peoplepill id: adam-bobryk
AB
Poland
1 views today
4 views this week
Adam Bobryk
Polish sociologist

Adam Bobryk

The basics

Quick Facts

Intro
Polish sociologist
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Siedlce, Poland
Age
57 years
The details (from wikipedia)

Biography

Adam Bobryk (ur. 28 listopada 1967 w Siedlcach) – polski socjolog, dziennikarz, samorządowiec, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny i rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W pracy naukowej specjalizuje się w tematyce mniejszości narodowych i wyznaniowych, w tym w problematyce Polaków na Wschodzie.

Życiorys

W latach 1982–1989 uczestniczył w podziemnej działalności politycznej, kolportował ulotki i prasę. Za tę działalność był więziony. W 1987 wraz z bratem Witoldem zaangażował się w tworzenie struktur Polskiej Partii Socjalistycznej w Siedlcach. Był drukarzem pisma PPS „Iskra”, następnie redagował pismo SKR PPS o nazwie „Naprzód” (1989–1990). Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Tymczasowego Komitetu Krajowego PPS, a po zjednoczeniu części środowisk socjalistycznych wiceprzewodniczącego Rady Naczelnej PPS. Był odpowiedzialny za współpracę socjalistów ze Wschodem, w tym środowiskami białoruskiej lewicy

W latach 90. pracował jako dziennikarz w lokalnej prasie, m.in. „Tygodniku Siedleckim”, „Kurierze Siedleckim” oraz „Nowym Echu Podlasia”. W wyborach w 1991 bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z listy Solidarności Pracy, zaś dwa lata później o mandat senatorski w województwie siedleckim z ramienia PPS (z poparciem SLD). Od 1994 wybierany do rady miejskiej Siedlec z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był m.in. przewodniczącym Komisji Kultury, Sportu i Turystyki (1998–2001), w 2006 został wiceprzewodniczącym rady miejskiej. W wyborach 2006 był kandydatem Lewicy i Demokratów na prezydenta miasta popieranym przez Samoobronę. Uzyskał w pierwszej turze 17,51% głosów. W wyborach samorządowych w 2010 po raz ostatni uzyskał mandat radnego.

W 1995 ukończył studia socjologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na podstawie pracy zatytułowanej Odrodzenie narodowe Polaków w Republice Litewskiej 1987–1997. W 2015 rada Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie rozprawy pt. Społeczne znaczenie funkcjonowania polskich ugrupowań politycznych w Republice Litewskiej 1989–2013 i dorobku naukowego nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie socjologii (specjalność: mniejszości narodowe i etniczne, socjologia polityki). Zatrudniony jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, został również rzecznikiem prasowym uczelni.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Białoruskiego Towarzystwa Historycznego, a także Siedleckiego Towarzystwa Naukowego oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Siedlcach.

W 2011, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Żonaty, ma dwoje dzieci.

Publikacje

  • Blisko, a tak daleko: Polacy w obwodzie brzeskim na Białorusi (red. nauk.), Siedleckie Towarzystwo Naukowe; Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Siedlcach, Siedlce 2004.
  • Odrodzenie narodowe Polaków w Republice Litewskiej 1987–1997, Dom Wydawniczy Duet, Toruń, Łysomice, 2006.
  • Prawosławie w Siedlcach (współautor z Izabelą Kochan), Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”, Siedlce 2007.
  • Życie społeczne Polaków na Wschodzie: wybrane zagadnienia (red. nauk.), Archiwum Państwowe w Siedlcach, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Siedlcach, Siedlce 2007.
  • Przeobrażenia i zmiany: nauki humanistyczne (red. Ryszard Droba, Adam Bobryk, Ewelina Obrępalska), Wydawnictwo Akademii Podlaskiej, Siedlce 2010.
  • Kultura pogranicza – pogranicze kultur (red. nauk.), Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”, Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Siedlce, Pułtusk 2005.
  • Siedlce 1448–2007 (współautor), Wyd. 2 zm. i poszerzone, Wydawnictwo Akademii Podlaskiej, Siedlce 2007.
  • Ślady przeszłości. Historia i teraźniejszość prawosławia na południowo-zachodnim Podlasiu w świadomości społecznej (współautor z Izabelą Kochan), Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”, Siedlce 2010.
  • Społeczne znaczenie funkcjonowania polskich ugrupowań politycznych w Republice Litewskiej 1989–2013, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedlce 2013.

Przypisy

Bibliografia

  • Adam Bobryk w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2018-07-08].
  • Prawosławie w Siedlcach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”, Siedlce 2007 (nota biograficzna).
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Adam Bobryk is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Adam Bobryk
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes