Quantcast
Zenon Chojnicki: Polish chess player (1955-) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: zenon-chojnicki
ZC
1 views today
1 views this week
Zenon Chojnicki
Polish chess player

Zenon Chojnicki

Zenon Chojnicki
The basics

Quick Facts

Intro Polish chess player
Is Chess player
From Poland
Field Sports
Gender male
Birth 16 July 1955, Mielec, Poland
Age 67 years
Star sign Cancer
The details (from wikipedia)

Biography

Zenon Chojnicki (ur. 16 lipca 1955 w Mielcu) – polski szachista, instruktor i działacz szachowy, sędzia klasy międzynarodowej (International Arbiter) od 2004 .

Życiorys

W szachy nauczył się grać w wieku kilkunastu lat. Pod koniec lat 60. XX wieku zapisał się do klubu szachowego i zaczął uczestniczyć w turniejach szachowych. Debiut w turnieju rangi ogólnopolskiej (Pilzno 1969) przyniósł mu od razu pierwsze turniejowe zwycięstwo. Wkrótce awansował do grona najlepszych polskich juniorów, czterokrotnie (pomiędzy 1972 a 1975 rokiem) uczestnicząc w finałach mistrzostw kraju w kategorii do 20 lat. W rozgrywkach tych zdobył dwa brązowe medale (Grudziądz 1974 i Rzeszów 1975). W 1973 r. zajął w Ułan Bator III m. w finale mistrzostw Mongolii juniorów, natomiast w 1975 r. reprezentował Polskę w drużynowym meczu juniorów przeciwko Niemieckiej Republice Demokratycznej, w jednej z partii pokonując Thomasa Pähtza (późniejszego arcymistrza), a w innych – remisując z Uwe Bönschem (również późniejszym arcymistrzem) i Thomasem Casperem (późniejszym mistrzem międzynarodowym).

W połowie lat 70. zakończył karierę, do szachów powracając po 10 latach, ale już jako instruktor, działacz i propagator tej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży. W drugiej połowie lat 80. był w Mielcu organizatorem spartakiad, w których startowało po kilkuset uczestników. W 1990 r. zdobył uprawnienia instruktora szachowego I klasy, a w 2003 r. ukończył studia podyplomowe na AWF w Warszawie uzyskując trenera II klasy w szachach. W grupie jego wychowanków znajdują się finaliści mistrzostw Polski juniorów w różnych kategoriach wiekowych.

Od 1999 r. jest prezesem Podkarpackiego Związku Szachowego, a od 2000 r. – działaczem Polskiego Związku Szachowego, w którym pełnił funkcje przewodniczącego Komisji Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu (do 2013) oraz członka Kolegium Sędziów. Jest również aktywnym sędzią szachowym (uprawnienia sędziego klasy międzynarodowej posiada od 2004 roku).

Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 stycznia 1993 r., z wynikiem 2310 punktów dzielił wówczas 100-106. miejsce wśród polskich szachistów. Posiada tytuł mistrza FIDE, który otrzymał w 2002 roku.

Z zawodu Zenon Chojnicki jest inżynierem mechanikiem, w 1996 r. ukończył wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa (kierunek mechanika i budowa maszyn w zakresie lotnictwo) Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Bibliografia

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Zenon Chojnicki

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes