peoplepill id: zvonimir-runko
ZR
Serbia Croatia Slovenia
1 views today
7 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Ljubljana, Slovenia
Place of death
Novo Mesto, Slovenia
Age
22 years
The details (from wikipedia)

Biography

Звонимир Рунко Павле (Љубљана, 4. јануар 1920 — близина Новог Места, 16. јун 1942), учесник Народноослободилачке борбе и народни херој Југославије.

Биографија

Рођен је 4. јануара 1920. године у Љубљани. Отац му је био истарски Хрват, а мајка Српкиња из Гацка. Пре Првог светског рата и за време рата, породица Рунко је живео у Пули, где му је отац био полицајац. После италијанске окупације Истре, породица је дошла у Љубљану и стари Рунко је и ту кратко време био полицајац.

Звонко је завршио основну школу у Шишки, предграђу Љубљане. Породица је становала у старим војничким баракама, где су углавном живеле избеглице из Корушке, Истре и Словеначког приморја. После основне школе, продужио је школовање у гимназији, у Бежиграду. Најстарији брат у то време већ је радио у железничким радионицама и доносио је комунистичку штампу. Звонко је био, као многи други синови избеглица, у почетку југословенски националиста и члан „Сокола“.

Штампа, коју му је доносио брат, врло брзо је утицала на Звонка. Иступио је из „Сокола“, одбацио национализам и почео да сарађује с комунистима, тако да је већ 1936. године примљен у Савез комунистичке омладине Југославије. Уочи Божића, 1937. године, кад су ђаци имали кратки распуст, отишао је с неколико младића у планине, да тамо у једној кући проучава марксизам. Тамо је требало да дође и тадашњи студент медицине Сергеј Крајгер, управо пуштен из затвора у Сремској Митровици, где је издржавао казну због политичке активности.

Изгледа да их је пратила полиција, а уз то су неки мештани јавили жандармерији да се у планинарској кући налази група сумњивих ђака. Дошли су полицијски агенти, похапсили их и направили код свих преметачину. Нашли су неке материјале, због чега су извршили преметачине и код њихових кућа и опет су понешто нашли. Звонко Рунко био је месец дана у истражном затвору. Непунољетан, није могао да буде кажњен судски, већ је предат надлежним школским властима. Искључен је из свих средњих школа у Југославији, али с правом полагања приватних испита. После искључења, Рунко се посветио искључиво политичком раду међу омладином. Године 1940. позван је у војску, али је одбијен због чира на стомаку. Крајем године, или почетком 1941, примљен је у Комунистичку партију Југославије.

Већ у лето 1941. године, организовао је у Шишки, под руководством Франца Равбара Витеза, три ударне групе које су касније извршиле многе акције. У октобру га је тражила полиција, али га нису нашли код куће. Од тада се кретао по граду с обојеном косом и лажним исправама. Једном су га полицајци легитимисали и хтели да га ухапсе као сумњивог, али је побегао, иако су за њим пуцали.

Кад су италијанске војне власти, крајем фебруара 1942. године, затвориле Љубљану појасом жицаних препрека и бункера и почеле масовно да одводе мушкарце у логоре, кретање и задржавање илегалаца у граду постало је врло тешко. Због тога је руководство послало Рунка у Ново Место, да тамо ради на организацији ударних група. 1. марта 1942. године, с лажним исправама путовао је возом из Љубљане.

У новој, непознатој средини и у мањем граду врло брзо је био ухапшен. У затвору се претварао се да је оболео од упала слепог цреваупале слепог црева, после чега је пребачен у болницу због операције. Оперисан је, после чега је, с још незацељеном раном, уз помоћ лекара, побегао из болнице скачући кроз прозор. Извесно вријеме се још лечио код поверљивих људи у околини Новог Места, а после је отишао у партизане. Тамо је постао члан штаба Треће групе одреда и био одговоран за Варностно-обвешчевалну службу.

Почетком јуна 1942. године, добио је задатак да у околини Новог Места извиди шта се тамо дешава око сумњивог „штајерског батаљона“, у којем су били, у партизане прерушени, белогардисти. Они су чинили све да међу народом дискредитују Народноослободилачки покрет.

16. јуна 1942. године, група лажних партизана намамила је Рунка и његовог пратиоца на састанак у шуми код цркве Светог Рока, у близини Новог Места. Тамо су обојицу мучки заклали, а лешеве закопали.

Указом председника Федеративне Народне Републике Југославије Јосипа Броза Тита, 27. новембра 1953. године, проглашен је за народног хероја.

Литература

  • Народни хероји Југославије. Београд: Младост. 1975. 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Zvonimir Runko is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Zvonimir Runko
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes