Grzegorz Kotlarski

Grzegorz Kotlarski

Polish philosopher
The basics

Quick Facts

IntroPolish philosopher
PlacesPoland
wasPhilosopher
Work fieldPhilosophy
Gender
Male
Birth21 May 1936, Grodzisk Wielkopolski, Poland
Death3 December 2015Poznań, Poland (aged 79 years)
Star signGemini
The details

Biography

Grzegorz Marian Kotlarski (ur. 21 maja 1936 w Grodzisku Wielkopolskim, zm. 3 grudnia 2015 w Poznaniu) – polski filozof i historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych i filozoficznych. Specjalizował się w zagadnieniach z zakresu filozofii rosyjskiej, historii filozofii polskiej i powszechnej. Wykładał w Instytucie Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytucie Wschodnim UAM oraz w Katedrze Historii Filozofii na tej uczelni.

Życiorys

Urodził się 21 maja 1936 w Grodzisku Wielkopolskim w rodzinie młynarza Czesława Kotlarskiego i Wandy z domu Litwin. Miał dwóch braci – bliźniaka Jerzego oraz Seweryna. Tuż po rozpoczęciu II wojny światowej wraz z całą rodziną został wysiedlony do Radomska. Po wojnie mieszkał kolejno w Nowym Tomyślu, Płotach i Babimoście, gdzie ukończył szkolę podstawową.

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach-Ligocie (wcześniej uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Wolsztynie) oraz studiów historycznych na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UAM (wcześniejszych studiów na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie nie ukończył). Pracę magisterską, której tematem była Rewolucja w Neapolu 1820–21 w świetle prasy poznańskiej, obronił w 1960 roku. Kierownikiem tej pracy był polski historyk Zdzisław Grot. W tym samym roku rozpoczął pracę w Katedrze Historii Filozofii Uniwersytetu Poznańskiego jako asystent Stefana Kaczmarka.

Rok później ożenił się i przeprowadził do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie otrzymał pracę nauczyciela w I Liceum Ogólnokształcącym. W 1967 roku powrócił ponownie do Poznania, gdzie już jako starszy asystent prowadził badania nad dziejami filozofii w Polsce epoki nowożytnej. Trzy lata później doktoryzował się na podstawie pracy Poglądy filozoficzne Patrycego Przeczytańskiego, którą następnie obronił w 1974 roku. W tym samym roku został adiunktem w UAM. Habilitację otrzymał w 1985 roku na podstawie napisanej dwa lata wcześniej rozprawy zatytułowanej Filozofia społeczna Róży Luksemburg. Próba rekonstrukcji historiozofii.

Był działaczem podziemnej „Solidarności” i Komitetów Obywatelskich, przewodniczył Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na UAM.

Recenzent rozprawy habilitacyjnej Mariana Brody zatytułowanej Historia a eschatologia. Studia nad myślą Konstantego Leontjewa i "zagadką Rosji", promotor i kierownik rozprawy doktorskiej Bartłomieja Brzezińskiego pt. Myśl filozoficzno-religijna Mikołaja Aleksandrowicza Bierdiajewa i jej prawosławne konteksty.

Zmarł 3 grudnia 2015, pochowano go sześć dni później na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 09 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.