych na Wolinie. Obronił pracę magisterską pt. "Włókiennictwo wczesnośredniowiecznego Wolina". 2 stycznia 1968 roku zostaje kierownikiem i późniejszym dyrektorem Muzeum Regionalnego w Wolinie, którą to funkcję piastuje do śmierci w 1992 roku. W tym czasie dba o zasoby muzeum gromadząc różnego rodzaju artefakty - zabytki archeologiczne, etnograficzne i historyczne dotyczące miasta, wyspy oraz okolic Wolina. Prowadzi również bogatą dokumentację fotograficzną za którą otrzymuje nagrody (fotografia dokumentalna). W wolińskim muzeum organizowane są wystawy fotograficzne, powołuje także Młodzieżowe Koło Przyjaciół Muzeum.
Dzięki jego działalności udaje się uratować wiele zabytków, m.in. wrak statku w Kamieniu Pomorskim (koryto rzeki Dziwny), czy ozdoby z V okresu epoki brązu.
Był autorem wielu popularnonaukowych przewodników, folderów i ulotek. Z jego inicjatywy opracowano projekt budowy pomnika Mieszka I połączony ze zbieraniem funduszy, zrekonstruowano fragmenty dawnej zabudowy miasta (port z X wieku, umocnienia miejskie). Dzięki jego staraniom miała szansę zaistnieć bliska współpraca wolińsko-duńska, która zaowocowała "Targami wikińskimi".
Za swoją pracę otrzymał Nagrodę Wojewody Szczecińskiego oraz odznakę Zasłużonego Działacza Kultury (1984).
Obecnie jego imieniem nazwane jest Muzeum Regionalne w Wolinie.
Zmarł 4 września 1992 roku w Tatrach. Pochowany na cmentarzu farnym w Wągrowcu.