Quantcast
peoplepill id: ziya-somar
ZS
1 views today
2 views this week
Ziya Somar

Ziya Somar

Greek translator
Ziya Somar
The basics

Quick Facts

Intro Greek translator
Was Translator
From Greece
Birth 1906, Ioannina, Greece
Death 26 November 1978 (aged 72 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Ziya Somar (1906 - 26 Kasım 1978) Türk felsefe doktoru. Asker bir babanın oğlu olarak Yanya'da doğdu. Balkan Savaşları sonrasında ailesi İstanbul'a göç etmek zorunda kaldı. Somar küçük yaşta babasını kaybetti. Bursa İdadisi'ndeki eğitimi sonrasında  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne kaydoldu (1926). Burada İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Mustafa Şekip Tunç, Mehmet Emin Erişirgil ve Mehmet Fuat Köprülü'den dersler aldı. Hocalarından Mehmet İzzet onu oldukça etkiledi. Bundan dolayı erken yaşta ölen hocası üzerine doktorasını tamamladı. Konya, Erzurum ve Edirne liselerinde öğretmenlik yaptı. Hans Reichenbach'e ait İlmi Felsefe adlı eser ile Emile Bréhier'in Alman Felsefesi Tarihi'ni Türkçeye çevirdi. 1941'de İzmir İnönü Lisesi'nde çalışmaya başladı. Onun İzmir'e gelişi çalışmalarına yön veren bir etki yarattı. Bu şehirde on yıl kadar kaldı ve kent tarihi üzerine çeşitli araştırmlar yaptı. Akeademya ve Anayol adlı dergileri çıkardı. Kabataş Erkek Lisesi ve Atatürk Üniversitesi'de görev yaptı.  Galatasaray Lisesi'nden emekliye ayrıldı. 26 Kasım 1978'de hayatını kaybetti. Basılmamış durumdaki eserlerinin çoğunu Süleymaniye Kütüphanesi'ne bağışladı.

Kaynakça

  1. ^ Arıkan, Zeki. Ergut, Ferdan (Ed.). İkinci Meşrutiyeti Yeniden Düşünmek; "Dr. Ziya Somar'ın II. Meşrutiyet Dönemi Tarihçiliğine Katkısı". Tarih Vakfı Yurt Yayınları. s. 40-51. 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 01 Jan 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes