Quantcast
peoplepill id: wolfgang-kallab
WK
1 views today
10 views this week
Wolfgang Kallab

Wolfgang Kallab

Born 1875 in prostejov, czechoslovakia; died 1906 in vienna; vasari scholar of vienna school
Wolfgang Kallab
The basics

Quick Facts

Intro Born 1875 in prostejov, czechoslovakia; died 1906 in vienna; vasari scholar of vienna school
Was Historian Art historian
From Czech Republic
Type Arts Academia Social science
Gender male
Birth 1875, Prostějov, Prostějov District, Olomouc Region, Czech Republic
Death 1906, Vienna, Austria (aged 31 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Wolfgang Kallab (5. července 1875 Prostějov – 27. února 1906 Vídeň) byl rakouský historik umění, který znovuobjevil umělecký odkaz římského barokního malíře Caravaggia. Byl nadějným a uznávaným vědcem ve svém oboru, jehož práci ukončila předčasná smrt způsobená následky poranění při pádu na zledovatělé cestě.

Život

Jeho otec, který pocházel ze zámožné německé rodiny, se snažil poskytnout svým dětem co nejlepší vzdělání a předpokládá se, že nejen národnostní a sociální konflikty v Prostějově, ale také malý počet německých škol poskytujících vyšší vzdělání ho přiměl vzdát se advokátní praxe a přesídlit do Štýrského Hradce. Zde se začal věnovat historii umění a tím ovlivnil zájmy syna Wolfganga, který byl jinak všestranně nadaný. Ve škole převyšoval své vrstevníky, hrál na housle a na přání svého otce začal studovat v Berlíně práva. Po cestě za památkami do Itálie v roce 1892 se nadchl pro výtvarné umění a tak využil období berlínského studijního pobytu k návštěvě muzeí a přednášek významných znalců umění. V období příprav na státní zkoušky navštěvoval v domovském Štýrském Hradci přednášky na tamní filozofické fakultě, kde poté s podporou otce ve svých studiích pokračoval, od roku 1897 pak ve Vídni. Jako stipendista Rakouského institutu pro historická studia pobýval v letech 1900–1901 v Římě, kde se seznámil mimo jiné důkladně s dílem Michelangela Merisiho (Caravaggio). V roce 1901 byl povolán do Vídně a jmenován asistentem Julia von Schlossera (1866–1938) v Uměleckohistorickém muzeu. V této funkci uplatnil své rozsáhlé poznatky a schopnosti použít moderní metody v práci s uměleckými sbírkami. Z odborných prací stačil dokončit jen některé – např. Vývoj toskánské a umbrijské krajinomalby ve 14. a 15. století (Die Entwicklung der toskanischen und umbrischen Landschaftsmalerei im 14. und 15. Jahrhundert), 1899 a Interpretace Michelangelova Posledního soudu (Die Deutung von Michelangelos Jüngstem Gericht), 1903. Ve formě fragmentů zůstalo dílo o Caravaggiovi, práce věnovaná Giorgiovi Vasarimu byla dokončena Juliem von Schlosserem.

Wolfgang Kallab byl pohřben po boku svého otce na hřbitově ve Štýrském Hradci.

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes