Quantcast
peoplepill id: uemit-zileli
�Z
1 views today
1 views this week
Ümit Zileli
Turkish journalist

Ümit Zileli

Ümit Zileli
The basics

Quick Facts

Intro Turkish journalist
Is Journalist
From Turkey
Field Journalism
Gender male
The details (from wikipedia)

Biography

Ümit Zileli (d. 1959, Ankara), Türk gazeteci-yazar.

Gazeteciliğe kısa süreli olarak Tercüman gazetesinde başlayan Zileli, 1978'de Anadolu Ajansı'nda işe başladı. 1983 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Daha sonra Günaydın, Ankara Ekspres ve Barış gazetelerinde çalıştı. 1982'de yeni kurulan Güneş'in ABD-Los Angeles muhabirliğini yaptı.Türkiye'ye döndükten sonra Güneş, Nokta, Son Havadis, Bulvar ve Milliyet'te çalıştı.

Zileli 1991'den itibaren TRT'de Değişen Sanat ve 25 Kare, Kanal 6 ve Kanal E'de Pusula, Kanal D'de Ses Ver Türkiye programlarını gerçekleştirdi. Son olarak TRT 2'de “Pazar Söyleşileri” programını hazırladı ve sundu.

Özel radyoların yayına geçtiği 1993'te “Sesli Gazete” adıyla ilk sabah haber-yorum programını başlattı. Bu program halen Radyo Tatlıses'te hafta içi her sabah 09.00-10.00 saatleri arasında sürmektedir. Zileli , 1997'den bu yana Cumhuriyet Gazetesi'nde Düz Çizgi köşesinde yazılar kaleme almakta, aynı zamanda Kanal Biz televizyonunda haftaiçi her gün 13.00 haberlerini ve Avrasya TV 'de pazar günleri 11.00 - 12.30 saatleri arasında Ses Ver Türkiye programını sunmuştur. Beyaz TV'de Latif Şimşek ve Rasim Ozan Kütahyalı'nın sunduğu "Dinamit" isimli programa yorumculuk yapmıştır. 2013 yılında köşe yazarlığı yaptığı Cumhuriyet gazetesinden ayrılarak Aydınlık gazetesine geçti. Ulusal Kanal'da Ana Haber sunuculuğu yaptı. Ekim 2015' de Perinçek'e tepki göstererek Ulusal Kanal'daki ana haber sunuculuğundan ve Aydınlık gazetesindeki yazarlık görevlerinden istifa etti. Halen Business Channel Turk'te Söz Sizde isimli programın moderatörüdür. Zileli şu anda Odatv'de köşe yazarlığı yapmaktadır.

Türkiye P.E.N. Yazarlar Derneği üyesidir.

2014 Yerel Seçimlerinde İşçi Partisi'nin İstanbul Şişli İlçe Belediye Başkan Adayı olmuş ve %1 ile partisinin en yüksek ilçe oy oranına ulaşmıştır. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri öncesinde Vatan Partisi'nden İzmir milletvekili adayı olan Zileli, partisinden istifa ederek milletvekili adaylığından da ayrıldı.

1992 yılında gazeteci ve spiker Güler Kazmacı ile evlendi. Ancak evlilikleri kısa sürede noktalandı. 1997 yılında Songül Toprak'la evliliğinden 2001 yılında kızı Su Zileli dünyaya gelmiştir. Zileli ile Toprak 2005 yılında boşanmıştır. Kızı Su Zileli, 26 Haziran 2001 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Eğitimini "Notre Dame de Sion" fransız lisesinde sürdürmektedir.

Kitapları

  • Vur Emri-Bir Asteğmenin Tunceli Anıları
  • Karanlığa Karşı Yazılar-Irkçı, Şeriatçı, Mandacı Kuşatma
  • İşbirlikçiler
  • Aydın İhaneti
  • Vurgun Demokrasisi
  • Cumhurun Trajedisi - Karşıdevrimin Kısa Tarihi (Nisan 2009)
  • Aydınlanmanın Sesi - İlhan Selçuk Anlatıyor (2010)
  • Efendiler ve Uşakları (2016)

Kaynakça

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Ümit Zileli

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes