peoplepill id: yurdan-trifonov
YT
Bulgaria
1 views today
1 views this week
Yurdan Trifonov
عَالِم بلغاري

Yurdan Trifonov

The basics

Quick Facts

Intro
عَالِم بلغاري
Work field
Gender
Male
Place of birth
Pleven
Place of death
Sofia
Age
84 years
Family
Children:
Trifon Trifonov Ivan Trifonov
The details (from wikipedia)

Biography

Юрдан Трифонов Цветков е български филолог, литературен историк и историк.

Биография

Синовете на академик Юрдан Трифонов – генерал-майор Трифон Трифонов (като поручик) и професор Иван Трифонов (кат по-млад)

Роден през 1864 година в Плевен, където учи в местното килийно и класно училище. Няколко години след Освобождението (1880 г.) продължава образованието си в Петропавловската семинария в Лясковец. Негови преподаватели в семинарията са Трайко Китанчев и Васил Друмев. След завършване на семинарията (1885 г.) е учител в Търновската мъжка гимназия, където преподава български език и литература, българска история и логика до 1890 г. По същото време започва усърдно да се занимава с книжовна дейност, но трудовете си не дава за печат. През 1890 г. продължава образованието си във Висшето училище в София, като следва и завършва славянска филология и история. След това отново е учител в Първа софийска мъжка гимназия, девическото училище „Мария Луиза“ и във Военното училище. За да може да работи в областта на историята на българския език и литература, както и да може да изследва някои страни от старата българска история, Юрдан Трифонов нееднократно отклонява предлаганите му от Министерството на народното просвещение високи академични длъжности. През 1926 г. напуска учителстването и се отдава изцяло на научна работа. От 1906 г. е действителен член на Българското книжовно дружество (днес Българска академия на науките), секретар (1923 – 1931) и председател (1936 – 1938) на Историко-филологическия клон на БАН. Почетен доктор на Софийския университет (1939). Умира през 1949 година.

Жени се за Иванка Гъбенска. Имат двама сина: Трифон (роден през 1895 г.) и Иван (роден на 31 октомври (ст. ст.) 1897 г. в София). Трифон става офицер в Българската войска, впоследствие се издига до генерал и началник на Щаба на войската, през 1945 г. е убит от т. нар. „Народен съд“. Иван завършва Първа софийска мъжка гимназия – полукласически отдел, през 1916 г. Следва химия в Софийския университет от 1919 до 1922 г.; през уч. 1929/30 г. е поканен на научни занятия в Kaiser Wilhelm-Institut für Kohlenforschung в Бреслау, Германия (днес Вроцлав, Полша). Преподава в Софийския университет: асистент от 9 март 1922 г.; редовен доцент от 21 април 1925 г.; извънреден професор от 7 юни 1930 г.; редовен професор от 20 декември 1935 г.; избран е за декан на Физико-математическия факултет през учебната 1935/36 г. Един от основателите на Висшето техническо училище в София през 1942 г.

С упорит труд и любов към науката, без да има възможност поради оскъдни материални средства да школува вън от страната, Юрдан Трифонов изучава класическите езици и се занимава с въпроси от българската история, литература и език, от теорията на словесността и логиката.

Ю. Трифонов написва към 30 научни труда по езикови и литературни въпроси и исторически проблеми, в чийто брой не се включват многото му рецензии на исторически, езиковедски и литературни трудове от български автори, статии и др. По-важните му изследвания са: „Пространните жития на Кирила и Методия като исторически паметници“, „Константин философ /Св. Кирил/ като царски пратеник при сарацини и хазари“, „Началото на Второто българско царство в нашите истории от втората половина на XVIIIв.“, „Кога са написани Учителното евангелие на епископа Константина и беседата на Козма Презвитера“, „Спомените на П. Р. Славейков за първото му затваряне и за първата му песен против гръцките владици“, „Иван Вазов. Живот, произведения и възгледи“, „Беседата на Козма Презвитер и нейният автор“, „Йоан Екзарх български и неговото описание на човешкото тяло“, „Васил Друмев – Климент Браницки и Търновски – дейност и характер“ и др.

Като се опирал на фактически издирвания и съпоставки, Юрдан Трифонов допринася за изясняването на някои проблеми от старата българска културна история и се ползва с авторитет и известност между българските и чуждестранните учени. Той взима активно участие в живота и дейността на разни културно-просветни и други дружества, читалища и институти – Икономическото, Филологическото и Историческото дружество, Съюза на писателите, учителите и художниците.

Архивните му материали са изпълнени със стенографски сигли и знаци, което е причина някои от тях да останат засега неразчетени .

Семейство

Академик Юрдан Трифонов е баща на генерал-майор Трифон Трифонов и на професор Иван Трифонов.

Библиография

Уикицитат
Уикицитат съдържа колекция от цитати от/за
  • Трифонов, Юрдан и др. Психологическа христоматия. Помагало за нагледно изучаване душевния живот. Пловдив, Хр. Г. Данов, 1897. с. 339.
  • Трифонов, Юрдан. Царуването на Бориса-Михаила. София, Св. Синод на Българската църква, 1907. с. 64.
  • Трифонов, Юрдан. Иван Вазов. Живот, произведения и възгледи. София, 1920. с. 187.
  • Трифонов, Юрдан. Васил Друмев – Климент Браницки и Търновски. Живот, дейност и характер. София, БАН, 1926. с. 208.
  • Трифонов, Юрдан. Цар Борис-Михаил. Време, царуване и величие. София, Министерство на народното просвещение, 1927. с. 68.
  • Трифонов, Юрдан. История на град Плевен до Освободителната война. Плевен, 1933. с. 337 (2 фототипно изд. 2011).

Бележки

Външни препратки

  • Трифонов, Юрдан. Избрани студии . Съставители Надя Данова и Николай Аретов. Варна, Литернет, 2006. ISBN 978-954-304-252-4
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Yurdan Trifonov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Yurdan Trifonov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes