peoplepill id: aleksandr-pavlov-6
AP
2 views today
1 views this week
Aleksandr Pavlov
Politician

Aleksandr Pavlov

The basics

Quick Facts

Intro
Politician
Work field
Gender
Male
Place of birth
Odesa, Odessky Uyezd, Kherson Governorate, Russian Empire
Place of death
Moscow, Moscow Governorate, Russian Empire, Duchy of Moscow
Age
56 years
Awards
Order of the Red Banner
 
The details (from wikipedia)

Biography

Aleksandr Wasiljewicz Pawłow, ros. Александр Васильевич Павлов (ur. 10 grudnia/22 grudnia 1880 w Odessie, zm. 14 sierpnia 1937) – rosyjski i radziecki wojskowy, uczestnik wojny domowej w Rosji po stronie czerwonych, następnie m.in. wykładowca Akademii Wojskowej im. Frunzego. Ofiara czystki stalinowskiej w Armii Czerwonej.

Życiorys

Był synem urzędnika z Odessy. W 1898 r. ukończył w rodzinnym mieście szkołę rolniczą, zaś w 1901 – Instytut Rolniczy, uzyskując specjalność agronoma. Przez kolejne trzynaście lat pracował m.in. w szkole rzemieślniczej w Jelisawietpolu oraz jako agronom-instruktor uprawy winorośli i produkcji wina w Anapie w Besarabii. Powołany do wojska w 1914 r., został skierowany do 48 pułku rezerwy, zaś w roku następnym ukończył w Odessie szkołę chorążych. Brał następnie udział w działaniach wojennych na frontach południowo-zachodnim oraz zachodnim. W armii Imperium Rosyjskiego dosłużył się stopnia porucznika. Po rewolucji lutowej został wybrany na przewodniczącego komitetu żołnierskiego w 74 pułku piechoty, zaś w okresie rewolucji październikowej był członkiem komitetu rewolucyjno-wojskowego 7 Armii Frontu Południowo-Zachodniego. W 1917 r. wstąpił do partii bolszewickiej.

Ochotniczo przyłączył się do formowanej w początkach 1918 r. Armii Czerwonej. Na początku tegoż roku został szefem sztabu 7 Armii. W listopadzie 1918 r. powierzono mu kierowanie sztabem 27 dywizji strzeleckiej. Między listopadem 1918 r. a marcem 1919 r. był dowódcą pułku, a następnie 2 brygady 26 dywizji strzeleckiej. Od marca 1919 r. dowodził 27 dywizją strzelecką. 31 lipca 1919 r. został odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru za zwycięstwo, jakie odniósł na czele swojej dywizji w starciu pod stacją Uszarowa nad Biełą. W grudniu 1919 r. Pawłow został dowódcą 10 Armii i pozostawał na tymże stanowisku do czerwca roku następnego. Pod jego dowództwem 10 Armia brała udział w zwycięskich dla czerwonych operacjach tichorieckiej oraz kubańsko-noworosyjskiej, których rezultatem było zmuszenie białych Sił Zbrojnych Południa Rosji do opuszczenia Północnego Kaukazu i ewakuacji na Krym.

Od sierpnia do grudnia 1920 r. dowodził wydzieloną dywizją Wojsk Wewnętrznej Ochrony Republiki na Froncie Zachodnim.

Brał udział w tłumieniu powstania tambowskiego jako dowódca wojsk guberni tambowskiej, dokąd skierowano go w grudniu 1920 r. W lipcu 1921 r. został przeniesiony na stanowisko inspektora piechoty sił zbrojnych Ukrainy i Krymu. Od czerwca 1922 r. dowodził 4 korpusem strzeleckim, następnie od kwietnia 1924 r. był zastępcą dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego. W lutym 1926 r. przeniesiono go na stanowisko zastępcy Nadwołżańskiego Okręgu Wojskowego, które sprawował przez pięć lat. W 1931 r. został zastępcą inspektora piechoty Armii Czerwonej.

Od 1931 r. prowadził zajęcia z zakresu taktyki na Akademii Wojskowej im. Frunzego. W 1934 r. został kierownikiem Wydziału Specjalnego Akademii, będąc równocześnie jego słuchaczem (ukończył kurs w 1936 r.). W styczniu 1937 r. mianowano go zastępcą kierownika Akademii odpowiedzialnym za studia zaoczne. W 1935 r. nadano mu stopień wojskowy komdywa.

Aleksandr Pawłow został aresztowany 5 czerwca 1937 r., w początkowej fazie stalinowskich czystek w Armii Czerwonej. 14 sierpnia tego samego roku został oskarżony o udział w antypaństwowym spisku wojskowym, skazany na śmierć i rozstrzelany.

2 czerwca 1956 r. został zrehabilitowany.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Aleksandr Pavlov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Aleksandr Pavlov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes