Quantcast
peoplepill id: zdzislaw-czarnobilski
ZC
1 views today
1 views this week
Zdzisław Czarnobilski

Zdzisław Czarnobilski

Zdzisław Czarnobilski
The basics

Quick Facts

Is Physician
From Poland Ukraine
Field Healthcare
Gender male
Birth 11 November 1934, Lviv, Ukraine
Age 87 years
Star sign Scorpio
Politics Polish People's Party, Polish United Workers' Party
Education
Medical University of Lublin
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta  
Armia Krajowa Cross  
The details (from wikipedia)

Biography

Zdzisław Adam Czarnobilski (ur. 11 listopada 1934 we Lwowie) – polski lekarz i polityk, doktor nauk medycznych, poseł na Sejm X kadencji, senator II kadencji.

Życiorys

Ukończył w 1958 studia na Akademii Medycznej w Lublinie. Następnie w 1975 uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych (specjalista chorób wewnętrznych). Pracował w Szpitalu Powiatowym w Dębicy do 1975. Od 1976 pełnił funkcję lekarza wojewódzkiego w Tarnowie. Był dyrektorem Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Podjął także prywatną praktykę lekarską.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu tarnowskim z puli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, do której należał od 1962 do 1989. Przystąpił później do Klubu Niezależnych Posłów, a na koniec kadencji był członkiem Parlamentarnego Klubu Ekologicznego. Zasiadał w Komisji Zdrowia oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego.

W wyborach w 1991 został wybrany na senatora z ramienia Ludowego Porozumienia Wyborczego „Piast” w województwie tarnowskim. Pracował w Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Należał do klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 1993 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia Komitetu Wyborczego „Piast”. W wyborach w 1997 ponownie startował bez powodzenia do Senatu z ramienia KW „Polska Rodzina”. Do 2002 był członkiem Rady Miasta Tarnowa. Startując z ramienia KWW Wspólnota Samorządowa Prawy Tarnów, nie uzyskał reelekcji.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1977)
  • Krzyż Armii Krajowej (1989)
  • Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Lekarz PRL”

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Zdzisław Czarnobilski

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes