peoplepill id: wit-sulimirski
WS
1 views today
1 views this week
Wit Sulimirski
mijningenieur

Wit Sulimirski

The basics

Quick Facts

Intro
mijningenieur
Work field
Gender
Male
Place of death
Kobylany, Podkarpackie Voivodeship
Age
68 years
Wit Sulimirski
The details (from wikipedia)

Biography

Wit Sulimirski
Dwór Sulimirskich w Kobylanach
Wit Sulimirski
Grobowiec rodzin Peszyńskich i Sulimirskich w Kobylanach

Wit Sulimirski herbu Lubicz (ur. 10 października 1874 w Słotwinie, zm. 11 kwietnia 1943 w Kobylanach) – polski inżynier górnictwa, przemysłowiec, major piechoty Wojska Polskiego.

Życiorys

Urodził się w rodzinie Józefa Sulimirskiego i Bolesławy z domu Rogoyskiej. Po ukończeniu gimnazjum we Lwowie wyjechał do Grazu, gdzie studiował w Akademii Handlu i Przemysłu. Po złożeniu egzaminu końcowego w 1895 znalazł się w Wiernym, gdzie był słuchaczem szkoły wiertniczej. Po powrocie do Lwowa zaangażował się w działalność Klubu Demokratycznego, którego został prezesem w 1912.

Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do cesarskiej i królewskiej armii, został pojmany przez Rosjan i uwięziony. W 1916 zbiegł z obozu jenieckiego i powrócił do Lwowa. Walczył w obronie Lwowa podczas wojny polsko-ukraińskiej jako dowódca „Grupy Sokół-Macierz”. Był organizatorem i komendantem Miejskiej Straży Obywatelskiej, organizacji cywilno-wojskowej stworzonej celem utrzymania ładu i bezpieczeństwa w oblężonym mieście, zrzeszającej ponad 6 tys. członków, a także organizatorem Ochotniczej Legii Kobiet. 12 czerwca 1919 roku został formalnie przyjęty do Wojska Polskiego z zatwierdzeniem posiadanego stopnia kapitana ze starszeństwem z dniem 1 listopada 1917 roku, z zaliczeniem do I Rezerwy armii, z jednoczesnym powołaniem do służby czynnej na czas wojny aż do demobilizacji. Po zakończeniu działań wojennych zweryfikowany w stopniu majora ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku i 34. lokatą w korpusie oficerów rezerwowych piechoty. Został przydzielony do 81 pułku piechoty w Grodnie: w 1923 jako oficer rezerwowy. W 1934 roku, jako oficer pospolitego ruszenia pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Lwów Miasto. Posiadał przydział do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr VI. Był wówczas „przewidziany do użycia w czasie wojny”.

Wit Sulimirski był właścicielem kopalni nafty „Kobylany”, ponadto aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i gospodarczym. W 1929 został mianowany na urząd konsula honorowego Republiki Łotewskiej na obszar województw lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i wołyńskiego z siedzibą we Lwowie. Był prezesem Towarzystwa Ubezpieczeń od Wypadków, przewodniczył komisji rewizyjnej Zakładów Pensyjnych, prezesem Kasy Obrońców Lwowa, członkiem sekcji przemysłowej i wiceprezesem Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie i tamtejszego Komitetu Obywatelskiego Targów Wschodnich, wiceprezesem Klubu Inteligencji, członkiem zwyczajnym Kasyna i Koła Literacko-Artystycznego we Lwowie. W wyborach samorządowych 1934 uzyskał mandat radnego Rady Miasta Lwowa z ramienia listy nr 1 (prorządowej). W wielu przedsiębiorstwach branży naftowej pełnił funkcje kierownicze lub zasiadał w radach nadzorczych m.in. Gazolina Sp. Akc.. był działaczem Centralnego Związku Przemysłowców we Lwowie. Został członkiem okręgowej komisji wyborczej nr 70 we Lwowie przed wyborami parlamentarnymi w 1935.

Jego żoną została Oktawia Peszyńska (1877-1959), wnuczka Tytusa Peszyńskiego. Jego bratanicą była Felicja Sulimirska, która służąc jako kurierka poległa 21 listopada 1918 podczas walk z Ukraińcami we Lwowie.

Ordery i odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 31 Jul 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wit Sulimirski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Wit Sulimirski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes