Quantcast
Wacław Łastowski: Botanist (born: 1880 - died: 1954) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: waclaw-lastowski
W�
1 views today
1 views this week
Wacław Łastowski
Botanist

Wacław Łastowski

Wacław Łastowski
The basics

Quick Facts

Intro Botanist
Was Scientist Botanist Agronomist Farmer
From Russia Poland
Field Science
Gender male
Birth 1880, Vilensky Uyezd, Vilna Governorate
Death 1954, Poznań, Greater Poland Voivodeship, Poland (aged 74 years)
Politics Camp of National Unity
Education
gymnase de Vilnius
Novo-Alexandria Institute of Agriculture and Forestry
Wacław Łastowski
The details (from wikipedia)

Biography

Wacław Łastowski (ur. 27 września 1880 w Lelekańcach, zm. 1 czerwca 1954 w Poznaniu) – polski botanik, fenolog i znawca nauk rolnych, członek Rady Głównej Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych od 1934 roku, prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych w Kielcach, członek Rady Okręgowej Obozu Zjednoczenia Narodowego Okręgu Wileńskiego w 1937 roku.

Życiorys

Ojciec pracował jako lekarz w okolicach Wilna. Gimnazjum ukończył w Wilnie, już w tych latach wykazując zainteresowanie florą i fauną okolicy. W szóstej klasie gimnazjum został korespondentem fenologicznym profesora Kajgorodowa z Petersburga. Maturę zdał w 1901 roku. W 1905 roku ukończył Wydział Rolniczy Instytutu Puławskiego i otrzymał tytuł agronoma I stopnia. Pracował następnie u starszego brata we wsi Kozarowszczyzna, pogłębiając wiedzę w zakresie uprawy roli i hodowli roślin. Rozwijał wtedy badania fenologiczne i ekologiczne, jak również zgłębiał wiedzę z zakresu agrometeorologii. Wstąpił do Wileńskiego Towarzystwa Rolniczego, gdzie działał bardzo prężnie, m.in. w latach 1906–1909 organizując stacje meteorologiczne, prowadząc doświadczenia polowe i rozpoczynając prace selekcyjne. W 1910 roku z jego inicjatywy powstało Wileńskie Towarzystwo Doświadczeń Rolniczych, które założyło stację doświadczalną w Bieniakoniach. Łastowski kierował nią przez 35 lat. Wyhodował m.in. przystosowane do naturalnych warunków Wileńszczyzny żyto bieniakońskie, owies tybetański (odporny na rdzę zbożową), owies 'Longinus' (ceniony ze względu na długą słomę), ziemniaka 'Almaria' i wczesną odmianę łubinu 'Murzynek'. W 1924 roku powołany został na członka Komisji Fizjograficznej Polskiej Akademii Umiejętności. W 1929 roku powołano go na Katedrę Szczegółowej Uprawy Roli i Roślin Uniwersytetu Stefana Batorego. Był pierwszym dziekanem Wydziału Rolniczego tej uczelni (do 1939 roku). W czasie okupacji organizował tajne nauczanie w zakresie studiów rolniczych. W 1945 roku opuścił Bieniakonie i przeniósł się do Poznania, na Katedrę Szczegółowej Uprawy Roli Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego. Pozostawił po sobie około 60 prac naukowych i kilkaset artykułów w prasie fachowej.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Nov 2021. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Wacław Łastowski

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes