Quantcast
TS
6 views this week
Tomasz Szubrycht

Tomasz Szubrycht

The basics
Quick Facts
Gender male
Birth October 1, 1963 (Gdynia)
The details
Biography

Tomasz Ryszard Szubrycht (ur. 1 października 1963 r. w Gdyni) – wojskowy i naukowiec w specjalności bezpieczeństwo międzynarodowe i obronność państwa, jeden z czołowych współczesnych polskich specjalistów z zakresu strategii sił morskich.

Służba wojskowa i praca naukowa

Ukończył studia wyższe w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni w 1987 r. z pierwszą lokatą. W tym roku rozpoczął służbę w Grupie Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów. W 1990 r. został zastępcą dowódcy okrętu ds. rozpoznawczych na ORP Hydrograf a w 1996 r. dowódcą tego okrętu. W 1999 r. ORP Hydrograf pod jego dowództwem uzyskał tytuł najlepszego okrętu MW RP. Ukończył z wyróżnieniem zarówno Naval Amphibious School w San Diego jak i studia podyplomowe w Naval War College w Newport (Rhode Island). W 2002 r. jeszcze jako dowódca okrętu obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Od grudnia tego roku objął stanowisko adiunkta w AMW, a w 2005 r. funkcję kierownika Ośrodka Analiz Decyzyjnych i Działań Morskich na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich AMW. W 2009 r. na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej obronił rozprawę habilitacyjną pt. ‘’Zrównoważenie sił morskich w polityce morskiej europejskich państw NATO”.

W 2012 r. został dziekanem Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich. W tym czasie wydział uzyskał między innymi uprawnienia habilitacyjne oraz rozpoczęto Wojskowe Szkolenie Studentów Cywilnych.

W 2013 r. uzyskał tytuł naukowy profesora.

23 stycznia 2015 r. został powołany na stanowisko Rektora-Komendanta AMW. Pod jego kierownictwem postępuje umiędzynarodowienie uczelni, zwiększono wymianę międzynarodową studentów i nauczycieli, w tym na kierunkach wojskowych znalazły się zwarte grupy studentów z Kataru, Kuwejtu i od 2016 Arabii Saudyjskiej.

Jest twórcą i redaktorem naczelnym "Rocznika Bezpieczeństwa Morskiego". Aktywnie współpracuje z Ligą Morską i Rzeczną, Polskim Towarzystwem Nautologicznym oraz stowarzyszeniem Rada Budowy Okrętów.

Wybrane publikacje

  • Tomasz Szubrycht, Zrównoważenie sił morskich w polityce morskiej europejskich państw NATO, Warszawa 2008.
  • Tomasz Szubrycht, Bezpieczeństwo morskie państwa. Zarys problemu, Gdynia 2011.
  • Tomasz Szubrycht, Strategie, doktryny morskie. Zarys problematyki, Gdynia 2013, ss. 380, ​ISBN 978-83-937052-0-7​.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Służba wojskowa i praca naukowa Wybrane publikacje Przypisy Linki zewnętrzne
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes