Quantcast
peoplepill id: xhaferr-belegu
XB
1 views today
1 views this week
Xhaferr Belegu
diplomático albano

Xhaferr Belegu

Xhaferr Belegu
The basics

Quick Facts

Intro diplomático albano
Is Diplomat
From Albania
Field Politics
Gender male
Birth 1904, Elbasan
The details (from wikipedia)

Biography

Xhaferr Belegu (Elbasan, 11 janar 1904 - 1 janar 1962) ka qenë historian dhe diplomat shqiptar.

Biografia

U lind më 11 janar 1904 në Elbasan. Kreu shkollën e mesme "Naim Frashëri" në qytetin e lindjes. Mes viteve 1920 - 1928 kreu Akademinë Tregtare në Linz të Austrisë. Pas përfundimit të studimeve u kthye në Shqipëri.

Më 1938 u emërua kryekonsull i Shqipërisë në Bari, Itali, detyrë që e kreu deri më 1939. Më tej u transferua konsull në qytetin e Manastirit në Maqedoni. Pas pushtimit të Jugosllavisë nga nazistët, u kthye në atdhe.

U arrestua më 1945 si autor i veprës antijugosllave «Lidhja e Prizrenit e veprimet e sajë, 1878-1881». U lirua tre vjet më vonë më 1948. Ndërroi jetë më 1 janar të vitit të vitit 1962 në Elbasan.

Vepra

  • Lidhja e Prizrenit e veprimet e sajë 1878-1881, Tiranë, 1939.

Përkthime

  • Ivan Turgenjev, Dashuni e parë, Korçë: Peppo et Marko, 1933.

Referencat

  1. ^ Fjalor Enciklopedik i Viktimave të Terrorit Komunist I (A-Ç). Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit. 2012. f. 166.  978-9928-168-01-6. 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 20 Sep 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Xhaferr Belegu

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes