Quantcast
Zaim Sarac: Bosenskohercegovský soudce, právník a politik (1892 - 1965) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: zaim-sarac
ZS
1 views today
1 views this week
Zaim Sarac
Bosenskohercegovský soudce, právník a politik

Zaim Sarac

Zaim Sarac
The basics

Quick Facts

Intro Bosenskohercegovský soudce, právník a politik
Was Lawyer Politician
From Bosnia and Herzegovina
Field Law Politics
Gender male
Birth 1892, Stolac, Bosnia and Herzegovina
Death 27 April 1965, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina (aged 73 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Zaim Šarac (1892 Stolac, Bosna a Hercegovina – 27. dubna 1965 Sarajevo, Socialistická federativní republika Jugoslávie) byl bosenskohercegovský soudce a právník a jugoslávský politik bosňáckého původu.

Život

V Mostaru navštěvoval Vyšší gymnázium, v Záhřebu promoval na právnické fakultě. V chorvatské matropoli získal i titul doktora práv. Již za první světové války byl orientován jihoslovansky, roku 1918 se účastnil vzpory rakousko-uherských vojáků v Pule.

V meziválečné době působil jako soudce a později advokát. Dlouhodobě se věnoval činnosti v muslimském podpůrném spolku Gajret (Úsilí). Od roku 1936 byl jeho místopředsedou. Po německé invazi do Jugoslávie v dubnu 1941 se nejprve stáhl do ústraní, od léta byl aktivní v komunistickém partyzánském hnutí. Byl aktivním spolupracovníkem partyzánského velitele v Sarajevu Vladimira Periće zvaného Valter. V dubnu 1945 byl zvolen delegátem v Zemské antifašistické radě národního osvobození Bosny a Hercegoviny (ZAVNOBiH), resp. poslancem prvního poválečného parlamentu. Po skončení konfliktu zastával vícero politických funkci, mj. byl místopředsedou první bosenskohercegovské vlády, svazovým ministrem obchodu a zásobování, nato i šéfem rezortu poštu a opakovaně též poslancem svazového parlamentu.

V letech 1945–1946 vedl muslimský spolek Preporod (Obrození), který nahradil dřívější podpůrná sdružení Gajret a Narodna uzdanica (Lidová opora).

Šarac se oženil s Jelkou Rendeli, s níž přivedl na svět syna Nedima (1926–2008), povoláním historika a politika.

Reference

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 01 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://www.jergovic.com/ajfelov-most/prica-o-advokatima/
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Zaim_%C5%A0arac
Sections Zaim Sarac

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes