Quantcast
peoplepill id: wojciech-zielinski
WZ
1 views today
1 views this week
Wojciech Zieliński

Wojciech Zieliński

Chemik polski
Wojciech Zieliński
The basics

Quick Facts

Intro Chemik polski
From Poland
Gender male
Birth 5 October 1938, Ruda Śląska, Poland
Age 82 years
Star sign Libra
Education
Silesian University of Technology
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta  
Medal of the National Education Commission  
Peoplepill ID wojciech-zielinski
The details (from wikipedia)

Biography

Wojciech Zieliński (urodzony 5 października 1938 r. w Rudzie Śląskiej) – chemik, profesor i rektor Politechniki Śląskiej.

Mieszka i pracuje w Gliwicach. Absolwent Politechniki Śląskiej. Od 1962 r. pracuje na Wydziale Chemicznym w Instytucie Chemii i Technologii Organicznej, kolejno na stanowiskach: asystenta (od 1962), adiunkta (od 1968), docenta (1985), profesora nadzwyczajnego (1991), profesora zwyczajnego (2000). Jego zainteresowania naukowe i znaczące osiągnięcia w tym zakresie dotyczą chemii organicznej, a w szczególności badań nad syntezą związków heterocyklicznych o potencjalnej aktywności biologicznej (leki, pestycydy). Jest autorem ponad 150 publikacji i 19 patentów oraz wielu opracowań niepublikowanych, realizowanych na potrzeby przemysłu. Ma uznaną pozycję w środowisku naukowym, będąc wybranym członkiem prezydium Rady Naukowej Instytutu Przemysłu Organicznego w Warszawie (od 1992 r.), RN Centrum Polimerów PAN (od 1998 r.), RN Zakładu Karbochemii PAN (od 1998 r.), aktualnie Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, członkiem Komitetu ds. Pestycydów PAN, Komitetu PAN w Katowicach oraz Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Pestycydów. Recenzował liczne prace doktorskie – w tym zagraniczne – i habilitacyjne, oraz wnioski na tytuł profesora. Współpracuje także z redakcją czasopisma Polish Journal of Applied Chemistry, recenzując liczne prace z zakresu chemii i technologii organicznej. Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Ma bardzo dobre kontakty z przemysłem, będąc wieloletnim konsultantem w P.P.H. POCh w Gliwicach i utrzymując ścisłe kontakty z przedsiębiorstwami produkującymi środki ochrony roślin. Wdrożył kilkanaście technologii.

Pełnił z wyboru przez kilka kadencji funkcje zastępcy dyrektora (1981–1991) i dyrektora Instytutu Chemii i Technologii Organicznej Politechniki Śląskiej (1991–1997). W latach 1996–2002 pełnił funkcję prorektora ds. dydaktyki Politechniki Śląskiej, a następnie w latach 2002–2008 – rektora Politechniki Śląskiej. W tym czasie rozwinął szeroką działalność międzynarodową w dziedzinie edukacji. Jest w komitecie sterującym cyklicznej międzynarodowej konferencji edukacji inżynierskiej (ICEE), utworzył międzynarodową sieć na rzecz edukacji inżynierskiej i badań (iNEER) i jest w jej władzach (iNEER Board), jest członkiem Rady w Internationales Hochschulinstitut Zittau (Niemcy), a od 2006 r. jest jej prezydentem. Aktywnie działał w Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia Uczelni Technicznych, będąc między innymi inicjatorem powstania Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, której był członkiem.

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną był wielokrotnie wyróżniony nagrodami Ministra. Był odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski oraz wieloma odznaczeniami branżowymi i okolicznościowymi. W październiku 2008 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Lwowskiej.

Przypisy

Linki zewnętrzne

  • Wojciech Zieliński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2008-10-07] .
Rektorzy Politechniki Śląskiej
Rektorzy Politechniki Śląskiej
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.polsl.pl/Informacje/Poczet%20rektor%C3%B3w/Strony/Wojciech%20Zieli%C5%84ski.aspx
http://www.ineer.org/Committees/iNEER_Administrative_Structure_6-06-10.pdf
http://www.ihi-zittau.de/index.php?whl=21020100&lg=de
http://www.ineer.org/
http://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=54866
http://isni-url.oclc.nl/isni/0000000072218261
http://viaf.org/viaf/101768522
http://www.worldcat.org/identities/viaf-101768522
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes