Quantcast
Todor Vujasinović: Politician, Political commissar (1904 - 1988) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: todor-vujasinovic
TV
1 views today
1 views this week
Todor Vujasinović

Todor Vujasinović

Todor Vujasinović
The basics

Quick Facts

Was Politician Political commissar
From Bosnia and Herzegovina Serbia
Field Politics
Gender male
Birth 16 October 1904, Tešanj, Bosnia and Herzegovina
Death 25 March 1988, Belgrade, Kingdom of Hungary (aged 83 years)
Star sign Libra
Politics French Communist Party
Awards
Order "For Merit to the People"  
Order of Brotherhood and Unity  
Order of the People's Liberation  
The details (from wikipedia)

Biography

Todor Vujasinović, známý též jako Toša (16. října 1904 Tešanj, Rakousko-Uhersko – 25. března 1988 Bělehrad, SFRJ), byl jugoslávský partyzán později i politik socialistické Bosny a Hercegoviny a Jugoslávie.

Narodil se 16. října 1904 ve městě Tešanj v Bosně a Hercegovině. Po dokončení bohosloveckého semináře studoval filosofii v Paříži, kde se seznámil s místními komunistickými politiky a vstoupil do KS Francie.

Po návratu do vlasti v roce 1930 pracoval v řadách ilegální Komunistické straně Jugoslávie, a to na rozvoji stranických organizací ve městech Kraljevo, Čačak, Užice a Kragujevac v centrálním Srbsku. Několikrát byl za svojí činnost zatčen. V roce 1935 byl zatčen a následně odsouzen k ročnímu vězení, které strávil v káznici ve Sremské Mitrovici. V roce 1940 byl zatčen a internován v táboře v Bileći na jihovýchodě Hercegoviny.

Účastnil se zahájení povstání proti chorvatským fašistům ve východní Bosně v létě 1941. Během druhé světové války zastával různé politické pozice v partyzánské armádě. Účastnil se zasedání Antifašistické rady národního osvobození Jugoslávie a Antifašistické rady národního osvobození Bosny a Hercegoviny. Byl ministrem dopravy v první poválečné vládě. Tuto funkci zastával až do roku 1951. Až do roku 1969 byl i poslancem Svazové skupštiny. Získal četná vyznamenání jugoslávského partyzánského vojska.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Todor Vujasinović na srbské Wikipedii.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 17 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Todor Vujasinović

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes