Quantcast
peoplepill id: zygmunt-frykowski
ZF
1 views today
1 views this week
Zygmunt Frykowski

Zygmunt Frykowski

Zygmunt Frykowski
The basics

Quick Facts

From Poland
Gender male
Birth 23 February 1917, Ostrzeszów, Poland
Death 23 June 2005, Łódź, Poland (aged 88 years)
Star sign Pisces
The details

Biography

Zygmunt Frykowski (ur. 23 lutego 1917 w Ostrzeszowie, zm. 23 czerwca 2005 w Łodzi) – polski duchowny rzymskokatolicki, ksiądz kanonik.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Urodził się w Ostrzeszowie, w Wielkopolsce, w rodzinie robotniczej. Ojciec, Roch, powstaniec wielkopolski, był działaczem politycznym. Miał siedmioro rodzeństwa, które wcześnie osierociła matka Julianna, umierając w 1935. Ukończył siedmioklasową szkołę powszechną, pomagając w wolnych chwilach salezjanom oraz często służąc do mszy. Salezjanie zaproponowali mu dalsze kształcenie w niższym seminarium, w placówce dla tzw. spóźnionych powołań w Daszawie.

II wojna światowa

W Daszawie przebywał do wiosny 1939, w marcu został powołany do wojska, gdzie przydzielono go do 53 pułku piechoty Strzelców Kresowych 11 Karpackiej Dywizji Piechoty. 17 września 1939 został wzięty do niewoli niemieckiej. W trakcie niewoli został zesłany do obozu, gdzie po niedługim czasie powierzono mu opiekę nad obozową kaplicą, którą musiał sam utworzyć. Po zakończeniu wojny, w końcu maja 1945 trafił do Anglii, gdzie wysłano go do polskiego obozu wojskowego w Szkocji, gdzie wstąpił do armii. W wojsku przebywał do września 1947.

Kapłaństwo

Jesienią 1947 Zygmunt Frykowski wrócił do Polski, gdzie w 1951 uzyskał maturę. W 1952 dopełnił kapłańskiego powołania, wstępując do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W czerwcu 1957 uzyskał święcenia kapłańskie. Przez ponad sześć lat był wikariuszem w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi - Julianowie i w Zgierzu. Pierwsze probostwo otrzymał w styczniu 1964 w Kwiatkowicach. Stamtąd w 1971 trafił do Topoli Królewskiej, gdzie podczas 22-letniej posługi w parafii św. Bartłomieja Apostoła przeprowadził gruntowny remont kościoła. W tym czasie otrzymał również godność dziekana dekanatu tumskiego, a po reformie dekanatów - dziekana dekanatu witońskiego. W 1990 uhonorowano go przywilejem rokiety, nadając godność kanonika.

W 1993 został przeniesiony do Łodzi, do parafii św. Kazimierza, gdzie zmarł. Pochowany został na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Bibliografia

  • Pisarkiewicz Mirosław, Z karabinem i w sutannie, Ziemia Łęczycka 1991, nr 21, s. 1-2.
  • Pisarkiewicz Mirosław, Z karabinem i w sutannie, Ziemia Łęczycka 1991, nr 22, s. 6.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 28 Dec 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://plus.dzienniklodzki.pl/historia/a/tragiczna-historia-rodziny-frykowskich-czy-ciazylo-nad-nimi-fatum,11526708
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes