peoplepill id: alfons-bronarski
AB
Poland
1 views today
2 views this week
Alfons Bronarski
(1891-1965)

Alfons Bronarski

The basics

Quick Facts

Intro
(1891-1965)
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Tlumach, Ukraine
Place of death
Fribourg, Switzerland
Age
74 years
Family
The details (from wikipedia)

Biography

Alfons Amadeusz Bronarski (ur. 13 marca 1891 w Tłumaczu, zm. 11 maja 1965 we Fryburgu) – polski historyk i filolog.

Życiorys

Syn radcy rządowego Juliusza Bronarskiego i Marii z Nikischów, jego bratem był Ludwik Bronarski. Od 1902 uczył się w IV Gimnazjum we Lwowie, po złożeniu egzaminu dojrzałości w czerwcu 1910 wyjechał do Wiednia. Studiował na Uniwersytecie filologię i literaturę romańską, germańską i słowiańską, w 1914 uzyskał magisterium i przeniósł się na Uniwersytet we Fryburgu, gdzie kontynuował studia doktoranckie. W 1918 uzyskał stopień doktora, od 1920 pracował jako sekretarz w Redakcji Wydawnictw Encyklopedycznych o Polsce Wydziału Narodowego Polskiego w Ameryce z siedzibą we Fryburgu, a następnie w Genewie. W 1924 wyjechał do Paryża, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rok później został profesorem języka francuskiego. Alfons Bronarski był poliglotą, biegle władał francuskim niemieckim, angielskim i włoskim. Od 1927 był kierownikiem Biura Prasowego w Poselstwie RP w Bernie i gdzie równocześnie kierował działem propagandy. W grudnia 1935 został attaché prasowym poselstwa i zajmował to stanowisko przez dziesięć lat, odwołano go w związku ze zmianami ustrojowymi w Polsce. Równolegle do pracy dyplomatycznej od roku akademickiego 1929/1930 był wykładowcą filologii polskiej na Uniwersytecie w Neuchâtel. Wykłady obejmowały relacje intelektualne pomiędzy Szwajcarią a Polską w ujęciu historycznym, historię Polski, historię języka polskiego w zarysie oraz podstawowy kurs języka polskiego. W 1938 w uznaniu zasług dla Uniwersytetu nadano Alfonsowi Bronarskiemu tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1944 otrzymał mianowanie na "chargé de cours" na Uniwersytecie we Fryburgu przy Katedrze Języków i Literatur Słowiańskich, równocześnie kontynuował prowadzenie wykładów na Uniwersytecie w Neuchâtel. W latach 1940-1945 był delegatem poselstwa polskiego rządu na uchodźstwie w Bernie przy organizacji trzech obozów uniwersyteckich - w Winterthurze, Fryburgu i Herisau oraz Liceum Polskiego działającego w Wetzikonie. Uczniami i studentami byli polscy żołnierze 2 Dywizji Strzelców Pieszych internowani w Szwajcarii w 1940. Uczestniczył w posiedzeniach Rady Naukowej obozu w Wintenturze oraz członkiem komisji do sprawegzaminów dojrzałości w liceum wetzikońskim. W latach 1951-1958 pełnił funkcję prezesa Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii, później był jego prezesem honorowym. Pod koniec życia zaangażował się w działalność społeczną, uczestniczył w organizacji uroczystości w rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki, a w latach 1963-1964 zorganizował w Szwajcarii obchody 600-lecia powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.

Zmarł w 1965, spoczywa na Cimetière de Bourguillon we Fryburgu.

Praca wydawnicza

W latach 1927-1930 publikował broszurę w języku francuskim o stosunkach polsko-szwajcarskich. Był autorem licznych artykułów i notatek dotyczących spraw polskich, które publikowano w czołowych dziennikach szwajcarskich. Do najważniejszych publikacji Alfonsa Bronarskiego zalicza się "Les realtione entre „Qvo vadis” d’Henri Sienkiewicz et les littératures romanes (en polonais)" wydane w Poznaniu w 1926 oraz "Relations intellectuelles entre la Suisse et la Pologne" w Warszawie w 1930. W 1945 w Lozannie wydano "L’Italie et la Pologne Au cours de siecles" oraz pracę na temat poematu Juliusza Słowackiego „W Szwajcarii” i jego geneza. W 1951 był autorem przyczynek do dziejów twórczości tego poety opublikowany w Londynie w Księdze Zbiorowej wydanej w stulecie śmierci..

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi /1935/;
  • Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury.
  • Srebrna Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Kombatantów Polskich w Londynie /1959/.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Alfons Bronarski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Alfons Bronarski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes