Quantcast
peoplepill id: wilhelm-voelkl
WV
1 views today
1 views this week
Wilhelm Voelkl
Austrian politician

Wilhelm Voelkl

Wilhelm Voelkl
The basics

Quick Facts

Intro Austrian politician
Was Politician
From Austria
Field Politics
Gender male
Birth 9 August 1862, St. Pölten, Lower Austria, Austria
Death 10 September 1912, St. Pölten, Lower Austria, Austria (aged 50 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Wilhelm Voelkl (9. srpna 1862 Sankt Pölten – 10. září 1912 Sankt Pölten) byl rakouský podnikatel a politik německé národnosti z Dolních Rakous, na počátku 20. století poslanec Říšské rady.

Biografie

Působil jako majitel továrny v Sankt Pöltenu. Vystudoval gymnázium v Sankt Pöltenu, pak obchodní akademii. Následná studia v Praze a ve Vídni nedokončil. Angažoval se veřejně a politicky. Od roku 1894 zasedal v obecní radě v Sankt Pöltenu. V období let 1900–1903 a 1904–1905 byl starostou tohoto města (v mezidobí byla obec řízena správním komisařem). 19. listopadu 1905 na starostenský úřad rezignoval a přesídlil do Vídně. Politicky se profiloval jako antiklerikál a oponent Křesťansko sociální strany.

Zasedal i jako poslanec Dolnorakouského zemského sněmu. Zvolen sem byl v roce 1902 coby kandidát Německé lidové strany za kurii městskou, obvod Sankt Pölten atd. Zemským poslancem byl do roku 1908.

Působil i jako poslanec Říšské rady (celostátního parlamentu Předlitavska), kam usedl ve volbách roku 1901 za kurii městskou v Dolních Rakousích, obvod St. Pölten, Scheibbs, Klosterneuburg atd. Ve volebním období 1901–1907 se uvádí jako Wilhelm Voelkl, starosta.

Ve volbách roku 1901 je uváděn coby kandidát Německé lidové strany.

Zemřel v září 1912 na duševní chorobu jako nepříčetný. Několik let trpěl vážnou chorobou, kvůli které se stáhl z politického života. Byl umístěn do několika sanatorií, nakonec do domácího ošetřování. V poslední fázi již nepoznával své blízké.

Odkazy

Reference


The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Wilhelm Voelkl

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes