peoplepill id: adam-ostaszewski-1
AO
Poland
5 views today
7 views this week
Adam Ostaszewski
Major kawalerii

Adam Ostaszewski

The basics

Quick Facts

Intro
Major kawalerii
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Death
Age
79 years
The details (from wikipedia)

Biography

Adam Ostaszewski herbu Ostoja(ur. 1750 w Morawce k. Ciechanowa, zm. 1829 w m. Szkarawka), major kawalerii narodowej 1792, typ starego polskiego żołnierzaupamiętniony w poemacie rycerskim "Mohort" Wincentego Pola.

Życiorys

Pochodził ze szlacheckiej rodziny Ostaszewskich herbu Ostoja. Był synem Tomasza i Anny z Budzyńskich Służył w wojsku koronnym na kresach Rzeczypospolitej w szwadronie rotmistrza Mikołaja Mrozowickiego. Po powołaniu przez Sejm Czteroletni w 1789 r. komisji cywilno-wojskowych dla województw, ziem i powiatów Rzeczypospolitej (organów władzy państwowej, a zarazem samorządowej w terenie) wszedł do komisji cywilno-wojskowej w Żytomierzu.

W czasie wojny polsko-rosyjskiej 1792 r. służył w armii polskiej pod dowództwem ks. Józefa Poniatowskiego. Walczył pod Boruszkowcami, Zieleńcami i pod Dubienką.

W bitwie pod Boruszkowcami, "na grobli zaszczytnie walczył, mężnie uderzył na działa, konia pod nim ubito." Poeta Wincenty Pol w poemacie historycznym o Mohorcie, kresowym rycerzu i bohaterze, poległym 14 czerwca 1792 w bitwie pod Boruszkowcami, tak opisuje tę bitwę i moment przybycia księcia Poniatowskiego:


Z dział uderzono: i w szarym obłoku
I wódz i oddział zginął nagle oku.
Czekamy chwilę — koń Mohorta wraca...
A Ostaszewski: — „Teraz na nas praca!
[…]
Książę z raportu już o wszystkiem wiedział,
Że Mohort zginął, a na placu bitwy
Jest Ostaszewski i pagórka strzeże,
Gdzie działa stały — rzekł: „Szkoda méj Litwy!
I jakże zginął?”
„Jak giną rycérze!”
Rzekł Ostaszewski — „jak dąb się powalił,
Ale nas wszystkich swym zgonem ocalił!”


W bitwie pod Zieleńcami odznaczył się męstwem, rycerską walecznością; pod Dubienką dowodził prawym skrzydłem i utrzymał daną sobie pozycję. Po skończonej bitwie Kościuszko powierzył mu straż obozu i przemówił wobec całego sztabu: "Gdzie tak waleczny oficer czuwa, mogę spocząć chwil kilka.".

Po bitwie pod Dubienką książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko przedstawili go królowi do awansu. W dniu 14 sierpnia 1792 został majorem kawalerii narodowej w 5 Brygadzie Kawalerii Narodowej Jana Świejkowskiego (po odejściu z brygady majora Józefa Szczutowskiego)..

Po wojnie osiadł na Wołyniu. Sprzedawszy dziedziczną wieś Morawkę w ziemi ciechanowskiej na Mazowszu, około 1800 r. kupił w powiecie zwiahelskim, blisko Ostropola, wieś Pyszki. Później nabył także wsie Szkarawkę, Majdan i Widły w pow. zasławskim. W 1802 r. został wpisany, wraz z synem Eliaszem, do księgi szlachty guberni wołyńskiej. Na parę lat przed śmiercią zamieszkał w m. Szkarawka (dziś Wełyka lub Mała Szkariwka w obwodzie chmielnickim). Tam zmarł w 1829 r.; pochowany na cmentarzu w Ostropolu.

Z małżeństwa z Teklą Dąbrowską (córką Tadeusza Dąbrowskiego, stolnika halickiego, właściciela wsi Stupnik w powiecie winnickim) miał syna Eliasza, urodzonego w 1802, studenta prawa na Uniwersytecie Wileńskim, członka patriotycznego Zgromadzenia Filaretów w Wilnie, który został z racji swojej patriotycznej działalności poddany śledzwu i w latach 1823-1824 był więziony przez władze rosyjskie i osadzony w celi w klasztorze oo Bazylianów w Wilnie, gdzie więzieni byli również Adam Mickiewicz, Tomasz Zan i inni członkowie Zgromadzenia Filaretów. Eliasz Ostaszewski był autorem opublikowanych we fragmentach wspomnień, które ukazały się w zbiorze „Wspomnienia polskich czasów dawnych i późniejszych" wydanym we Lwowie w 1894 przez "Helleniusza" - Eustachego Iwanowskiego (1813-1903), pisarza, pamiętnikarza, archiwistę i zbieracza dziejów Ukrainy..

W 1883 Stanisław Witkiewicz namalował obraz przedstawiający majora Adama Ostaszewskiego po bitwie pod Dubienką. Obraz ten był wystawiony w Towarzystwie Zachęty Sztuk Plastycznych. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajdują się rysunki przedstawiające obozowe krzesło i stół Ostaszewskiego.

Zobacz też

  • Ostoja (herb szlachecki)
  • Ostaszewscy herbu Ostoja

Przypisy

Bibliografia

  • Kazimierz Pułaski, Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy. Warszawa 2004, str. 147-148
  • Roman Aftanazy, Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej, t. 5, Wydawnictwo Ossolineum, 1994, str. 390-391
  • Oleg Chorowiec, Herbarz szlachty wołyńskiej, t. 1, Radom 2012, s. 354-355
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Adam Ostaszewski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Adam Ostaszewski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes