peoplepill id: wojciech-bucior
WB
Poland Ukraine
1 views today
7 views this week
The basics

Quick Facts

Gender
Male
Place of birth
Jędrzejów, Gmina Jędrzejów, Jędrzejów County, Poland
Death
1940 (aged 50 years)
Place of death
Kyiv, Ukraine
Age
50 years
Awards
Cross of Independence (Polish)
 
Gold Cross of Merit‎ (Poland)
 
Silver Cross of the Virtuti Militari
 
Wojciech Bucior
The details (from wikipedia)

Biography

Wojciech Bucior ps. „Kunigas” (ur. 15 kwietnia 1889 w Jędrzejowie, zm. 1940 w ZSRR) – major taborów Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, starosta w okresie II Rzeczypospolitej, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys

Urodził się 15 kwietnia 1889 w Jędrzejowie jako syn Wawrzyńca i Franciszki. Poprzez rodzinę był związany z Ostrowcem Świętokrzyskim. Kształcił się w Progimnazjum w Sandomierzu, gdzie podjął działalność w szkolnej konspiracji. W lutym 1910 jako eksternista zdał egzamin dojrzałości w C. K. II Szkole Realnej we Lwowie. Przez osiem semestrów studiował geodezję na Politechnice Lwowskiej. Od 1910 przez rok odbywał służbę wojskową w armii Imperium Rosyjskiego. Następnie działał w Organizacji Młodzieży Niepodległościowej „Zarzewie” i Polskich Drużynach Strzeleckich.

Po wybuchu I wojny światowej 2 sierpnia 1914 wstąpił do oddziałów strzeleckich Legionów Polskich. Pod koniec sierpnia 1914 w Kielcach wstąpił do oddziału konnego Wąsowicza. Wpierw służył w II batalionie, następnie przeszedł do 1 pułku ułanów (tzw. „Beliniaków”) w ramach I Brygady w stopniu chorążego (w tym czasie nosił przydomek „Kunigas”). W 1915 służył jako wachmistrz w II szwadronie pod dowództwem por. Mariusza Zaruskiego w składzie dywizjonu rtm. Władysława Beliny-Prażmowskiego. Od 5 lutego do 31 marca 1917 był słuchaczem kawaleryjskiego kursu oficerskiego przy 1 pułku ułanów w Ostrołęce. Kurs ukończył z wynikiem dobrym. Posiadał wówczas stopień wachmistrza sztabowego. Później był żołnierzem w służbie taborów legionowych. Został mianowany chorążym taborów od 1 kwietnia 1917. Po kryzysie przysięgowym od końca lipca 1917 do października 1918 był internowany w forcie Beniaminów. Za swoją służbę w Legionach Polskich otrzymał Order Virtuti Militari. Po latach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wskazał także tożsamość legionisty Józefa Buciora, budzącego skojarzenie z Wojciechem Buciorem (ur. 16 kwietnia 1889, używającego pseudonimu „Wojciech Kunigas-Mieciowski”, słuchacza Politechniki Lwowskiej, służącego w 1 pułku ułanów .

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił 1 listopada 1918 do Wojska Polskiego. Był zweryfikowany w stopniu porucznika taborów w Dowództwie Okręgu Generalnego „Lwów”. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej i wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919–1920. 27 sierpnia 1920 roku został zatwierdzony z dniem 1 kwietnia 1920 roku w stopniu rotmistrza, w wojskach taborowych, w grupie oficerów byłych Legionów Polskich. W tym czasie był odkomenderowany ze szwadronu zapasowego taborów nr 6 do dowództwa Frontu Wołyńskiego. Był referentem wojsk taborowych frontu, a następnie 1 Armii oraz zastępcą dowódcy taborów 2 Armii.

Po zakończeniu wojny został mianowany kapitanem taborów ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919. W 1923, 1924 był oficerem 6 dywizjonu taborów we Lwowie. 1 października 1925 został wyznaczony na stanowisko kwatermistrza 6 szwadronu taborów we Lwowie. W kwietniu 1927 został przesunięty na stanowisko pełniącego obowiązki dowódcy 6 szwadronu taborów. W styczniu 1928 został przeniesiony do kadry oficerów taborowych z równoczesnym przydziałem do 6 Okręgowego Szefostwa Artylerii i Uzbrojenia we Lwowie na stanowisko kierownika referatu taborowego. 18 lutego 1928 roku został awansowany na majora ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1928 roku i 1. lokatą w korpusie oficerów taborowych. 1 kwietnia 1929 został przeniesiony do Szefostwa Intendentury i Taborów Okręgu Korpusu Nr VI we Lwowie na stanowisko kierownika referatu taborów. W październiku 1930 został komendantem kadry 6 dywizjonu taborów we Lwowie. Od 1 kwietnia 1934 odbywał praktykę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w wymiarze 6 miesięcy. Z dniem 30 września 1935 został przeniesiony w stan spoczynku.

W styczniu 1936 został mianowany na urząd starosty powiatu sanockiego, który pełnił przez trzy lata. W Sanoku w 1936 został przewodniczącym sanockiego komitetu Zjazdu Górskiego zorganizowanego w sierpniu 1936 w Sanoku. Ponadto w tym mieście pełnił funkcję prezesa Związku Oficerów Rezerwy. W 1938 dokonał administracyjnego zawieszenia działalności dwóch czytelni ukraińskiego stowarzyszenia „Proswita”, działających w Komańczy i Osławicy i oskarżanych o szerzenie antagonizmu i nienawiści do ludności polskiej.

Funkcję sekretarza W. Buciora pełnił były legionista Jerzy Adamski (brat Tadeusza, szwagier Wacława i Władysława Brzozowskich). W czasie służby w Sanoku Wojciech Bucior pełnił funkcję przewodniczącego Związku Oficerów Rezerwy RP. W czerwcu 1939 został mianowany starostą powiatu trembowelskiego i sprawował ten urząd do końca II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939.

Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 na terenach wschodnich II Rzeczypospolitej został aresztowany przez Sowietów. Na wiosnę 1940 został zamordowany przez NKWD. Jego nazwisko znalazło się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej opublikowanej w 1994 (został wymieniony na liście wywózkowej 41/2-24 oznaczony numerem 347). Ofiary tej części zbrodni katyńskiej zostały pochowane na otwartym w 2012 Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.

Poprzednik Wojciecha Buciora na stanowisku starosty sanockiego, Izydor Wagner, także został ofiarą zbrodni katyńskiej dokonywanej na terenach ukraińskich.

Wojciech Bucior był żonaty. Przewodniczącą zarejestrowanego 7 marca 1938 Powiatowego Komitetu Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Sanoku była Ludmiła Bucior (zm. w 1978, Gwynedd, Walia).

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
  • Krzyż Niepodległości (1931)
  • Krzyż Walecznych – dwukrotnie
  • Złoty Krzyż Zasługi (1935)

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 15 Nov 2021. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wojciech Bucior is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Wojciech Bucior
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes