Quantcast
peoplepill id: zdzislaw-wendynski
ZW
1 views today
1 views this week
Zdzisław Wendyński

Zdzisław Wendyński

The basics
Quick Facts
Was Musician Conductor
From Poland
Type Music
Gender male
Birth 5 August 1919, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death 20 July 1984, Bydgoszcz, Kuyavian-Pomeranian Voivodeship, Poland (aged 65 years)
Zdzisław Wendyński
The details
Biography

Zdzisław Wendyński (ur. 1919, zm. 1984) – dyrygent, wieloletni dyrektor i kierownik artystyczny Studia Operowego (1956) i Państwowego Teatru Muzycznego Opery i Operetki w Bydgoszczy.

Życiorys

Urodził się 5 sierpnia 1919 r. w Warszawie. W 1953 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. W latach 1949-1952 pracował jako redaktor w Polskim Radiu w Gdańsku, a następnie do 1964 r. był dyrygentem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W 1956 r. należał do współzałożycieli bydgoskiego Studia Operowego i był jego pierwszym kierownikiem. Od 1964 do 1969 r. piastował stanowisko dyrektora naczelnego i kierownika artystycznego Państwowego Teatru Muzycznego Opery i Operetki w Bydgoszczy. Po raz pierwszy wprowadził wówczas na bydgoską scenę opery: „Kopciuszka” G. Rossiniego, „Aidę”, „Rigoletta” i „Traviatę” G. Verdiego, umożliwił start wielu utalentowanym śpiewaczkom i śpiewakom, dla których bydgoska opera była początkiem ich przyszłej kariery. Był cenionym dyrygentem, którego praca owocowała znacznymi efektami artystycznymi.

W 1970 r. opuścił Bydgoszcz i do 1983 r. pracował jako dyrygent w Państwowej Operze Śląskiej w Bytomiu. W Bydgoszczy nadal mieszkała jego rodzina; córki śpiewały w chórze operowym, a zięć - Bogdan Kramski był przez wiele lat skrzypkiem w orkiestrze operowej. W październiku 1983 r. ponownie został zatrudniony w Państwowej Operze w Bydgoszczy jako kierownik muzyczny i dyrygent. W sumie podczas pracy w Bydgoszczy, prowadził jako dyrygent ok. 300 spektakli muzycznych. Przez wiele lat prowadził założone przez siebie Ognisko Muzyczne.

Zmarł nagle 20 lipca 1984 r. w Bydgoszczy. Został pochowany na cmentarzu św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy przy ul. kard. S. Wyszyńskiego.

Bibliografia

  • Prus Zdzisław, Weber Alicja: Bydgoski leksykon operowy. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2002. ​ISBN 83-85327-62-2​. str. 418-419
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes