peoplepill id: adam-fiok
AF
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Poland
Age
67 years
Education
Warsaw University of Technology
The details (from wikipedia)

Biography

Adam Jan Fiok (ur. 24 czerwca 1933 w Warszawie, zm. 4 września 2000 tamże) – polski elektronik i metrolog, profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej.

Życiorys

Syn Stanisława i Marii z Marszałkowskich. W 1951 zdał maturę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Władysława IV w Warszawie, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, po roku przeniósł się na Wydział Łączności. W 1955 uzyskał tytuł inżyniera łączności, a w 1959 magistra inżyniera łączności o specjalności radiotechnika. W 1964 na Wydziale Łączności obronił pracę doktorską pt. "Analiza biernych filtrowych metod pomiaru parametrów rezonatorów kwarcowych".

Od 1954 był zawodowo związany z Politechniką Warszawską, początkowo jako zastępca asystenta, następnie jako asystent, a od 1959 jako starszy asystent. W 1964 został adiunktem, a w 1974 uzyskał habilitację przedstawiając na Wydziale Elektroniki pracę pt. "Transmisyjne metody pomiaru dwójników wielo rezonansowych". Od 1974 był docentem, w 1991 otrzymał tytuł naukowy profesora i pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 1999 przeszedł na emeryturę, ale pozostał czynny zawodowo na część etatu jako profesor zwyczajny.

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (AII-6-20).

Przebieg pracy zawodowej

Pracę rozpoczął w Katedrze Urządzeń Radiotechnicznych, a po reorganizacji uczelni w Instytucie Radiotechniki, a dokładnie w podlegających mu w Zakładach: Telewizji, Radiokomunikacji, Elektroakustyki i Miernictwa Piezoelektrycznego. W 1975 został zastępcą dyrektora Instytutu Radioelektroniki ds. dydaktycznych, od 1978 przez cztery lata kierował Zakładem Elektroakustyki. W 1984 ponownie został zastępcą dyrektora, tym razem do spraw nauki, w latach 1985-1997 kierował Zakładem Miernictwa Piezoelektrycznego.

Adam Fiok specjalizował się w miernictwie radioelektronicznym, a szczególnie w modelowaniu oraz teorii i zastosowaniu transmisyjnych metod pomiarów dwójników rezonansowych. Większość publikacji i referatów naukowych poświęcił modelowaniu i pomiarom. Wypromował pięciu doktoratów oraz był opiekunem ponad stu prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.

Stworzył i przez wiele lat kierował zespołem naukowo-badawczym, którego zadaniem było opracowywanie i wdrażanie metod i systemów pomiarowych stosowanych w różnych obszarach radioelektroniki m.in.: budowa na początku lat 60-tych cyfrowych mierników częstotliwości i fazy; stworzenie pod niech lat 60-tych unikalnego systemu do badań jonosfery przez pomiar zmian częstotliwości sygnałów sztucznych satelitów Ziemi; opracowanie w latach 1974-1991 grupy systemów pomiarów rezonatorów kwarcowych w fazie produkcji, a następnie systemów do homologacyjnych pomiarów urządzeń radiokomunikacyjnych.

Publikacje

Adam Fiok opublikował ponad 120 prac naukowych oraz cztery książek:

  • "Telewizja — podstawy ogólne" WKiŁ (1992 i 1997),
  • "Mała encyklopedia metrologii", WNT 1989 (koordynator i autor),
  • "Obliczanie wzmacniaczy i generatorów mocy wielkiej częstotliwości" WNT 1971 (współautor),
  • "Podstawy telewizji" WPW 1983, (skrypt).

Członkostwo

  • sekretarz naukowy (1987-89) i wiceprzewodniczący (1989-95) Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN;
  • członek Rady Generalnej i Kolegium Redakcyjnego kwartalnika "Measurement", w ramach IMEKO (Międzynarodowej Konfederacji Pomiarów);
  • inicjator, założyciel, w latach 1989-1998 przewodniczący, od 1998 przewodniczący honorowy Komitetu Technicznego TC-4 IMEKO (dotyczącego pomiarów wielkości elektrycznych);
  • wiceprzewodniczący POLSPAR (Polskie Stowarzyszenie Pomiarów Automatyki i Robotyki) i przewodniczący Komitetu Pomiarów (1992-2000).
  • członkiem i v-przewodniczącym (1993-96) Zarządu Oddziału Warszawskiego PTETiS.
  • działacz w Związku Nauczycielstwa Polskiego, jeden z inicjatorów i wiceprzewodniczący Sekcji Nauki ZNP.

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi (1975),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984),
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1976),
  • Złota Odznaka "Zasłużony dla Politechniki Warszawskiej".

W uznaniu działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej otrzymywał nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministra Edukacji Narodowej (1972, 1975, 1986 i 1992) oraz liczne nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej i NOT.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Adam Fiok is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Adam Fiok
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes